Усе почалося з того, що Великодедеркальська громада вирішила створити власний відділ освіти. Досі ці повноваження вона делегувала районному відділу освіти, молоді та спорту. Але децентралізація триває. На носі – доєднання громад та переформатування районів. Тому рано чи пізно, громадам доведеться повністю формувати власну структуру.
Ну, створили, то й створили. Що тут такого. Багато громад так роблять. Логічно. Але усе це призвело до конфлікту, який почався у кінці минулого року. Він був доволі гострим. І щоразу обростав новими персонажами.
А зумовлена така ситуація розподілом освітянських активів між відділом освіти, молоді та спорту Шумської РДА та новоствореним відділом освіти, культури, молоді та спорту Великодедеркальської ОТГ, яка з 1 січня 2020 року взяла у своє підпорядкування заклади освіти на території громади.
Каменем спотикання став шкільний автобус, який був у власності районного відділу освіти, але підвозив дітей виключно на території Великодедеркальської сільської ради – Радошівки, Мізюринець, Малих Дедеркал, Вовковець. Відстань з найвіддаленішого населеного пункту – понад 8 км.
Перемовини не давали жодного позитивного результату. Кожен залишався при власній думці, і компромісу не виходило.
Автобус у нас на балансі, чому маємо віддавати своє громаді
Іван Панчук, начальник відділу освіти, молоді та спорту Шумської РДА
– Власником автобуса є ми, районний відділ освіти. Школи переходять на баланс сільської ради. Тому власник залишає за собою право розпоряджатися своїм майном. А також забезпечувати довезення до закладів освіти, які залишилися у його підпорядкуванні. Є розпорядчий документ відділу освіти про прийом-передачу майна – автобуса. Тобто, вилучення його із користування Великодедеркальської школи. Цей автобус був у свій час придбаний за державні кошти. На умовах співфінансування з районного бюджету. Ми готові розглянути питання про передачу в оренду цього автобуса Великодедеркальській ОТГ. Але – із збереженням права власності на нього районним відділом освіти. Ми готові розглянути запропоновані взаємоприйнятні варіанти. Як, наприклад, передача інших транспортних засобів. Не конкретно цього автобуса. Чекаємо ініціативи з боку сільської ради. У гіршому випадку ситуацію можна вирішити шляхом підвезення школярів рейсовими автобусами. Та за це має платити вже ОТГ. Вона може придбати новий автобус – у рамках державної програми, на умовах фінансування, частка якого, з боку сільської ради, складатиме приблизно 500-600 тис. грн.
Автобус вручали Дедеркалам, чому його мають забирати
Іван Данилюк, Великодедеркальський сільський голова
– Так, цей автобус був закуплений завдяки співфінансуванню з районного бюджету у 2016 році. Наші податки тоді надходили саме сюди, і немалі. Погоджуюся, що автобусом на той час і наразі розпоряджається районний відділ. Але до його придбання доклалися і батьки учнів Дедеркальської школи, і адміністрація навчального закладу. Вони зверталися з відповідними листами-клопотаннями в ОДА, обласне управління освіти та науки. Є відповідний сертифікат від 28 жовтня 2016 року де чітко зазначено: «Сертифікат, який засвідчує отримання шкільного автобуса Великодедеркальською ЗОШ І-ІІІ ст., відповідно до державної програми «Шкільний автобус». Ще один суттєвий факт. Потужні обсяги ПДФО одного із найбільших платників податків – ТОВ «Шумськ АГРО» – надходили до районного бюджету. Це підприємство – на території нашої громади. Отож, у частці співфінансування є вагомий вклад платників податків з Великодедеркальської сільської ради.
Позиція батьків, дирекції школи та аграріїв
У процес активно включилися батьки дедеркальських школярів. У них та адміністрації навчального закладу відбулася неприємна розмова з районним освітянським керівником.
