Великі черги біля банків та пошти останніми днями привертають увагу усіх, хто сюди приходить. Що ж насправді відбувається і чому люди масово кинулися щось оформляти?
«Ми почули, що пенсіонерам будуть давати фінансову допомогу, тому прийшли сюди, щоб відкрити рахунки», – розповідають чоловік та жінка. Кажуть, що вони – подружжя, почули про таке від односельців і приїхали сьогодні до Шумська, щоб і собі дізнатися, що і як.
Що ж то за допомогу пропонують пенсіонерам і що треба зробити, щоб її отримати?
Пробую вияснити це, звертаючись у різні інстанції.
На місцевому рівні цього ніхто не береться коментувати, адже це – допомога міжнародних організацій, і місцева влада не має до цього жодного стосунку. У районній соціальній службі теж наразі немає ніяких роз’яснень з цього приводу. Якщо будуть, нам пообіцяли відразу повідомити.
Тому, щоб хоч щось дізнатися, з’ясовую з допомогою офіційних інтернет-джерел.
Отож, Міністерством соціальної політики України створено соціальну платформу е-допомога, яка надає можливість залишити заявку на фінансову підтримку від міжнародних організацій.
«Мінсоцполітики проводить верифікацію даних заявника, використовуючи наявні державні інформаційні реєстри та бази даних, що дозволяє отримувати перевірену інформацію про особу. Рішення щодо надання допомоги відповідній категорії населення та сум виплат приймають міжнародні організації.
Пріоритетними є найнезахищені верстви населення, які мають соціальні статуси такі як: особа з інвалідністю, пенсіонер, одинока мати або батько, багатодітна сім’я, отримувач допомоги малозабезпеченим сім’ям, зокрема, з числа внутрішньо переміщених осіб», – зазначено в інформації на сайті платформи. Заявка на виплату грошової допомоги від міжнародних організацій потрібно заповнити і подати на інформаційній платформі е-допомога https://edopomoga.gov.ua
Наразі можна дізнатися про кількох міжнародних партнерів, які виділяють для українців таку допомогу. Якщо зайти за вказаним вище посиланням, можна ознайомитися, яким саме категоріям доступні такі виплати. Деякі з них чітко вказують, що такі допомоги призначені для громадян окупованих, деокупованих територій, тих, де тривають бойові дії, інші – для внутрішньо переміщених осіб. А є й такі, що пропонують для мешканців усієї території України, без прив’язки до внутрішньо переміщених осіб. Хоча у багатьох випадках стає зрозуміло, що перевагу надають тим, хто, через війну, змушений був залишити власні домівки, втратив житло, залишається у зоні ведення бойових дій.
Чи будуть виплачувати такі допомоги на Тернопільщині, і на Шумщині зокрема – рішення по кожному заявнику будуть приймати саме міжнародні організації.
Пробую зайти на е-допомогу і зареєструвати когось із рідних, щоб переконатися, як це можливо зробити. Питань не виникає. Усе просто. Потрібно вказати прізвище, ім’я, по батькові, ідентифікаційний код – після цього база автоматично підтягує вашу дату народження. Ще треба серію, номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу – ви обираєте необхідний документ у переліку. Вказуєте свою адресу, номер телефону, поштовий індекс. Система перевіряє, чи ви не робот – для цього пропонує прості завдання. Наприклад, натиснути на картинки, де зображена собака, яка сміється, або де зображений човен.
І все – подаєте заявку. Звернула увагу на такі нюанси – якщо у вас немає ідентифікаційного коду, то можна подавати і без нього, просто треба натиснути відповідну графу. Якщо немає банківського рахунку – система теж дозволяє подати без цього. Просто потрібно скористатися функцією – у мене немає банківського рахунка.
Я не беруся запевняти, потрібен для такої справи рахунок чи ні, але думаю логічно: якщо донор, який виділяє допомогу, дає таку можливість – подати заяву без банківського рахунка, а перед тим запитує про поштову адресу, то, цілком імовірно, що кошти можуть надійти і через пошту. Телефоную у поштове відділення, і там мені підтверджують таку інформацію – так, можна оформляти і без банківського рахунка, тоді кошти прийдуть через пошту.
Крім того, деякі пенсіонери, які зверталися за банківським рахунком, розповідали про те, що одночасно їм оформляли виплату пенсії через банк.
Кому виплатять таку допомогу – наразі ніхто стверджувати не береться, але якщо така можливість є, то нею можна скористатися. Зрозуміло, що кожного, хто подав заявку, перевірять і приймуть рішення індивідуально по конкретній людині. І чи потрапить у цей список наша відносно безпечна Шумщина – теж наразі ніхто не повідомляє.
Зі слів колеги, знаю, що такі виплати уже отримують на Житомирщині, на Рівненщині, на сході України. Проте ще не чула за Шумщину. Та, можливо, це питання часу.
А якщо хочете дізнатися детальніше про це – наберіть у Гуглі
«е-допомога».
І ще одне – якщо хочете оформити допомогу, не обов’язково стояти у черзі. Це можна зробити самостійно через телефон чи комп’ютер. Якщо не можете самі – це можуть зробити ваші рідні, колеги, сусіди. І не обов’язково з вашого технічного засобу. Це можна зробити з будь-якого смартфона, ноутбука чи комп’ютера. Головне – наявність інтернету.
Крім того, з одного пристрою можна оформити кілька заявок.