Алгоритм дій
Якщо ви приїхали з-за кордону або виявили у себе ознаки застуди чи грипу, у першу чергу, зателефонуйте своєму сімейному лікареві, а ті, хто ще не обрав для себе сімейника, телефонуйте на «103». В обох випадах вас проконсультують, як ви маєте діяти далі.
Головний лікар Шумської райлікарні Андрій Бобровський розповів, що у закладі спрацювали на випередження і закупили засоби індивідуального захисту. Наразі тут є все для того, щоб у разі необхідності приймати пацієнтів. Обладнали дві кімнати-ізолятори – у поліклініці та приймальному відділенні, замовили деззасоби – їх обіцяють надіслати протягом найближчого часу. На даний час того, що є, вистачить на 10 днів від, так би мовити, часу «х», тобто, якщо будуть виявлені пацієнти з підозрою на коронавірус. У лікарні, разом з Дедеркалами, є шість апаратів штучної вентиляції легень і 20 балонів з киснем. Зазвичай, як розповідає головний лікар, за рік таких балонів заклад використовує близько 75.
Якби довелося підключати хворого до апарата ШВЛ, а хворі на коронавірус, у першу чергу, страждають від захворювання саме дихальних шляхів, то за добу потрібно використати 10 балонів з киснем, тому їх уже дозамовили. Дуже сподіваються, що найближчим часом зможуть отримати і їх, і додаткові спец та дезінфікуючі засоби.
Великі надії покладають на отримання експрес-тестів – їх наразі немає, завдяки чому можна буде діагностувати штами грипу «А» і «Б». Якщо, у разі проходження тесту, вони не будуть підтверджені, то у пацієнта підозрюють коронавірус. Тоді і медики, і хворий одягають спецзасоби, пацієнта ізолюють і викликають екстерну медичну допомогу з Тернополя, яка доставить пацієнта в область для подальших лабораторних аналізів біоматеріалу.
Андрій Бобровський наголошує на тому, що найбільше у групі ризику люди після 60 років, адже вони мають супутні захворювання, а, отже, ослаблений імунітет. Молоді люди можуть бути носіями коронавірусу, самі вони ймовірно і не захворіють або перенесуть недугу у легкій формі, а ось старших людей заразити здатні. Тому дуже багато залежить від свідомості громадян, від їхньої готовності до самоізоляції.
Екстрена їде першою
Завідувач Шумською підстанцією №5 екстреної медичної допомоги Ірина Білоока розповідає, що їхня служба на перших порах забезпечена санітарно-епідеміологічними костюмами, іншими засобами захисту. Вони були в наявності, але у цьому досі не було потреби, зараз, якщо таке питання виникне, працівники ЕМД матимуть у чому виїхати на виклик.
На лінії «103» постійно працює лікар-консультант, який, вислухавши скарги пацієнта, визначить, чи потрібно їхати на виклик, або порадить лікування чи звернення до сімейного лікаря.
Як розповідає Ірина Білоока, за останні дві доби до них не зверталися пацієнти із числа тих, хто повернувся з-за кордону. Рівень усіх викликів оцінює, як середній. Зараз чимало людей хворіє на грип, ГРВІ, і при найменших ознаках, таких, як температура, кашель, біль у горлі, животі, телефонують на «103», бо налякані інформацією про коронавірус і хочуть убезпечити себе та рідних від захворювання.
Є рішення про заборону торгівлі та розваг
Як би ми мне готувалися до боротьби з коронавірусом, ліків від цієї недуги ще немає, лікування призначають симптоматичне. Тому дуже важливі заходи з профілактики, які допоможуть уникнути поширення пандемії, яка іде світом небаченими темпами. А ми маємо бути особливо ретельними, адже багато випадків не діагностовані, тому робити якісь прогнози важко.
З метою не допустити складної ситуації, в хід ідуть рішення державних органів влади та місцевого самоврядування. Сьогодні у Шумську відбулися і районна, і міська сесії, де розглянули фінансові аспекти щодо боротьби з коронавірусом, а також прийняли важливі рішення. Також підписано розпорядження голови райдержадміністрації. Ці документи передбачають ряд важливих кроків.
