У наш час важливо мати захоплення, яка відволікатиме від повсякденних проблем. Особливо така віддушина потрібна, коли триває повномасштабна війна, а людину непокоять думки про майбутнє.
Тетяну Карп’юк з Вовковець рятує улюблене заняття. Два роки тому жінка відкрила для себе мистецтво джутової філіграні. Завдяки такій техніці виготовляє чудові візерункові вироби. Це, звісно, вимагає уваги, терпіння та фантазії. Цим видом мистецтва мало хто займається.
Оригінальні вироби пані Тетяни захоплюють. Жінка – творча особистість. Раніше пані Тетяна шила ляльки тільди. Їх виготовляла із натуральних тканин та обирала найрізноманітніший декор із гудзиків, стрічок, тасьми, мережива. Багато ляльок Тетяна подарувала рідним, знайомим.
Сама майстриня родом із Кубані, з Краснодару. У Вовківці Тетяну привіз чоловік, який проходив на її батьківщині армійську службу. Познайомилася молода пара якраз у Новий рік. Почали зустрічатися.
Згодом одружилися. З 1981 року Тетяна Карп’юк мешкає на Шумщині.
– Не збиралася сюди їхати, мала зовсім інші плани, – зізнається. – Але, як каже сама – не судилося. Це доленька.
Пані Тетяна створює неймовірну красу. Її ручні вироби радують око. Познайомилася із мистецтвом джутової філіграні у соцмережах. Побачила вироби і подумала: «А чим я гірша. Теж спробую». І взялася до роботи. Оздоблює свої творіння бусинками, бантами. Буває, що доводиться відбілювати мотузку, аби додати іншого кольору у виріб.
В однієї майстрині побачила, як вона робить рослинний орнамент. І собі запозичила. Як зізнається, це дуже копітка робота, тут не поспішиш.
Використовує у своїй роботі клей, джутову мотузку, паяльник, фен, ножиці та багато іншого.
Натхнення приходить більше увечері. Коли ми спілкувалися, пані Тетяна якраз виготовляла «Чайний будинок» на замовлення. Оздобила майстриня і пасхальний кошик. Демонструє на телефоні свій останній виріб – підставку під вазу чи чашки.
Коли створює виріб, настає особливий спокій, умиротворення, бо це – мистецтво для душі.
Змайструвала жінка декоративного каміна із картону. До новорічних свят створює ялинку. У доробку є ангел, святкові віночки.
Ось така творча натура у талановитої вовківлянки. Хоча за освітою Тетяна – газовик, але має мистецький хист.
Творить і на городній грядці. Якось побачила, що у сусідів виросли гарні кавуни, і собі вирішила посіяти. Доглядала і мала цьогоріч щедрий урожай – кавуни вродили, вагою 12-15 кілограмів.
Тетяна Карп’юк родом із творчої родини. Її брат – архітектор, а дідусь – склодув вищої категорії, був директором склозаводу. Сестра бабусі розповідала, що ці вироби були настільки талановитими, що тварини, зображені всередині скла, здавалися живими.
Тетяна Карп’юк і далі бачить себе у творчості, без якої свого життя уже не уявляє. Та усіх краян вітає із різдвяно-новорічними святами. Рік, що минає, був важким. Тому бажає, аби 2024-ий подарував мирне небо без ракет, світло і тепло у кожну оселю, тихі ночі без сирен і Перемогу України.
Що таке джутова філігрань
Філігрань – це стародавнє мистецтво, яке було відомо ще за часів Трої та Мікен і поширене в античному світі. Назва походить від латинських слів «fіlum» – нитка та «granum» – зерно.
У давні часи майстри використовували дорогоцінні матеріали: золоті нитки та дорогоцінне каміння, тоненький дріт з коштовних металів міді та срібла.
У Київський Русі це мистецтво було поширене у 10-12 століттях.
Ювелірні вироби у техніці філіграні знайдені у Київській, Сумській, Черкаській та Вінницькій областях.
У ті часи працювали цілі майстерні, які виготовляли прикраси неймовірної краси та вишуканості.
Існувало три різновиди техніки виконання – це напаювання візерунків на основу, безосновне поєднання ажурних елементів та об’ємні вироби.
Використовували елементи рослинного походження: огірки, листя, кола, змійки, вусики, квіти та найпоширенішою була спіраль, яка у центральному завитку мала дорогоцінне каміння, схоже на зернятко.
У сучасному мистецтві джутової філіграні успадковуються традиційні техніки давнини, однак матеріал для майстрів став доступним та легким у застосуванні.
Джут – це волокно рослин родини мальвових, з якого виготовляють мішковину та канати.
Майстрині помітили, якщо тоненьку нитку змочити клейовою сумішшю, то вона при застиганні добре тримає форму.
Саме це і дає можливість створювати різноманітні візерунки у виробах.
У техніці джутової філіграні працюють майстри багатьох напрямків та тематик. Джутову філігрань використовують в оформленні інтер’єру та сувенірних виробів, жіночих прикрас та одягу.
Панно, шкатулки та абажури, ляльки-мотанки, обгортки альбомів, рамки та багато інших виробів вражають витонченістю, філігранністю виконання.
У виробах використовують додаткові матеріали: намистини, тканина, нитки, мереживо, пір’я, кавові зерна та інше.
Дивовижні райські птахи, квіти та навіть об’ємні композиції з джуту з витонченими елементами переплітаються між собою, створюючи фантастичне мереживо.