Коронавірус, COVID-19, карантин, обмеження, маски, експрес-тести, підозри… Ці слова ще місяць тому нас лякали, і ми уважно слідкували за новинами, аби дізнатися, яка ситуація стосовно інфікування небезпечним вірусом у світі, в Україні та у нашому населеному пункті, де мешкаємо безпосередньо.
Згодом ці речі стали звичними, а дещо, як ось, захисні маски, невід’ємним атрибутом повсякдення. Щоб дізнатися, як змінилося життя людей після карантину, ми одягнули у маски відомих шумчан і запитали їх про це.
Андрій Бобровський, головний лікар
Шумської райлікарні:
– Сьогодні ми одягнули маски, респіратори, а, натомість, оголили свою справжню «природу» – побачили, хто є хто. З’явилися такі медики, яким «гроші не потрібні», і вони розрахувалися за власним бажанням. Мешканці району – розумні і розсудливі – одягнули маски і стараються зайвий раз не виходити в людні місця, щоб не наражати себе і оточуючих на небезпеку інфікування COVID-19. Інші, «круті», і досі сміються над правилами карантину і нехтують ними.
Багато простих і скромних людей проявили ініціативу допомогти лікарні. Хтось шив маски, хтось приносив захисні костюми, рукавички, окуляри, щитки, спирт. Приємно здивував малий та середній бізнес. Для лікарні подарували дві пральні машинки, морозильну камеру, яка дозволяє нам зберігати запас необхідних продуктів, які потребують заморозки на 2 місяці.
Тобто, в умовах карантину довелося багато чого змінити, але, у першу чергу, така ситуація – це тест на людяність.
Людмила Зінько, заступник головного лікаря
з лікувальної роботи
– У нашій роботі змінилося багато. Окремо зупинюся на тактиці медичних працівників при виявленні хворого з підозрою на коронавірусну хворобу. У перші дні карантину тактика була наступною: спецбригада спецтранспортом доставляла в обласний заклад хворого, де його дообстежували та проводили лікування. Зараз тактика дещо змінилася: усіх пацієнтів з підозрами обстежуємо на місці, робимо експрес-тест, забір біоматеріалу на ПЛР та лікуємо на місці.
На допомогу нам прийшли лікарі центру первинки району, Великодедеркальської лікарні та ФОПи. На випадок масового поступлення пацієнтів з коронавірусною хворобою вони погодилися допомогти шумським лікарям в роботі нічних чергувань, веденні стаціонарних хворих.
Світлана Чорнобай, завідуюча терапевтичним відділенням
– З уведенням карантину роботи додалося, особливо тепер, коли у районі підтверджено 4 випадки корона вірусу (станом на четвер, 14 год.). Багато консультацій надаємо щодо того, як себе поводити хворим із симптомами вірусу, які правила гігієни. Огляди пацієнтів проводимо більш детально, потрібно про все розпитати, перевірити. У роботі більше настороженості, адже лікарям треба бути уважними, бо він них залежить здоров’я пацієнта, а також здоров’я рідних. Наприклад у нас вдома, старші батьки і маленька онучка, яка недавно народилася. Тому коли приходимо з чоловіком з роботи, одяг залишаємо на вулиці, купили ультрафіолетову лампу і кварцуємо приміщення, особливо – коридор, де найбільше усі проходять. Протираємо дверні ручки, провітрюємо кімнати, робимо вологе прибирання. Зараз головне для усіх нас – дотримуватися правил карантину, особливо у Великодні свята, щоб не було скупчення людей, бо у протилежному випадку ще більше поширимо коронавірус.
Ірина Білоока, завідуюча Шумською підстанцією екстреної медичної допомоги
– Після введення карантину моє життя та усіх працівників нашого колективу суттєво змінилося. Наша професія і так доволі відповідальна, а тут довелося стати відповідальнішими у рази та обережнішими. Адже, їдучи на виклик до хворого, ми не знаємо, що нас чекає, є ризик інфікування, а у кожного – сім’ї, діти. Проблема у тому, що часто хворі не кажуть правди про симптоми, які у них є – повідомляють, що, наприклад, болить живіт, серце, а коли приїжджаємо, то виявляємо температуру, сухий кашель. А на такі виклики бригада має виїжджати у захисних костюмах, тому треба достеменно знати, куди їдемо, бо теж ризикуємо здоров’ям та життям.
Але, попри усе це, не втрачаємо оптимізму, намагаємося бути позитивними, бо це для пацієнта не менш важливо, дякуємо благодійникам, які полегшують нашу роботу, даруючи засоби захисту, дезінфекції. І віримо, що усе буде добре.
