Коли нарешті поремонтують дороги. Щоб вони стали, якщо не європейського рівня, то хоча б проїзними. Це питання, які мешканці Шумщини ставлять щодня перед владою. Бо добриватися до райцентру чи в інші населені пункти стало подекуди справжнім випробуванням.
Проаналізувавши ситуацію, ми сформували рейтинг тих шляхів, які варто ремонтувати одними з перших. Хоча, зізнаюся, це було зробити важко. Бо таких доріг набагато більше, як п’ять. І мешканці кожного села чи міста варті того, щоб дочекатися якісного ремонту шляху.
№1
Кременецький напрямок благає про допомогу
Так, мова піде про дорогу «Шумськ-Білокриниця» , яка з’єднує центр нашої громади із сусіднім – Кременцем. На цій ділянці розташовано чимало сіл – Рохманів, Жолобки, Тилявка, Угорськ. А також цим шляхом добираються селяни у Залужжя, в Обич, Залісці та Стіжок. Відрізок чималий, і пасажиропотік значний. А дороги нема. Ну, майже нема. Бо щороку тут щось трохи підсипають. Але ямкова епопея затягнулася, і вона не рятує. Потрібен якісний, капітальний ремонт дороги. Інакше, надалі тут доведеться запускати інший вид транспорту – повітряний.
Села, які лежать обабіч траси, у 2015 році увійшли до складу Шумської об’єднаної територіальної громади. Тому люди апелюють до місцевої влади. Мовлять, робіть ремонт. Бо ж неможливо їздити. А в громаді кажуть: ми б раді. Та, по-перше, коштів таких нема. Щоб поремонтувати увесь відрізок шляху, не вистачить власних доходів міського бюджету. Та й права не маємо. Бо дорога «Шумськ-Білокриниця» громаді не належить. Вона – на балансі Тернопільської облдержадміністрації. І її утримання – у компетенції управління капітального будівництва Тернопільської ОДА. Вони й мають ремонтувати. За кошти дорожнього фонду. У 2018 році держава створила таку схему державних фондів. І передала на обласні адміністрації ці дороги та кошти.
Та люди звертаються до місцевої влади. І ті апелюють до області. І громада, і райдержадміністрація формулюють свої пропозиції по ремонту шумських доріг. От тільки кажуть, що не від них залежить, візьмуться за роботу. І який відрізок заасфальтують.
Минулого року тут таки тривав ремонт. Але балансоутримувач зіслався на обмежене фінансування. І полагодив близько одного кілометра асфальту на п’яти проблемних відрізках. Це наразі крапля у морі. Бо протяжність шляху складає 22 кілометри. Правда, обіцяють, що роботи продовжать цьогоріч. Та коли це буде і скільки? І чи увійде ця важлива для громади та району артерія у подальші плани посадовців. А це важливо, адже, за реформою, Шумщини, як району, не буде. Вона має увійти до складу Кременецького. І людям доведеться їздити у новий район цією дорогою.
А ще ця важлива артерія з’єднує із Стіжком. Саме тут щороку відбувається міжобласний мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братина». Він привертає до себе значну увагу. І сюди приїжджає маса народу. А робити це такими дорогами, ой, як нелегко. Та ц раз у рік. А щодня до поки-що існуючого райцентру доїздить на роботу багато мешканців названих сіл.
№2
Коли буде дорога на Боложівку
Бо вона з’єднує Шумськ із цим селом. І є у плачевному стані. Частина цієї дороги пролягає через сам райцентр. Тому страждають і боложівчани. Бо їм доводиться марнувати власний транспорт на суцільних ямах. І шумчани, які живуть на вулиці Богдана Хмельницького у Шумську, не раді. Бо ями докучають. Особливо тут невесело у дощову погоду.
Питання ремонту цієї дороги обговорюване роками. Щоразу власник, а це, знову таки, Тернопільска ОДА, дає обіцянки. Місцева влада просить, люди нарікають. А УКБ тернопільської ОДА не поспішає лагодити усю дорогу. Знову зсилаються на відсутність необхідного фінансування.