– Ми відстоюємо інтереси своїм дітей. І маємо на це право, каже представник від батьків Галина Давидюк. – Автобус придбано за кошти районного бюджету. У тому числі, платників податків з Великодедеркальської сільської ради. Це – одна із найбільших у фінансовому плані сільських рад у районі. Звідси йдуть і потужні відрахування до районного бюджету. Тому наші діти мають право користуватися цим автобусом. Забрати його від нас – це нечесно і несправедливо. Будемо відстоювати власні інтереси.
Директор Великодедеркальської ЗОШ I-III ст. Інна Сервитник розповіла, що у 2016 році цей автобус для школи вручив особисто голова ТОДА. На той час підвозили 75 дітей, зараз – 131 з 4 сіл. Директорка зазначила, що їм потрібен і другий автобус. Бо одним неможливо забезпечити вчасне підвезення школярів до початку уроків.
– Для нас важливо, щоб шлях учня до школи був безпечним. А як можемо це виконати, коли не буде шкільного автобуса? Рішення повинне бути знайдене. І від нього не мають потерпати учні нашої школи, – прокоментувала Інна Сервитник.
З офіційним листом з приводу невизначеної ситуації з шкільним автобусом виступило і керівництво ТОВ «Шумськ АГРО». Податки цього підприємства надходили до районного бюджету. Тоді, коли автобус придбали на умовах співфінансування.
Втрутилися депутати, урядовці та районна рада
Про проблему із шкільним автобусом повідомили депутата Верховної ради України від нашого виборчого округу Ігоря Василіва. Дедеркальці направили відповідні звернення в обласний департамент, міністерство освіти та науки. І головне – до Шумської районної ради. Адже саме депутати могли втрутитися у конфлікт. І розв’язати його. Для цього потрібно було прийняти відповідне рішення на сесії.
Народний депутат став на бік дедеркальських школярів. Віддати їм автобуса, і все тут. Від міністерства та департаменту надійшли рекомендації вирішити конфлікт. Так, щоб усім було добре. Як це зробити – не сказали. Районна рада в особі голови Тараса Корця пообіцяла втрутитися. І зробити так, щоб не постраждала жодна із сторін.
Для цього скликали сесію. Перед тим депутати вивчили питання. І проголосували за те, щоб передати автобуса Великодедеркальській громаді.
Та на цьому конфлікт не вичерпався. Бо перед сесією з’явилася нова інформація. Про те, що районний освітянський відділ хоче передати автобуса Вілійському НВК. Тому на сесію прибули представники із цього села. Вони просили депутатів дослухатися і до їхньої проблеми. Автобус, яким підвозять війлійських школярів, старий. Про ремонт не може бути й мови. Треба нового. А їхні діти нічим не гірші. Тому невдоволено сприйняли сесійне рішення про передачу конфліктного автобуса Дедеркалам, а не Вілії. Ситуацію спробував розрядити голова районної ради. Він пообіцяв, що вілійчан не залишать. І допоможуть. Та не все одразу. На тому й розійшлися.
У березні у школах розпочався карантин. Питання у підвезенні школярів на цілу весну відпало. І пристрасті притихли. Але зрозуміло, що така ситуація – не вихід. Настане час, і школярі повернуться за парти. І їх знову потрібно буде підвозити на уроки.
Тому у районі ще заздалегідь почали вивчати питання. Бо замовчати його уже неможливо. По-перше, дано обіцянку на сесії. По-друге, занадто пильна увага до нього і самих сторін конфлікту, і преси, депутатів.
Отож, для Вілії є можливим придбати новий автобус. Діє відповідна державна програма. Але – на умовах співфінансування з місцевого бюджету. Перший крок зробила Вілійська сільська рада – виділила 300 тис. грн. Таку ж суму передбачили депутати районної ради на сесії, яка відбулася цього тижня. Умови співфінасування – 600 тис. грн – виконано. Тепер слово за державою – вона має виділити на придбання автобуса – тис. грн. І коли новенький автобус заїде на подвір’я Вілійського НВК, можна поставити крапку у транспортному конфлікті шкільного масштабу.