Щоб стати хорошим спеціалістом, мало отримати знання. Для цього потрібно постійно самовдосконалюватися та розвиватися.
Це чудово розуміє вчителька іноземної мови Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Наталія Янчишина. І прагне розширювати свій кругозір та рухатися вперед.
Після закінчення Шумського ліцею вступила до Рівненського РДГУ. Ще під час навчання почала працювати у Вілійській школі, згодом перейшла у Шумський ліцей. А після реформи освітньої мережі у громаді ось уже четвертий рік вчителює у Шумському ОЗЗСО. Навчає дітей англійської мови.
Наталія Янчишина каже, що для неї важливо давати дітям якісні знання, бути у курсі освітніх новинок. А для цього і самому потрібно невпинно навчатися.
– Для мене необхідно постійно удосконалювати себе, свої професійні уміння, – стверджує учителька. – Рада, що маю таку можливість завдяки співпраці Британської Ради із Міністерством освіти та науки України. Цей проєкт дає змогу брати участь у тренінгах, які організовує Британська Рада. Для нас це – унікальна можливість отримати нові знання від носія мови. На тренінгах ми спілкуємося виключно англійською.
Вчителька розповідає, що кілька разів брала участь онлайн, а вже двічі – очно. Їздила у Варшаву, а нещодавно, у серпні, побувала з такою метою у Кракові.
Розповідає, що цьогорічний проєкт називається «Світло». Він дає унікальну можливість отримати нові знання для того, щоб зацікавити учня якісно навчатися.
– Для вчителя важливий професійний розвиток, щоб розуміти, як краще навчити учнів, як мотивувати їх до здобуття знань, як мотивувати для цього й самого учителя, – ділиться метою проєкту «Світло» Наталія Янчишина. – Для мене це – унікальний досвід, адже випала можливість виїхати за межі регіону і зустрітися із сотнею своїх колег з усієї України. Це шанс показати себе та побачити і почути інших. Перейняти досвід, поповнитися новими знаннями та методами роботи. Такі заходи дуже мотивують, особливо, коли вони відбуваються очно, як ми кажемо, «face to face», тобто – обличчя в обличчя.
Цей проєкт розрахований на 10 місяців. Після того, як учителька повернулася додому, у громаді сформували групу активних педагогів, які протягом цього часу збиратимуться разом та обговорюватимуть проблеми сучасного навчання. І не просто обговорюватимуть, а шукатимуть варіанти практичного застосування здобутих знань.
– У нас уже відбулася така зустріч. Ми працюємо як єдина команда і уже маємо план заходів. Методом обговорення та інтерактивного спілкування, спираючись на досвід колег та власний, ми спільно шукатимемо можливості для того, щоб мотивувати учнів до навчання, щоб мотивувати вчителів розвиватися, бо без цього ніяк.
– Пані Наталя з власного досвіду каже, що сучасні діти хочуть вивчати англійську мову, але трохи лінуються. Тому вона із колегами активно працює над тим, як допомогти їм у цьому.
– Думаємо, як зробити так, щоб на уроці було цікаво, щоб учні легко засвоювали матеріал, щоб була мотивація працювати вдома і розвиватися. Треба розуміти, що не буває все й одразу. До якісного результату потрібно іти поступово, докладаючи для цього зусилля. Треба працювати, тим більше, що для цього зараз є усі необхідні засоби, – переконана учителька іноземної мови Наталія Янчишина.
Для цього і вчитель має бути мотивованим. Тому своїм колегам хоче побажати натхнення, терпіння, ентузіазму, ніколи не здаватися, а йти вперед.
– Для мене вчитель – це не просто професія. Це – покликання, – каже учителька, учасниця проєкту «Світло». – Адже, крім знань, ми маємо передавати дітям це світло. Має постійно тривати діалог з ними та з батьками. І який би настрій не був, адже вчителі – живі люди, і у кожного є свої особисті переживання, маємо дарувати дітям любов та увагу. Бо коли шкільним коридором біжить першокласник і гукає тобі, усміхаючись: «Hello», як тут не усміхнутися у відповідь? І це дуже сильна мотивація.