Серед заходів – рішення про заборону роботи кафе, барів, ресторанів, розважальних закладів, закладів торгівлі та громадського харчування. Винятком є продуктові магазини, аптеки, АЗС та банки, але й вони мають не допускати скупчення людей та займатися дезінфекцією у приміщеннях.
Заборонено проводити будь-які заходи, чисельністю понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи районної державної адміністрації та органів місцевого самоврядування.
КП «Шумськкомунсервіс» доручено обробку джерела центрального водопостачання та приватних криниць.
Без автобусів та дистанційна робота
Діє заборона на здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у приміському внутрішньорайоному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями) з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 року та заїзду на територію автостанції міста Шумськ автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському внутрішньорайоному сполученні, та реалізацію автостанцією квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення.
Керівникам територіальних підрозділів органів виконавчої влади району, структурних підрозділів районної державної адміністрації, виконавчим комітетам міської та сільських рад, установам, підприємствам, організаціям району рекомендовано, при потребі, забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості – також роботи в режимі реального часу через Інтернет.
Головна зброя – розуміння ситуації
Велике прохання до всіх – поставити з розумінням до цих заходів, адже зараз головне – чи зуміємо ми згуртуватися і не впустити до своїх домівок страшного вірусу, який забирає життя. Прийде час, і ми зможемо випити кави у затишному кафе, відсвяткувати ювілей, отримати зиск за проданий товар. А зараз головне – згуртуватися і виконати рішення. Є люди, які на волонтерських засадах готові слідкувати за тим, чи підуть мешканці Шумщини на неактуальні для себе кроки для свого ж блага.
Особливе прохання до людей – не організовувати стихійної торгівлі, а власникам продуктових магазинів торгувати безпосередньо у магазинах, а не розкладати товар на вулиці біля своєї крамниці.
Не їдьте без потреби до Шумська, отримуйте консультації телефоном, а старости та сільські голови мають вести роз’яснювальну роботу з приводу цього серед мешканців сіл.
Офіційнастатистика
Станом на ранок 17 березня в Україні зареєстровано 7 лабораторно підтверджених випадки COVID-19. В Чернівецькій області – чотири випадки, м. Київ – два та в Житомирській – один (один летальний).
Всього з початку 2020 року до Центру громадського здоров’я надійшло 140 повідомлень про підозру на COVID-19 (7 випадки – підтверджені лабораторно, 89 – негативні, коронавірусу немає, 44 – досліджується). З початку року вірусологічна референс-лабораторія ЦГЗ протестувала близько 500 зразків на нову коронавірусну інфекцію COVID-19.
У світі було зареєстровано 182 406 випадки захворювання COVID-19, з них 79 433 осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 101 356 випадків у 150 країнах/територіях/регіонах.
На території Європейського регіону зареєстровано 63 268 випадків захворювання COVID-19 (ІІталія 27 980, Іспанія 9 191, Франція 6 633, Німеччина 6 012, Швейцарія 2 200, Великобританія 1 547, Голландія 1 413, Норвегія 1 169, Швеция 1 059, Бельгия 1 058, Австрия 1 016, Данія 914, Греція 352, Чехія 298, Фінляндія 272, Ізраїль 250, Португалія 245, Ісландія 180, Ірландія 169, Румунія 158, Польща 156, Сан-Марино 102, Російська Федерація 93, Естонія 79, Словаччина 72, Словенія 57, Албанія 51, Хорватія 49, Сербія 46, Болгарія 43, Угорщина 39, Білорусь 36, Латвія 34, Грузія 33, Кіпр 33, Вірменія 30, Республіка Молдова 23, Мальта 21, Азербайджан 19, Боснія і Герцеговина 19, Люксембург 19, Північна Македонія 19, Литва 17, Андорра 14, Ліхтенштейн 7, Казахстан 6, Туреччина 5, Україна 3, Монако 2, Святий Престол 1) та 2755 летальних випадків (у світі 7154).
За оновленою інформацією, в Україні підтверджено 14 випадків коронавірусу.