Про випічку Ірини Легусь із Брикова уже давно ходить добра слава. Усі, хто спробував її солодкі вироби, знає, які вони смачні та вишукані. Ірина завжди цікавилася кондитерською справою. Ще у дитинстві приглядалася до того, як випікають торти та пляцки весільні господині, цікаво було дивитися, як працює міксер та інша кухонна техніка. Хотіла і собі цьому навчитися.
В училищі мала подругу, у якої мама випікала на весілля.
Взялася за солодку випічку тоді, коли у самої виросли діти та з’явилося трохи більше вільного часу. І вже п’ять років, як творить неймовірну смакоту.
– Більше випікаю пляцки, а не торти, бо цікавить, який виріб у розрізі, а не зовнішній вигляд. Мені не подобаються класичні бісквіти та начинки, люблю, щоб наповнення було різноманітним. Щоб не просто бісквіт із кремом, а кожен корж відрізнявся від іншого – маковий, сирний, горіховий, – розповідає Ірина.
Жінка пригадує, як п’ять років тому зробила перший торт на замовлення. Терміново зателефонувала дівчина і попросила спекти його на весілля.
– Я тоді не дуже хотіла братися за таке, але вона наполягала, казала, що треба терміново. Тоді була моя перша спроба обтягнути торт, – пригадує майстриня. – Часто печу до різних свят. Подобається робити солодку нарізку. Тобто, я практикую випічку пляцків, стилізованих під торти.
Ірина розповідає, що рецепти бере з інтернету. Якщо з першого разу не вдалося – більше не випікає, бо каже, буває таке, що у рецепті спеціально опускають якийсь інгредієнт, або вказують неправильну пропорцію. А є випадки, коли просто треба набити руку, щоб вийшло. Є у соціальних мережах кондитерки, за рецептами яких пляцки завжди вдаються.
Мають значення і продукти, з яких готує. Наприклад, молоко і сметану бере домашні, вершки – тільки шумські, при купівлі масла орієнтується на ціну та якість.
– Якщо хтось бажає замовити у мене солодку випічку, то починаю випікати за 2-3 дні, ніколи не беруся, якщо торт потрібно на завтра. Адже пляцок має триматися купи, а на це потрібен час. Є такі коржі, які треба замісити сьогодні, а випікати завтра. Уже готові вони мають 12 годин вистоятися у холодильнику, а потім ще й готовий виріб. Тоді він буде триматися купи і гарно нарізатися. Бо пляцок – це не торт, який можна їсти ложечкою, – ділиться технологією власного виробництва Ірина Легусь.
Запитую, скільки виробів може створити кондитерка, скажімо, до якогось із свят, адже це нелегка справа. Каже, що більше дев’яти не осилює, бо кожен корж готує та випікає окремо – з різним наповненням. Кожен пляцок має свій крем.
А ось на весілля доньки випекла 20 пляцків і з допомогою родичів сама організувала фуршетний стіл із різними солодкими смаколиками. Коли інша донька виходила заміж – теж самі впоралися. Уже не треба було винаймати весільної господині для солодкого.
Ірина часто випікає пляцки та передає донькам, а їх у неї троє. Радіє двома онуками. У Брикові проживає з чоловіком та мамою, хоча діти із сім’ями часто навідуються. Жартує, що хатнім частіше дістаються обрізки із пляцків. Та удома завжди є щось до чаю.
За улюблену справу береться, коли кухня вільна, щоб ніхто не заважав. Любить випікати сама, без сторонньої допомоги. Раніше захоплювалася вишивкою. Та тепер зір вже не той, тому закинула це заняття. Любить відпочити за переглядом якогось душевного кінофільму чи програми.
Ірина Легусь уже 34 роки вчителює, 22 із них завідувала Потуторівським НВК, зараз у Брикові навчає діток у початкових класах.
Часто долучається до благодійності, щоб зібрати донати на ЗСУ. Коли у школі виготовляли окопні свічки, потрібно було близько 4 тисяч гривень, щоб придбати віск. Тоді в Ірини виникла ідея оголосити лотерею. Лотом стала її власна солодка випічка.
