Ви помітили, що у стрічках новин у соцмережах усе частіше з’являються повідомлення про те, що українці можуть отримати допомогу.
Якщо раніше такі новини стосувалися здебільшого певної категорії громадян, особливо тих, які проживають чи проживали на територіях, що зазнали воєнних дій, то тепер така інформація підходить для кожного українця та українки. Часто оголошення так і починається: «Усі українці мають право на допомогу…».
На жаль, у більшості випадків такі повідомлення виявляються звичайними фейками. Добре, якщо люди це розуміють і не ведуться на обман. Але чималий відсоток довіряє таким «новинам» і стає жертвою шахраїв.
Протягом літа я слідкувала за подібними повідомлення у Facеbook. Що цікаво, чим більше я відкривала для ознайомлення інформацію такого змісту, тим частіше у моїй стрічці новин вони з’являлися. Я усвідомлювала, що це фейк, але для того, щоб зрозуміти, як це працює, відкривала такі повідомлення.
Здебільшого, щоб ознайомитися далі із тим, що це за допомога і як її оформити, мене просили перейти за посиланням, які вели у телеграм-канал. Далі потрібно було подати запит, щоб тебе під’єднали до конкретної групи.
Звісно я цього не робила, але після деякого часу моїх активностей навколо інформації про допомогу до мене зателефонували. У слухавці представилися працівниками банку і запитали, чи у мене під руками моя банківська картка, бо треба дещо уточнити.
Скажу відверто, люди, які зі мною спілкувалися, мають настільки переконливі аргументи, що можна піддатися їхньому впливу. Але, розуміючи, що маю справу із шахраями, я спокійно продовжувала вислуховувати їхні аргументи. Нарешті дійшло до того, що «благодійники» запропонували мені взяти до рук банківську картку і повідомити деякі дані із неї.
Коли я запитала, навіщо і обґрунтувала, що навіть працівникам банку не зобов’язана надавати такі дані, то дзвінок перервали. На цьому й завершився мій «процес отримання допомоги».
На жаль, часто громадяни довіряють таким шахраям. І коли читають фейкову новину про такі можливості, ведуться на це і в результаті втрачають ще й те, що мають.
Ось недавно у районі зафіксовано випадок, коли мешканка Кременеччини прочитала про допомогу у сто тисяч гривень і взялася її оформляти. Як тільки вона зробила все, що було вказано в дописі, отримала сповіщення про списання власних заощаджень.
А як розпізнати: де правда, а де фейк, – запитаєте ви. Ось кілька простих порад, які допоможуть вам у цьому.
Найперше пам’ятайте про те, що інформація про реальну допомогу завжди має бути оприлюднена в офіційних джерелах. З початком повномасштабної війни і справді активізувалися процеси щодо підтримки громадян, які постраждали від воєнних дій. І допомогу справі видавали і видають. Але як, кому і скільки, краще шукати на ресурсі Є-Допомога. Тут детально описано, від кого ця підтримка, яка сума, хто має право оформити і як це зробити.
Далі – звертайте увагу на суму. Якщо вам пропонують 100 000 гривень, задумайтеся, що це за благодійник пропонує таку суму? І чи реально отримати її кожному, хто звернеться?
Далі – дивіться, хто це пропонує. Навіть, якщо сума невелика. За три місяці, доки я вивчала такі дописи, у мене назбиралася їх ціла добірка.
Що, найперше, привертає увагу. Усі ці пости марковані – «Реклама». Коли заходиш на сторінку та аналізуєш, чітко розумієш, що усі вони створені за 2-3 дні до того, як з’явилися пости про допомогу. Хто створив цю сторінку, ідентифікувати неможливо. Що цікаво, часто ці сторінки мають таку інформацію: сторінка вашого дозвілля або щось на кшталт клубу любителів котиків чи квітів. Або агенція з надання туристичних послуг. Або магазин жіночого одягу. Відразу напрошується питання: а що ці клуби агенції та магазини мають до виплати допомоги українцям?
Коли звернути увагу, то сторінка може мати 2-3 читачі, а допис активно з’являється у стрічці наших новин. Неважко здогадатися, що десь існують боти, які мають завдання активно просувати ці дописи.
Наступне: ви ніколи не помічали: перед вами допис про допомогу, а внизу коментарі зовсім інші. Наприклад, пропонують отримати 20000 грн, а хтось у коментарях вітає з днем народження або (на жаль, і таке часто є) висловлює співчуття з приводу загибелі на війні Героя. Такі дописи зажди мають активне поширення. Тому шахраї їх вміло використовують, підмінюючи потім потрібною для них інформацією.
Або пригадуєте, як не так давно нам пропонували здати в оренду свої акаунти і називали за таку послугу конкретну суму? Тому не дивно, що згодом на цих сторінках тих, хто на таке повівся з`являлися «потрібні» дописи з подібною інформацією.
Що ще насторожує? З багатьох повідомлень про допомогу я скопіювала посилання і закинула собі у месенджер. А коли писала цю публікацію, спробувала на них зайти, щоб долучити до статті. І – диво. Майже усі вони уже недоступні. Тобто – зробили свою чорну справу і зникли. Але, на жаль, час від часу з`являються інші, які й далі продовжують нас дурити.
Тому не довіряйте сумнівним джерелам інформації і не ведіться на привабливі пропозиції на кшталт отримати допомогу у сто тисяч гривень. Перш, ніж виконати якусь дію, перевіряйте інформацію. Погугліть і переконайтеся, чи ще десь є про це повідомлення. Знайдіть його, як мінімум, у трьох джерелах. Перевіряйте, хто це пропонує. Якщо це сторінки-одноденки, де навіть немає читачів, навіть не розглядайте.
А якщо хочете знати, які зараз допомоги доступні, читайте про це на Є-Допомозі, на сайті Міністерства соціальної політики України або цікавтеся у його місцевих підрозділах. Не дайте себе ошукати.
І слідкуйте за нашим сайтом «Shumsk.Info», щоб дізнатися, як розпізнавати фейки та не дати себе обдурити.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту
міжнародної організації Internews Network.