Кілька днів у соцмережах активно обговорювали інформацію про те, що голова Лановецької громади вимагав повернути допомогу від міської ради у матері загиблого Героя. Писали про те, що прийшли побратими воїна і «розібралися» з Романом Казновецьким, і тепер він перебуває невідомо де.
Ця інформація швидко набрала розголосу, люди почали активно її поширювати, писати гнівні коментарі і вимагали справедливого покарання за такий вчинок.
Наступного дня у соцмережі з’явилася інша інформація – відео, де Роман Казновецький у своєму робочому кабінеті сидить за столом із матір’ю загиблого Героя, і обоє спростовують повідомлення про вимагання коштів із виділеної допомоги.
Ця історія наочно демонструє, як моментально можна створити фейк, поширити поміж людьми, навіть не спробувавши самим перевірити інформацію.
Отож, звідки ростуть ноги? Якщо не полінуватися і попрацювати у цьому напрямку, можна легко знайти місце, звідки ці ноги виросли.
Нещодавно у соцмережах опублікували відео, яке ідеально підходить під цей випадок. Мати загиблого Героя звинувачує міську раду, зокрема, міського голову, у тому, що їй виділили з бюджету громади 15 тис. грн на поховання сина, а коли вона прийшла на пошту, щоб отримати платіж, місцева працівниця повідомила, що їй необхідно повернути ці кошти міському голові.
От і все, – скажете ви. Правду доведено. Але є один нюанс – відео знято навіть не на Тернопільщині, а в Чернівецькій області, і мати загиблого Героя звинувачує міського голову Вашковець, що у Вижницькому районі. Відео можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/ivan.milaenko/videos/827674248846384?idorvanity=518265925173527
Тепер компетентним органам належить розібратися і винести справедливе рішення про випадок на Чернівеччині.
Але це ще не все. Відео поширили у групі «Ланівці – ОТГ – Тернопілля» з таким коментарем: «Чув слухи, і в міські раді таке також говорять, що вашому меру надавали по пиці за щось схоже як у відео, це правда? Чи це лише слухи? Хто щось чув, дайте інформацію.
Які гниди існують в ОТГ. Хлопці захищають, а ці собаки наживаються. Цікаво чи в багатьох ОТГ така практика є наживатися на чужому горі».
Той, хто це поширив, не вказує ні прізвища, ні конкретно населеного пункту. Якщо вчитатися, то незрозуміло, про кого іде мова, хоча натяки прослідковуються.
Але на цьому історія не завершується. Уже наступного дня у цій же групі з’являється новий пост із таким коментарем: «Де пропав мер Ланівців? Всі говорять на вулиці про інцидент, що стався в місті Ланівці, де після похорону одного із військових в Лановецької ОТГ керівництво забажало, щоб родина поділилася коштами. За що самого мера в його же кабінеті «привітали» побратими загиблого. Зараз мер пропав, тіпа знову взяв ще одну відпустку.
Це не факт, а то що говорять на вулиці міста та в міські раді. Хтось має більше інформації щодо цих слухів?».
Зверніть увагу – сам автор посту пише – це не факт, а то, що говорять…
І – пішло-поїхало. Гнівні коментарі, звинувачення, заклики відправити мера на передову, покарати за такий ганебний вчинок…
Активні репости, недовіра, гнів. Якраз те, що треба! Але кому?
Того ж дня міський голова публікує відеопост, де спростовує цю інформацію, повідомляє, що він знаходиться на робочому місці, і нічого подібного, описаного вище, не було. Виступає і мама загиблого Героя, якого недавно поховали на Лановеччині, і теж спростовує таку неправдиву інформацію. Відео можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/100009803165315/posts/pfbid02gUGBtBDwJhgYYKSQjXegvzGs3VqhGfwEHRFriFsbtsvXTkrQDL4s2s97W6h4mzoal
Це – типовий приклад того, як на рівному місці можна створити фейк і розігнати його у соцмережах. Так, живемо у складний час, на жаль, не всі чиновники при владі чесні. Так, є зрадники, колаборанти, корупціонери, і з цим треба боротися.
Але у будь-якій ситуації включаймо спочатку критичне мислення. І перевіряймо інформацію, як мінімум, у трьох джерелах. Якщо більше ніде не знайшли цьому підтвердження, найімовірніше, то фейк. Не полінуйтеся перевірити, хто це поширив, зайдіть на сторінку автора, і переконайтеся, що він реальний, а не вигаданий.
І “просійте” публікацію через три сита. Перше: чи це правдиво. Друге: який стосунок має описане, як приклад, до нашої громади, міста. Третє: подумайте, яка і кому з цього користь. І тільки тоді – поширюйте.
Слідкуйте за нашими публікаціями на сайті «Shumsk.Info» – будемо разом вчитися медіаграмотності.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту
міжнародної організації Internews Network.