Зараз у держави у пріоритеті великі шляхи, які з’єднують між собою обласні центри. Потім – районні. А селяни можуть почекати. А скільки чекати? І по чому їздити? Минулоріч балансоутримувачі таки змилувалися. І загнали техніку на цей відрізок шляху. Та не на увесь. Роботи виконали на ділянці, протяжністю 0,7 кілометра. Це навіть не уся шумська вулиця підпала під ремонт. Що там уже казати про село. А боложівчанам уже несила чекати. І знову усі гуртом нагадують про свою проблему.
За інформацією, дорога «Шумськ-Боложівка» є у пріоритетах на поточний рік. Але, скільки саме поремонтують. І чи добереться власник дороги до самої Боложівки? Чи поремонтує під’їзну дорогу до села? Отож, запитань наразі більше, як відповідей. А ситуація на дорозі невтішна.
№3
Чи доїдуть туристи до «Дивосвіту»
Так, саме такий дитячий оздоровчий табір діє на Шумщині. Розташований він серед розкішної волинської природи. Заклад працює уже багато років. І через постійну нестачу фінансування потребував ремонту. Звісно, що своїх коштів для цього мало. Тому кілька років тому район подав цей проект на державне фінансування. І справа вигоріла. Ремонт розпочали. Він триває і досі. І згодом буде готовий приймати відпочиваючих.
Раніше це були лише діти. А тепер планують, що зможуть приїхати і дорослі. Також буде можливість орендувати будиночки і проводити різні заходи. Чи скажімо, спортивні збори.
І для людей добре, і для бюджету копійка. Але питання в іншому. Як сюди благополучно доїхати? Та й не тільки сюди. Бо не милим ділом стало добиратися до Андрушівки, Руської Гути та Переморівки. Ці села відразу за Кутянкою, де діє «Дивосвіт».
Крім того, ямами доводиться доїждати до місцевого НВК учням адрушівським та переморівським школярам. Дорога «Андрушівка-Стіжок» пролягає саме через ці села та через Іловицю. А тут ситуація не краща, бо через неякісну дорогу в Іловицю відмовилися їздити перевізники. Правда, минулого року теж УКБ Тернопільської ОДА за кошти державного бюджету , тут працювало. Вірніше, підрядні організації. Виконано середній поточний ремонт дороги на суму 6255,0 тис. грн. Але – не всюди. І дорога далі просить допомоги. Вірніше, селяни, які нею їздять. А добратися цим шляхом можна не тільки в Іловицю. А до згаданого уже фестивалю «Братина». Та й у самому селі є цікава локація. Вона могла б привабити до себе туристів. Тут свого часу народився та жив відомий ченець, Амфілохій Почаївський. Він зцілював хворих і був зачислений до лику святих. А ще у місцевих лісах розташований музей під відкритим небом – повстанський табір. Тут у жовтні відбуваються урочистості. А доїхати до музею можна двома дорогами – через Іловицю. Та уже згадану на початку дорогу «Шумськ-Білокриниця». І обидві потребують ремонту.
№4
Комплексний підхід до ремонту
Щоб уся ця дорожня історія виглядала в ідеалі, необхідно приділити увагу і такій дорозі «Шумськ-Кути». І знову питання в область – до управління капітального будівництва. Тут, правда, минулоріч дещо поремонтовано – близько кілометра. На суму 1562,2 тис. грн. Приблизно стільки ж – у 2018-ому. Правда, розцінки тоді були інші. Що цікаво, вартість ремонту доріг щороку зростає. Як гриби після дощу. І це питання – тема окремої розмови. Адже часто місцеві бюджеті не спроможні виділити кошти з власних доходів на ремонт комунальних шляхів. Саме через високу вартість робіт.