Юлія Камінська, завідуюча поліклінікою,
лікар-ендокринолог
– Доводиться надавати багато консультацій людям, які є групі ризику, серед них – хворі на цукровий діабет, адже щоденна інформація впливає на їхнє емоційне здоров’я, а від цього підвищується вміст цукру у крові. Тому коригуємо дози препаратів, постійно спілкуємося. Консультуємо по телефону. Просимо молодших родичів літніх людей, яким потрібен інсулін, приходити за ним самим, виносимо самі на подвір’я. І головне – наголошуємо на самоізоляції, особливо – для тих, хто приїхав з-за кордону, хворим пацієнтам та їхнім родичам.
Володимир Плетюк, міський голова:
– Ситуація з вірусом COVID-19 та криза в бюджеті держави болісно вплинули на господарську діяльність в громаді. Тепер, коли міська рада перерозподілила резервний фонд на боротьбу з захворюванням, держава тимчасово скасувала місцеві податки, які суттєво наповнювали бюджет, скасувала 5,5 млн грн субвенції, яку мали спрямувати на роботи по об’єктах комунальної власності громади.
З міського бюджету передбачено 400 тис. грн для боротьби з COVID-19. Доводиться більше співпрацювати у плані пошуку додаткових можливостей. Багато допомагають волонтери, підприємці. Апаратом міської ради? спільно з відділом освіти? зібрано власних коштів біля 200 тис. грн, які перерахували на благодійний рахунок Шумської райлікарні.
Сподіваюся, що епідемія швидко завершиться, і усі повернуться до нормального життя.
Сергій Синюк, лектор і літератор
– У житті письменника карантин міняє мало: сиджу і пишу, як і раніше сидів і писав. Щоправда, спостереження за дурістю й істерикою в усіх ешелонах українського суспільства дає багато цінного для роботи матеріалу.
Втратив тільки можливість користуватися фондами бібліотек (а в інтернеті є далеко не вся потрібна інформація) і брати участь у книжкових ярмарках (а саме на них українська книжка продається найкраще).
Сніжана Паламар, керівник хореографічного ансамблю «Тополина»
– Після оголошення карантину почала працювати з дітками з відеоматеріалів про хореографію через вайбер. Випадково знайшла з допомогою «Google» вебінар – на освітньому проекті «На урок». Це дуже зручно! Зареєструвалася, навчилася створювати тести для діток різних вікових категорій. Побачила, що вони цим зацікавилися, бо активно працювали над тестами. І я, навіть не очікуючи такого, отримала сертифікат!
Звичайно, для нас, хореографів, це не повноцінна робота, але оскільки ми більше працюємо з гуртківцями практично, то зараз, на карантині, маємо вдосталь часу для теорії, яка теж дуже важлива.
Людмила Калуш, директор Шумського ліцею
– Навчання у ліцеї перейшло у дистанційну форму, ми працюємо з учнями в асинхронному режимі; тривають онлайн-уроки та інтерактивні платформи.
Для педагогів є можливість брати участь у вебінарах, проходити курси підвищення кваліфікації, опрацьовувати методичну літературу, стати учасниками конкурсів з фахової майстерності.
Колектив ліцею бере участь у різноманітних конкурсах, один із найактуальніших на сьогодні – проєкт «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів». Організували сімейний спорт-челендж, що супроводжувався яскравими фото та позитивними відео; акцію «З’їж лимон з усмішкою», до якої долучилися не лише ліцеїсти, але й випускники, батьки, мешканці громади; естафету «Healthy-Крила», під час якої учасники ділилися улюбленими крилатими висловами про здоровий спосіб життя та робили відповідні світлини.
Для чого носити маски: рекомендації лікарів
У суспільстві чимало дискутують про те, чи потрібно носити маски, адже основний шлях передачі – це краплинний та контактний. Хоча уже є дослідження, які порушують питання можливого повітряного шляху передачі.
Але – з 6 квітня в Україні заборонено відвідувати без маски громадські місця. Як пояснює головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко, коли є маска, то виділення біологічного матеріалу, яке може містити збудник, зменшується, і не досягає 1,5 метра, а може виділятися не більше, ніж на 10-15 сантиметрів. А за порушення такої заборони нам усім «світить» по 17 тис. грн штрафу. Тому – дешевше одягнути маску.
Як правильно носити маску
Але – мало одягнути маску, її треба ще й правильно носити. Всесвітня організація охорони здоров’я радить:
Обережно одягніть маску, щоб вона закривала рот та ніс. Закріпіть її так, щоб мінімізувати будь-який простір між маскою та обличчям.
Поки ви у масці, не торкайтесь її руками.
Якщо хочете зняти маску, не торкайтесь її спереду, натомість, візьміть за зав’язки.
Якщо ви зняли маску або торкалися її руками, негайно вимийте їх з милом або обробіть антисептиком з вмістом спирту не нижче 60%.
Замініть маску на чисту, коли вона стає вологою зсередини.
Не використовуйте одноразові маски повторно.
Викидайте маску в смітник з кришкою, що закривається.
Також ВООЗ підкреслює, що маски спрацюють лише у поєднанні з іншими елементами захисту, як наприклад, миття рук та соціальна дистанція.
Читати також: