Завершився ІV етап учнівських олімпіад з навчальних дисциплін. Гідно представили Тернопільщину школярі Шумської громади.
Учениця 11-В класу Шумського ліцею Інна Лозовицька виборола диплом ІІІ ступеня в олімпіаді з екології (учитель Л.Ю.Калуш). А десятикласниця цього ж навчального закладу Адріана Стельмащук отримала дві нагороди: дипломи ІІ ступеня в олімпіаді з історії (учитель Л.І.Приймич) та географії (учитель Л.Л.Ковальська).
Інна Лозовицька
Інна Лозовицька навчається на «відмінно», претендентка на золоту медаль. У 9-ому класі, займаючись у Малій академії наук України, зайняла третє місце з хімії. У 10-ому виборола друге місце з філософії. Цьогоріч посіла перше місце із зоології. Зараз готується до всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт слухачів Малої академії наук України, який відбудеться у травні.
– Я дуже рада, що мала змогу взяти участь в олімпіаді з екології, яку проводили онлайн, і чула захист кожного учасника, – ділиться Інна Лозовицька. – Нас розділили на чотири групи. Я потрапила разом із Київською областю, там – сильна команда. Поспілкувалася з розумними учнями, послухала, як захищають проєкти. Словом, отримала гарний досвід.
Що цікаво, Інна коротко представляла свій проєкт англійською мовою. Крім екологічних знань, це була перевірка рівня володіння іноземною мовою. Питання по проєкту та, що стосується загального розвитку, задавали англійською мовою. Роботи були різнопланові. Зокрема, учні порушували питання впливу воєнних дій на навколишній світ України, шляхи подолання екологічних негараздів.
Допомагала готуватися до олімпіади учитель, науковий керівник Людмила Калуш. Інна Лозовицька вдячна їй не тільки за підготовку, а й за те, що дала можливість взяти участь в олімпіаді, вибрала її з-поміж інших учнів. Спілкування з ровесниками було для дівчини цікавим та корисним.
Графік навчання в Інни напружений, щільний, адже готується до тестування. Планує вступати за кількома напрямками. Хоча своє майбутнє хоче пов’язати з факультетом біотехнології та вступити до Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», якщо дозволять бали.
Адріана Стельмащук
Часто бувало таке, що предметні олімпіади співпадали у датах. Та десятикласниці Шумського ліцею Адріані Стельмащук пощастило, вона взяла участь у двох із них. І успішно. Дівчина здобула дві нагороди: дипломи ІІ ступеня в олімпіаді з історії та географії. Адріана розповідає, що опрацювала дуже багато матеріалу у напруженому темпі.
На олімпіаді з історії потрібно було виконати 5 творчих завдань – сформулювати власні судження, продемонструвати знання історичних джерел, різних теорій та поглядів.
На олімпіаді були актуальні питання, що стосувалися ХХ століття – злочини сталінського, російсько-більшовицького режиму щодо українців, геноцид, Голодомор 1932-1933 р.р. Найцікавішим було завдання, під час якого учасники з різних точок зору мали обґрунтувати і висловити власні міркування про те, як вони ставляться до перейменування російської федерації на московську.
– Коли я почала працювати з Адріаною, зрозуміла, все буде добре, бо це – цілеспрямована, старанна учениця, – розповідає учителька історії Лариса Приймич. – Це та дитина, у якій бачиш віддачу. В Адріани є важлива риса – коли вона працює, не любить відволікатися на теми, які не стосуються предмету. Тоді відразу дивиться на годинник. Що найцікавіше, було таке, що ми багато разів навчалися в укритті, розв’язували там тести. Але дівчина вміє відмежуватися і наполегливо працювати, незважаючи на ситуацію.
– Старанна, відповідальна та наполеглива, – так каже про свою ученицю Адріану Стельмащук учителька географії Ліна Ковальська. – По предмету працюю з нею з 6 класу. Навіть, якщо учениця хворіє, все одно відпрацьовує, удосконалює свої знання і старається систематично виконувати всі завдання. Якщо потрібно їхати на олімпіаду, Адріана ні на що не зважає – чи це день народження, чи ще якась подія.
Участь в олімпіадах почала брати з 9 класу. Тоді мала другі місця з трьох предметів – географії, історії та правознавства. З 10 класу вийшла на новий рівень – займала у районі головні місця. А цьогоріч вперше взяла участь в обласних олімпіадах у Тернополі. Зайняла третє місце з правознавства, друге – з географії та перше – з історії.
Як зізнається Адріана Стельмащук, з листопада по квітень вона поглиблено вивчала ці предмети, адже ще з менших класів ці науки їй дуже подобалися. І планує пов’язати своє майбутнє саме з ними – з історією, географією, правознавством.
Дівчина переконана, що терпіння та повага – це найголовніші риси характеру, які потрібно розвивати людині.
– Велика подяка вчителям за те, що увесь час мене навчали, навіть вечорами, – каже десятикласниця. – Я дуже щаслива, що спільно ми змогли досягти таких результатів.
Аби стати успішною людиною, потрібна велика праця та натхнення і, найголовніше – бажання – переконана Адріана. Бо якщо нема бажання, нічого не вдасться досягти.
А ще Адріана дуже любить подорожувати з батьками. Найулюбленішим місцем для неї є природа. Каже, що уже об’їздили всі ліси Шумщини. Збирали і гриби, і чорниці. Це для дівчини є найкращим відпочинком.
Вчителі Шумського ліцею дякують методистам Тернопільського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за організацію занять, вболівання та підтримку наших конкурсантів. Також батькам – за їхніх талановитих дітей та підтримку.
Тож нехай здобутки обдарованих дітей принесуть ще багато перемог, які доведуть міцність та бажання будувати сучасну, вільну та щасливу країну, надихають на нові звершення.