У Шумській лікарні стали доступними нові методи обстеження захворювань серця: ЕХОкардіоскопія (УЗД серця) та добове моніторування ЕКГ (ХОЛТЕР). Про це розповіла лікар функціональної діагностики Наталія Тхорик.
Серед хвороб, які найбільше дошкуляють українцям, лідирують, за інформацією МОЗ України, серцево-судинні. Найчастіше, це проблеми, пов’язані з артеріальною гіпертензією, ішемічною хворобою серця та аритмією. Наприклад, близько 25 відсотків інсультів розвиваються на тлі такого порушення ритму серця, як миготлива аритмія, тому, звісно, запобігання аритмії має дуже велике значення. Утім, будь-які збої в його роботі можуть з часом мати вельми сумні наслідки. Ехокардіографія (УЗД серця) – метод ультразвукової діагностики, що дозволяє оцінити структуру і функцію серця. Спрямований на дослідження морфологічних і функціональних змін серця і його клапанного апарату. Заснований на уловлюванні відбитих від структур серця ультразвукових хвиль. Є одним з основних методів дослідження, що використовуються в сучасній кардіології. Ехокардіографію переважно призначає кардіолог, а також – сімейний лікар, терапевт та педіатр, однак, пройти обстеження можна самостійно, якщо вас турбують: болі в області серця, прискорене серцебиття, відчуття перебоїв в роботі серця, задишка, проблеми з тиском, запаморочення і втрата свідомості, оніміння рук або ніг, синюшність шкіри, загальна слабкість.
Переваги УЗД серця: • безпечність – обстеження можна проводити вагітним жінкам, немовлятам, людям похилого віку; • достовірність та інформативність – дає можливість об’єктивно оцінити роботу серцево-судинної системи; • безболісність – процедура не супроводжується жодним дискомфортом та не потребує попередньої підготовки (окрім особливих видів). Може проводитися у будь-який необхідний час. Спеціалісти рекомендують раз у п’ять років проходити обстеження серця кожному чоловіку, віком старше сорока років, та кожній жінці при досягненні сорока п’яти років, навіть при відсутності будь-яких скарг. У випадку, якщо пацієнт вже має серцево-судинне захворювання ехокардіографію призначають раз на рік. УЗД серця часто плутають з електрокардіограмою (ЕКГ), яка реєструє електричні поля, які виходять від серця, частоту і регулярність його скорочень. УЗД серця дозволяє лікарю детальніше вивчити стан серця за більшою кількістю параметрів, ніж ЕКГ. Під час ехокардіографії лікар оцінює розмір серця, обсяг передсердь і шлуночків, частоту серцевого ритму, товщину стінок серця, основні судини, міокард і перикард, мітральний, аортальний, трикуспідальний клапани та ін. Крім того, ехокардіографія дозволяє виявляти тромби, післяінфарктні ускладнення, різноманітні вади серця. Холтерівське моніторування – метод дослідження, який дозволяє проводити запис ритму серця і виникаючих порушень серцевого ритму протягом 24 годин. Запис даних здійснюємо за допомогою спеціального портативного апарату – реєстратора, який ви носите з собою (на ремені через плече або на поясі). Холтерівський діагностичний метод дає можливість відстежувати зміни в роботі серця і отримати максимум корисної інформації про серцебиття за добу; контролювати артеріальний тиск пацієнта протягом всього дня в умовах його звичайної активності, не вимагає спеціальної підготовки, а під час дослідження пацієнт веде звичайний спосіб життя.
Холтер моніторинг ЕКГ призначають кардіологи, а також сімейні лікарі у таких випадках, як: перебої у роботі серця, запаморочення, аж до втрати свідомості нез’ясованої причини, хронічні захворювання серця, у випадках гострої та хронічної серцевої недостатності, після перенесеного інфаркту міокарда, вроджені вади серця, для оцінки роботи кардіостимулятора, коли необхідно оцінити ефективність проведеного лікування, в інших випадках – за рекомендацією лікаря-кардіолога та сімейного лікаря.
Дані методи обстеження ви можете пройти в кабінеті УЗД (2-ий поверх поліклініки Шумської ЦРЛ) щоденно, з 8.00 до 13.00, також проводимо діагностику захворювань щитоподібної залози, органів черевної порожнини та сечовидільної системи. Для проведення холтерівського моніторування потрібно звертатися у 8 кабінет поліклініки. Не потрібно забувати дороги до лікаря. Особливо тоді, коли відчуваєте, що з серцем не все гаразд. В лікарні чи поліклініці вас обстежать і призначать, за потреби, лікування, дадуть слушні поради, прислуховуючись до яких, можна запобігти багатьом захворюванням. Серце людини потребує постійної уваги. Лікар може вилікувати захворювання, а не повернути вам здоров’я. Тому бережіть здоров’я, коли воно є!