Та повернемося до згаданої дороги. Її ремонт важливий тому, що цей шлях з’єднує нас із тими населеними пунктами, про які я уже розповіла. Це – та ж Кутянка із відомим «Дивосвітом». Та Іловиця – з капличкою святого Амфілохія, повстанським табором та поїздом до фестивалю «Братина». Такі важливі локації мали б зацікавити область. Адже це – розвиток туристичної галузі, відпочинок та інвестиції. Тамтешні ліси багаті на гриби, ягоди, заготівельну сировину. І тут можна розвивати пункти збору чи переробну галузь. І не так проблема зі збутом продукції, як з дорогою.
Бо хто захоче трястися щодня такими вибоїнами. І чи окупиться тоді ремонт транспорту, розхід пального та втрата нервів. А якби нормальні дороги, то це б могло привабити потенційного капіталовкладника. І селяни заробили б, і нові робочі місця можна створити. І нові надходження у бюджет від цього. А наразі звідси лише мчать лісовози. Вивозять деревину і ще більше псують і так непридатні дороги.
№5
Через погану дорогу потерпають шумчани та бриківчани
Бриків – приміське село. Значна частина мешканців працює у райцентрі. Та й не тільки у ньому. Щодня сюди чималий пасажиропотік. І не тільки перевізники. Їдуть чимало власним транспортом.
І усі рухають частиною міської вулиці Українська, яка у жахливому стані. Ямів стільки, що їх уже нема кудою обминути. Здається, відрізок шляху незначний. Але ремонту потребує суттєвого. Минулоріч тут трохи позасипали ями. Але вони дуже швидко з’явилися знову. Каміння вибилося під колесами авто. Та й від дощів розмилися, бо ж тепер і зливи – часті гості.
Потерпають від цього не тільки бриківчани. Непереливки мешканцям і вулиці Українська у Шумську. Вірніше, її частини. Тієї, що від повороту до Брикова. Ось і трясуться усі разои по ямах. Та ноги збивають об каміння.
Здавалося б, всього якихось два кілометри до села. Та їхати неможливо. І частина шляху у шумську, і під’їзна дорога до Брикова – потребують ремонту. Але навіть таку незначну кількість шляху громада сама ремонтувати не може. Бо то не її власність. І така дилема чи не всюди. Дорога на території громад чи району, а власник – або Тернопільська ОДА, або Служба автомобільних доріг у Тернопільській області. Громади можуть господарювати лише на комунальних шляхах. А це, здебільшого, бокові вулички. І то, зважаючи на власні доходи та ціни на ремонт доріг, не розбіжишся. Крім того, нічого доброго не дала ліквідація мережі райавтодорів. Таки на місці легше було домовитися про ремонт конкретної дороги. Тут знали, коли це відбуватиметься, на якій ділянці, хто виконавець. А тепер місцевих не дуже то й ставлять до відома. Виграли тендер, загнали техніку, зробили і поїхали. І ніяких тобі претензій. Бо хто ж селян поїде до області шукати правди. Усі йдуть у район, а переважно – у громади. Люди так розмірковують. Села увійшли у громаду, от вона має все вирішувати. Якщо діяти за таким принципом, то нехай би вже передали дороги громадам. Разом з державним фінансуванням. Тоді б на місцях самі вирішували б, що ремонтувати,де і скільки. Об’єднували б зусилля, залучали б аграріїв, інвесторів.
А так залишається лише один варіант – просити власника включити проблемні дороги у перелік для ремонту. І чекати, на які саме впаде ласка. А проблемні шляхи у нас – більшість доріг. За інформацією, яку ми отримали, наразі для ремонту у 2020 році погоджено три дороги – «Шумськ-Білокриниця», «Шумськ-Боложівка», «Андрушівка-Стіжок». Та скільки буде відремонтовано і коли. Дочекаємося початку робіт. Кріт того, відновлено роботи по ліквідації аварійної ямковості доріг села Биківці.
Читати також:
Що потрібно робити, аби змінити життя у Шумській громаді. Три історії від активних та ініціативних шумчан
Чи зручно сьогодні жити у Шумську. Про реалії провінційного комфорту розмірковують місцеві мешканці
Які питання у громаді потрібно вирішувати у першу чергу. Рейтинг шумських проблем