Чотири випадки захворювання на коронавірус зареєстровано в Україні – два з них у Житомирській області, ще два – на Чернівеччині. У решти осіб, яких госпіталізували з підозрою на COVID-19, діагноз не підтвердився, зокрема, й на Тернопільщині – таку офіційну статистику оприлюднили сьогодні під час відеонаради із засідання регіональної комісії з питань надзвичайних ситуацій Тернопільської ОДА.
Начальник обласного управління здоров’я Володимир Богайчук акцентував на зміні алгоритму дій. Адже в Україну повернулося багато заробітчан, зокрема, із тих країн, де зафіксовані масові випадки захворювання на коронавірус. Ішла мова про визначення відповідальних кімнат, де можна буде ізолювати хворих з підозрою на коронавірус, привести у готовність інфекційні відділення по області, а там, де їх немає, це стосується і Шумщини, визначити, де у разі потреби, можна лікувати хворих. Відбудеться розподіл держрезерву для закупівлі спецзасобів.
Звертали увагу і на те, аби сімейні лікарі, представники органів місцевого самоврядування інформували про людей, які повертаються із-за кордону, а також повідомляли їх про необхідність самоізоляції протягом 14 днів, щоб виключити усі можливі загрози.
Також медики мають звернутися до людей із проханням не іти до лікарень, як тільки підвищиться температура, а спочатку проконсультуватися із сімейним лікарем телефоном. Буде призупинено планову госпіталізацію хворих та планові медогляди, щоб не допустити перевантаження лікарень, адже вони мають бути готові прийняти хворих на коронавірус, якщо такий сценарій розгорнеться.
Ішлося про обсервацію, тобто, про місце, де б могли перебувати ті, хто повернувся із-за кордону, з країн, де лютує коронавірус, і перебував там 14 днів. Це – здорові люди, які мають пройти інкубаційний період, перебуваючи під посиленим медичним спостереженням; щоб виключити можливість захворювання. Така обсервація не може знаходитися поряд з відділеннями, де є хворі. На Шумщині, як варіант, розглядають Великодедеркальську РКЛ, адже там, через нестачу державного фінансування, закривають відділення стаціонару.
Прозвучала інформація про те, що область отримала тест-систему на виявлення коронавірусу. Якщо такі випадки буде підтверджено, біоматеріал направлятимуть у Київ, а далі – у Лондон.
Ішлося про заборону проведення культурно-масових заходів на період карантину, обмеження доступу до надання соціальних, адмінпослуг, дистанційний режим роботи працівників в установах та на підприємствах, де є така можливість. Також комісія висловила пропозицію цілодобово охороняти ті медичні заклади, де можуть бути такі хворі.
Відразу після відеонаради відбулося засідання відповідної районної комісії, де обговорили питання обмеження скупчення людей у торгівельних, розважальних закладах, закладах громадського харчування, барах, ресторанах, а це виключає відзначення там ювілеїв, днів народжень, інших подій. Рекомендувати працювати таким закладам лише до 20.00. Це не стосується продовольчих магазинів, аптек, АЗС, але всюди адміністрація закладу має слідкувати за тим, щоб не допускати скупчення громадян.
Щодо послуг, то їх пропонували перевести, наскільки це можливо, в онлайн-режим, консультуватися телефоном, і якщо питання може зачекати, не звертатися зайвий раз до різних установ.
Ось така ситуація, вона буде оновлюватися щодня, і ми інформуватимемо наших читачів.
А наразі пропонуємо вам дослухатися до рекомендацій лікаря-інфекціоніста району Василя Бабія, адже, дякувати Богу, коронавірусу на Шумщині немає, і великою мірою, недопущення поширення захворювання залежить від свідомості самих громадян та нашої з вами поведінки.
Панікувати не треба, але дотримуватися профілактичних заходів і виконувати поради медиків маємо стовідсотково, щоб уберегти себе і свої родини від біди, яка шаленими темпами рухається світом і забирає життя людей.
Отож, лікар-іфекціоніст Василь Бабій радить
Прямий контакт
Якщо ви опинилися у районах, де повідомляється про випадки зараження або ви були в безпосередньому контакті з людьми, у яких було підтверджено інфікування COVID-19, інформуйте про це свого сімейного лікаря по телефону та залишайтеся вдома в ізоляції (нікуди не ходити, ні з ким не спілкуватися).
Важливо негайно звернутися до сімейного лікаря в телефонному режимі, якщо у вас погіршився загальний стан – висока температура, сухий кашель, поява задишки (часте утруднене дихання з відчуттям нестачі повітря).
Звертайтеся до свого сімейного лікаря за телефоном:
* якщо у вас є сумніви щодо можливості зараження, не приходьте до закладу охорони здоров’я, в тому числі, швидкої допомоги;
* якщо ви страждаєте на хронічне захворювання при появі будь-яких ознак застуди;
* не вагайтесь звертатися до сімейного лікаря для отримання додаткової інформації.
Самоізолюйтеся, якщо ви маєте прояви застуди, залишайтеся вдома, ні з ким не спілкуйтеся.
Профілактика
* Часто мийте руки, особливо після повернення додому або контакту з іншими людьми,використовуючи воду та мило, не менше 20 сек.
* Застосовуйте такий самий підхід, що й для профілактики інших гострих респіраторних вірусних захворювань та грипу, а саме: тримайте відстань не менше 1 метра від людей, які кашляють, чхають або мають лихоманку.
Рекомендації
Під час кашлю та чхання відвертайте голову від людей, що знаходяться поряд з вами, прикривайте обличчя носовою хустинкою, серветкою або ліктем.
Регулярно проводьте вологе прибирання та очищуйте поверхні за допомогою спиртових розчинів або рідин на основі хлору.
До консультації з сімейним лікарем застосовуйте симптоматичне лікування у вигляді: частого дробного пиття відварів трав, підкислених соком лимона, контролю температури тіла з використанням жарознижувальних препаратів у разі необхідності.
Не використовуйте противірусні препарати без попереднього консультування з сімейним лікарем.
Не відвідуйте місця масового скупчення людей, уникайте контакту з людьми, які мають ознаки застуди.
Уникайте переохолодження.
Використовуйте медичну маску лише у випадку, якщо Ви є хворими або у Вас є грипоподібні симптоми чи ознаки застуди.
Звернення до громадян,
які повернулися із країн, де є захворювання на коронавірус.
Якщо Ви повернулися чи збираєтесь повернутися з країн, де були зафіксовані випадки захворювання на коронавірус, були в контакті з хворими чи ймовірно з хворими на цю недугу, то велике людське прохання – не наражайте на небезпеку інших близьких Вам людей.
Самоізолюйтеся на 14 днів. Якщо у вас з’явилися будь-які симптоми простуди, а саме: підвищення температури тіла, сухий кашель, нездужання, задишка, закладеність носа, болі в грудній клітці, то не йдіть спершу в поліклініку чи в лікарню, а зателефонуйте своєму сімейному лікарю і вам нададуть рекомендації та всю необхідну інформацію. Якщо почуваєтеся дуже погано, зателефонуйте на швидку допомогу або ж таки до свого сімейного лікаря, який викличе Вам швидку.
Не наражайте на небезпеку інших здорових людей!