Мирна акція протесту проти підвищення тарифів на газ, електроенергію та на транспортування газу відбулася сьогодні у Шумську. Її ініціювала громадськість – організатор акції Юрій Бондарчук поширив пост із закликом у соцмережах та повідомив міську раду, що мітинг відбудеться.
Люди, які зібралися на центральній площі міста під адмінбудинком, вимагали добиватися зниження тарифів. Адже платіжки, які надійшли, зросли удвічі. Особливо хвилювало шумчан питання плати за транспортування газу.
– Ми самі прокладали труби до власних будинків, то чому тепер маємо платити? – обурювалися.
Порушували питання про те, чому ніхто не пояснює структуру самих розрахунків. За яким механізмом здійснюють розрахунки і на якій підставі так підвищили тариф за транспортування.
До мирних протестувальників вийшли міський голова Вадим Боярський, секретар міської ради Сергій Габор, заступник міського голови Олександр Макаревич.
Вадим Боярський повідомив, що учора відбулося позачергове засідання сесії міської ради, на якому прийняли звернення до центральної влади, до ПраТ «Тернопільгаз» щодо ситуації з підвищення тарифів на газ, послуги з розподілу природного газу, електроенергію. Запевняв, що владу громади така ситуація з цінами хвилює, і вони реагують на це у межах своїх повноважень.
Сергій Габор зачитав основні тези тексту звернення:
«Враховуючи зазначене, висловлюємо свою незгоду щодо зростання у 2021 році ціни на природний газ, електроенергію, підвищення тарифів за розподіл (доставку) природного газу для газорозподільних компаній й вимагаємо від Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, НКРЕКП, ПрАТ «Тернопільгаз»:
- не підвищувати тарифи на природний газ та електроенергію;
- скасувати підвищення тарифів на природний газ, послуги розподілу природного газу та електроенергію з 01.01.2021 року;
- привести тарифи на послуги розподілу природного газу до єдиного значення для всіх громадян країни;
- надати структуру розрахунку тарифу по оплаті за природний газ побутовими споживачами та структуру розрахунку тарифу за послуги транспортування газу;
- збільшити видатки державного бюджету та залучати інвестиції з метою нарощування обсягів видобутку власного газу для потреб громадян;
- забезпечити функціонування на території країни незалежних інституцій для здійснення контролю щодо якості природного газу;
- на законодавчому рівні розробити та затвердити механізми щодо компенсації коштів за використання газотранспортних мереж, прокладених за власні кошти громадян, а також щодо сплати орендної плати за землю під мережею місцевих газопроводів;
- передбачити додаткові заходи за рахунок коштів державного бюджету для соціального захисту громадян.
Серед мітингувальників лунали заклики усім разом не платити за транспортування газу, бо воно безпідставне. Бо якщо це зроблять одиниці, ситуації не змінити. А коли усі – влада мусить відреагувати.
Сергій Габор пояснював, що усі споживачі підписували договори. Тому, якщо зовсім не платити, то тоді можуть стягувати плату через суд. А ось добиватися зниження тарифів треба, і міська влада тут підтримує людей. І те, що відбуваються такі акції протесту – добре. Адже влада бачить народне обурення і має реагувати. І те, що такі звернення приймають не лише у Шумську, а й по всій Україні – теж не дозволить залишити їх поза увагою.
Представники влади порушували і таке питання. Труби, якими транспортують газ до споживачів, прокладені на землях громади, пайовиків, і жодної копійки оренди за землі не отримує ні громада, ні люди. А так не має бути.
Міський голова Вадим Боярський повідомив, що з лютого ціну на газ знизять на 30%. Але люди вважають, що це мало. Тим більше, що у верхах заявили, що таке зниження діє на період карантину. А як буде далі? Також вимагали, щоб розглянули ситуацію і з тарифами на транспортування. Та переважно люди вимагали взагалі скасувати таку плату. І переглянути платіжки за грудень.
– Мені прийшло повідомлення, що маю заплатити понад 700 гривень за транспортування. Це що таке. Це ж якщо улітку я буду користуватися лише газовою плитою для приготування їжі, то за що маю платити такі гроші? – обурювалася мешканка Шумська.
Мітингувальникам запропонували прийняти звернення від громадськості, де присутні на зібранні можуть висловити усі вимоги мітингувальників. Його долучать до депутатського і надішлють у Київ та в область.
Люди говорили емоціями, і це зрозуміло. Бо отримані днями платіжки обурюють. Навіть ті, хто має субсидії та пільги, не можуть заплатити такі суми. Одна пенсіонерка розповіла.
– Маю субсидії 2 тис. грн. Ніби непогано. Але ж за газ мені нарахували майже 4 тис. грн. Ще доплюсуйте сюди транспортування – майже 500 грн. Крім того, плату за електроенергію, телефон, інтернет, комунальні послуги. А пенсії маю 2 300 грн. То як усе сплатити? І мені що – навіть хліба не купувати, щоб за все розрахуватися?
Як жити – таке питання звучало від багатьох мітингувальників. Люди – у розпачі. Чи дослухається влада до голосу народу? Чи буде знижено інші тарифи? Бо наразі це мирні акції. А що буде далі?