Скільки не кажи, «халва» в роті солодше не стане. Зрозумівши, що молокозаготівельники зовсім не налаштовані платити чесну, на думку селян, ціну за молоко, у Людвищах вирішили розраховувати лише на власні сили. А їхня сила – в кооперативному об’єднанні зусиль багатьох. Таку ідею кільком ініціативним людвищанам запропонував колишній заступник голови Шумської РДА Віктор Штурма. Допоміг в організаційному, методичному та фінансовому аспектах.
Як починали працювати
Селяни, перед тим, як взятися за невідому, а тому – дещо ризиковану, справу, об’їздили чимало уже діючих кооперативів у західних областях України.
Наочно переконалися, як там спроможні платити своїм учасникам по 10 грн за літр молока. Познайомилися з їхнім досвідом роботи, ретельно навчалися на спеціалізованих семінарах-тренінгах. І лише тоді почали розвивати власний сільський кооператив «Людвищенська перлина» у 2018 році.
У селі найбільше худоби, 8-9 корів, спільно з сином з Павлом, доглядає Володимир Дмитрук. Ціла тобі міні-ферма. Лише сама кормова база для тварин розкинулася на площі до 10 гектарів.
Власне, чоловік став одним з ініціаторів нового виду діяльності у селі. А ще ряди першопрохідців поповнили Оксана Тимчук, Анастасія та Мілентина Харкові, Наташа Горобець, Надя Грищук.
Якось, пригадує Володимир, він звернувся до керівника невеличкого молоко-переробного підприємства, яке діє в Людвищах, з проханням – чисто символічно підняти для односельців закупівельну ціну хоча б на 50 копійок. Почув у відповідь: «Зарплату для працюючих підвищити можу, а ціни, вибачте, ні».
З того часу трохи води спливло. Пан Володимир зареєстрував власне фермерське господарство «Дмитрук-Агро», не так давно отримав державну дотацію для підтримки розвитку тваринництва – по 5 тис. грн на кожну утримувану корову.
Де збувати сировину
Але ж знову виникає запитання – де і як вигідно збувати молочну сировину? Звісно, найкращим виходом є переробка і створення додаткової вартості. І тут таки в нагоді стала таж сама кооперативна форма організації праці серед селян.
Скориставшись фінансовою підтримкою районного, обласного бюджетів, на перших порах закупили бідони та холодильника для охолодження молока. Здавали сировину різним заводам, практично, за такою ж ціною, що і всюди на Шумщині – 6-7 грн за літр. Правда, одне переробне підприємство донараховувало за молоко кооперативникам 1,4 грн до основної ціни. Витрачали дану суму на оплату електроенергії, яка живила холодильника. Зараз доплачують 1,7 грн. Ці кошти спрямовують на розвиток кооперативу.
Матеріальна база, крім бідонів та охолоджувача на 300 літрів, «Екомілки» – аналізатора якості молока, на початках складалася із звичайної, збитої з дощок, будки, де зберігали молоко, перед тим, як його забирав молоковоз.
Підтримав «Контінентал Фармерз Груп»
Згодом фінансові ресурси на два охолоджувачі виділив «Контінентал Фармерз Груп». Агрохолдинг регулярно надає вагому підтримку цим людям. До слова, раніше учасників кооперативу було мало. Зараз їхня кількість щоразу зростає – люди бачать певні переваги, а, головне, перспективу.
– На початках зафондували «Людвищенській перлині» 80 тис. грн безповоротної допомоги, потім надали 200 тис. грн безпроцентного кредиту, – розповідає представник «Контінентал Фармерз Груп» Микола Вальчук.
Ці кошти витратили на частковий ремонт занедбаного приміщення, у якому колись діяла сільська лазня, а також придбали, на умовах 20-відсоткового співфінансування, сироварню – завдяки програмі підтримки малого бізнесу. Її розмістили у наполовину відремонтованій будівлі. І вже з успіхом пробують варити кілька видів сирів. Можуть продукувати будь-які сорти, які зможуть освоїти, – аж до твердих. Правда, наразі «Людвищенська перлина» – неприбуткова організація. Натуральний смачний продукт виготовляють для власних потреб.
А далі, якщо справи йтимуть успішно, то і в магазинах зможемо купувати сири під брендом «Людвищенської перлини». Адже бажання розвиватися у цих людей не відбереш. Вони завзяті, ініціативні та працьовиті.