Ціни і далі не тішать українців. Замість хоча б елементарної стабільності, вони постійно зростають. І зовсім не співмірні із зарплатами. У літню пору надто високою була вартість ягід та фруктів.
Ягоди – на вагу золота
Приміром, перша черешня з початку сезону вартувала 100-140 грн за кілограм. Дещо дешевше можна було купити полуниць – 80-100 грн. А яблука у цей період коштували і по 40 грн за кг. Напевне, на ціну вплинули несприятливі умови, епідемія коронавірусу і її наслідки, а це: закриття кордонів, зупинка транспорту. Пандемія спровокувала карантин, і, як наслідок, дуже ускладнилася система завезення імпорту. Таким чином, польських яблук на ринку суттєво поменшало, і ціна на них піднялася догори.
У такій ситуації не надто зростали доходи людей, тим більше, що під час карантину багато хто сидів без роботи і не міг виїхати на заробітки за кордон, а це – чималий відсоток шумчан.
Цукор та олія додали в ціні
А ось з настанням осені стрімко зросли ціни на олію, цукор, борошно, тобто, на одні з основних продуктів харчування. А це ж не огірки чи помідори, без яких, при біді, можна обійтися.
Зараз мішок цукру вартує 800-850 грн, проте ще не так давно його можна було придбати за 580 грн, оптом – по 450. Тобто, його ціна стрибнула відразу на 30%. Виявляється, це ще не межа. За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, ціна на цукор в Україні буде підвищуватися до показника 18 грн за кг – про це він заявив в ефірі програми «Еспресо гаманець».
– Ціна може зрости десь до 18 грн/кг найближчим часом. Ми постійно потерпаємо від зміни курсу валют. Зараз ще виникла проблема із постачанням газу, електроенергії. Все це разом – комплекс проблем, які впливають на подальший розвиток та існування цукрової галузі, – сказав Козаченко.
За його словами, якщо ціна не зростатиме, то вся цукрова галузь буде збитковою.
– Початок сезону відтермінований на три тижні, порівняно із минулим роком. Працювала мала кількість цукрових заводів. На сьогоднішній день із 33 тих, які мали працювати, працюють тільки 23. Щойно запуститься вся кількість цукрових заводів, ціна знизиться десь до 15 грн, – обіцяв аналітик сировинних ринків НАЦУ «Укрцукор» Назар Михайлишин у середині жовтня.
Соняшникова олія також додала в ціні, продавці кажуть, що через зниження врожаю соняшника. Нещодавно пляшка однієї з відомих марок «Олейна» коштувала 28-30 гривень, сьогодні її вартість – 34-35 грн, а в деяких магазинах – і до 40 грн за пляшку. Отож, ринки рослинних олій залишаються нестабільними.
Здорожчало зерно, за ним – хліб
Не менш сумна історія і з хлібом та хлібобулочними виробами. Хліб у магазинах здорожчав на 1-2 грн, і це ще не кінець, кажуть продавці.
Як зазначив керівник однієї з шумських хлібопекарень, з вересня цього року фермери почали піднімати ціни на зерно, відповідно, це призвело до зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби.
Наприклад, популярний серед шумчан «Тернопільський хліб», подорожчав на 3-4 гривні, шумський – на 1 гривню. Проте, як запевняє керівник хлібозаводу, до кінця року він може подорожчати ще на 70-80 копійок.
Ймовірно, що ріст ціни на хлібобулочну продукцію могло спровокувати і здорожчання цукру та олії, яке входить до складу випічки.
А що буде з м’ясом
Не важко передбачити, що ріст цін на зернові вплине на ціну кормів. Логічно, що через це може здорожчати м’ясо. А звідси – усі вироби з нього. Таким чином, гаманці у шумчан стануть ще худішими. Навіть ріст заробітної плати, яку обіцяють з 1 січня 2021 року не врятує. Бо так у нас повелося – ще тільки зайде мова про збільшення мінімалки, як заздалегідь ідуть угору ціни. Добре, якщо господарі виростили на грядці картоплю, овочі, на які не потрібно витрачати гроші в магазині чи на ринку. Але для цього теж потрібні кошти – на придбання насіння, міндобрив, пального – щоб доставити вирощене з поля додому, та й здоров’я, щоб усе це обробити.
Як у сусідів
Для порівняння, наведу такий приклад. Минулого року знайома їздила у гості у сусідню Польщу. Коли поверталася, скупилася там продуктами. Поцікавилися, які ціни на однойменні товари там тепер. Виявляється, майже такі ж, як і були. Звісно, дещо подорожчало, але не так не суттєво, як у нас.
Питання: чого не вистачає українцям? Мудрості, щоб правильно регулювати економічні процеси в державі. Чи совісті, щоб нарешті «наїстися» самому і почати думати про народ.
Кілька думок на актуальну тему
Любов АНІН, с.Боложівка:
– З кожним роком ціни все більше зростають. Хліб теж стає дорожчим, проте ми мусимо його купувати, як це робили й досі. Без олії теж не обійтися, адже багато страв готуємо саме на цьому продукті. Крупи теж потрібно купляти.
А яке життя без солодощів? Тож, зрештою, будемо купувати всі продукти харчування, без яких не може обійтися кожна господиня.
Маргарита ФЕДОРУК, с.Васьківці:
– Звичайно, що відчувається зростання ціни на продукти харчування: хліб, олію, цукор, молоко. І вони «з’їдають» левову частку сімейного бюджету, бо це ж основні продукти харчування, без яких не обійтися.
Але мене не менше хвилюють ціни на комунальні тарифи, які ростуть, наче гриби, після дощу.
Наталка БУРЧЕНКО, с.Мирове:
– Без хліба, олії, цукру жити ніяк неможливо. І, звичайно, буду купувати їх надалі, адже отримую заробітну плату і можу собі це дозволити. Проте моя мама – пенсіонер. Тому буде дуже економити.
З нового року збільшиться мінімалка, то, на мою думку, ціни будуть рости, як на дріжджах. Проте, в період карантину це неправильно, адже багато людей залишилися без роботи.
Наталія НІКОЛЮК, с.Сураж:
– Я думаю, кожна людина відчула зростання цін на продукти харчування. Звісно, що я буду купувати основні продукти, тому що хліб, олія, цукор, гречка і т.д. потрібні людині для нормального, раціонального харчування. А економити можна на напівфабрикатах – навчіться готувати їх самостійно. Тоді будете з байдужістю проходити повз полиці з напівфабрикатами, ковбасами і магазинною випічкою.
Крім того, ваші домашні страви не будуть містити консервантів, барвників та інших неорганічних добавок. Робіть заготовки на зиму. Варення, квашену капусту, консервовані овочі, заготовки для супів тощо – це дозволить зберегти сімейний бюджет і заповнити брак вітамінів вашого організму взимку. Вживайте більше фруктів та овочів.
Тетяна ДВОРЕЦЬКА, с.Людвище:
– Ціни зростають, але ж основні продукти харчування все одно необхідно купувати, скільки б вони не коштували. Зекономити можна на одязі, не купивши один рік пальта чи куртки. Хоча не можна сказати таке про діток, адже вони ростуть шаленими темпами, і вже на другий рік речі на них можуть бути тісні і малі.
А на продуктах у жодному разі не потрібно економити, як би ти цього хотів. Адже тоді доведеться відмовляти собі у повноцінному харчуванні. А це недопустимо, тим більше, коли мова іде про дітей. Бо здоров’я і нормальний розвиток – головне.