– Тоді усі номерки розібрали за 1 годину, і вдалося зібрати кошти, – пригадує Ірина.
Згодом жінка знову організувала лотерею – цього разу потрібно було придбати матеріали для плетіння маскувальних сіток.
Третю лотерею Ірина оголосила, щоб долучитися до збору на РЕБ та мавіки для хрещеника, який боронить Україну від російського зайди разом із побратимами. Тоді їй вдалося зібрати 4850 грн.
Долучалася до благодійного ярмарку на День Незалежності у Шумській громаді за пропозицією громадської організації «Зроби крок до мрії» із Брикова – буквально за дві години розпродала усі свої вироби.
В Ірини Легусь, як і в усіх українців, є найбільша мрія – якнайшвидше дочекатися Перемоги і жити у мирній, вільній Україні, займатися тим, що подобається. Тому радить ніколи не опускати рук, коли щось не вдається з першого разу, а обов’язково пробувати ще, бо часто успіх приходить із досвідом.
Для тих, хто хоче спробувати себе у кондитерській справі, радить не розчаровуватися, якщо випічка одразу не вдалася – тут треба набити руку, навчитися методом спроб.
Ірина поділилася секретом, як випекти гарний бісквіт, такий, щоб обов’язково вдався.
– Використовуйте формулу 3х3х3. Спочатку збийте у піну 3 білки, тоді додайте 3 столові ложки цукру, знову гарно збийте. І лише після цього додайте
3 жовтки та збийте міксером на малих обертах. Після цього всипте 1/3 чайної ложки порошку до печива чи іншого розпушувача, 3 столові ложки борошна та акуратно і легко вимішайте лопаткою.
Ці пропорції розраховані для форми, розміром А4
Якщо вам потрібно випекти бісквіт для торта, то застосуйте такий же рецепт, але за пропорцією 6х6х6. Бісквіт вийде пухким, і його можна тоді розрізати..
У майстрині Ірини Легусь є багато улюблених рецептів. Сьогодні вона ділиться із читачами одним із них. Це – «Весняна вишиванка». Трохи треба докласти часу, сил та умінь, але пляцок того вартий. Отож, хто хоче порадувати рідних солодкою смакотою – спробуйте. І посмакуєте за горнятком чаю чи кави.
Весняна вишиванка
Форма 25/35см
Тісто: 600 г борошна, 300 г маргарину, 12 г розпушувача, 200 г сметани, 150 г пудри, 45 г какао
Борошно перетерти з маргарином, додати всі складники, крім какао. Замісити м’яке тісто. Розділити на 2 частини, до одної додати какао. За необхідності, додати борошна.
1/3 частину білого тіста і 1/3 чорного тіста покласти в морозилку на 1 год.
Макова начинка
150 г маку зварити і перебити у блендері, 100 г цукру,
2 білки, 1 ст. л. манки, ваніль.
Сирна начинка
400 г сиру домашнього, 60 г сметани, 2 жовтки, 100 г цукру, 2 ст. л. кукурудзяного крохмалю, 0,5 ч. л. куркуми.
Усе разом перебити блендером.
Розкачати біле тісто, викласти макову начинку, затерти білим тістом з морозилки.
Розкачати чорне тісто, викласти сирну начинку, затерти чорним тістом з морозилки.
Випікати коржі до зарум’янення. Охолодити і розрізати кожен на 2 частини.
Крем: 0,5 л молока, 120 г цукру, 1 пачка пудингу
Заварити, накрити плівкою в контакт і повністю схолодити.
До холодного додати 250 г масла, збити.
Відділити 1/3 крему, до решти додати 20 г какао.
Збираємо пляцок
Сирний корж затертим вгору – 1/2 темного крему – маковий корж затертим вниз – білий крем – маковий корж затертим вгору – 1/2 темного крему – сирний корж затертим вниз.
Боки пляцка обмастити залишками крему і присипати крихтою з печива. Верх покрити помадкою.
Поставити на стабілізацію у холодильник на 12 год.