COVID-19… Хтось до цього вірусу ставиться з усією серйозністю, хтось – легковажить, хтось – відверто глузує і вважає аферою.
На цю тему можна багато сперечатися і доводити власну точку зору. Але зараз мова піде не про це. А про те, як вберегти себе та своїх рідних від зараження коронавірусом.
Якщо на початках він вражав людей старшого віку, серед них траплялися і летальні випадки, то тепер ситуація змінилася – хворіють усі. Звісно, що одні переносять недугу легко. Це люди здорові, з більш-менш достатнім рівнем імунітету. А ось ті, хто має супутні хвороби, часто страждають ускладненнями, а то й розплачуються найціннішим – життям.
Помолодшала смертність від ковіду і на Шумщині. А яка ж ситуація у нас загалом? Що кажуть медики і як вони борються з коронавірусом.
Про це розмовляємо з лікарем-терапевтом, яка, наразі, перепрофілювалася і працює в інфекційному відділенні Шумської ЦРЛ, Ольгою Рибак.
– Пані Ольго, для нашого краю Ви людина нова і для багатьох ще невідома. Тому, перед тим, як перейти до розмови про COVID-19, розкажіть трішки про себе.
– Я – родом із Заліщик. Навчалася в ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» на факультеті «Лікувальна справа». Після його закінчення у 2017 році, за державним розподілом, скерована у Шумськ для проходження інтернатури зі спеціальності «Внутрішні хвороби» та подальшої роботи.
Після закінчення інтернатури у 2019 році, почала працювати лікарем-терапевтом у терапевтичному відділенні Шумської ЦРЛ. Згодом пройшла вторинну спеціалізацію за фахом «Офтальмологія».
Завжди прагнула до самовдосконалення, розширення горизонтів.
COVID-19 вніс свої корективи у плани та задуми усіх людей. Тож, у зв’язку з епідемією коронавірусу та необхідністю в спеціалістах, мене перевели на роботу в інфекційне відділення Шумської ЦРЛ (його перепрофілювали на базі хірургічного відділення), де і зараз працюю.
– Якщо спостерігати динаміку захворювання, то які висновки можна зробити?
– Після весняного піку улітку настало деяке затишшя. Але наразі ситуація значно погіршилася, і восени кількість хворих на коронавірус почала зростати.
– Повідомте читачам трішки статистики.
– Станом на 20 листопада, в інфекційному та реанімаційному відділеннях Шумської ЦРЛ є 23 хворих з підтвердженим діагнозом COVID-19, одна з них – дитина. Ще двоє – з підозрами. У реанімації знаходиться 5 важких хворих. 13 пацієнтів – на кисневій терапії.
Рівень заповнюваності у нас уже досяг критичної точки.
– Поясніть, коли лікування можна проводити вдома, а коли варто звертатися до лікувального закладу, адже, на фоні панічних настроїв, хтось біжить до лікарів щойно з’явиться невеликий нежить, а хтось не поспішає до лікувального закладу навіть з високою температурою, сподіваючись, що це мине саме по собі.
– У будь-якому разі потрібно зв’язатися з лікарем. Не займатися самолікуванням, навіть, якщо ви залишаєтеся вдома. Сімейний лікар вас огляне, призначить додаткові обстеження, проконсультує, зробить висновок щодо важкості вашого стану.
Якщо у вас легкий перебіг захворювання з невисокою гарячкою (до 38 градусів), нежитем, закладеністю носа, кашлем, без ознак дихальної недостатності (таких, як утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів, кровохаркання); шлунково-кишковими проявами (нудота, блювання, діарея) без ознак зневоднення; відсутністю змін психічного стану (порушення свідомості, млявість), втратою смаку та/або втратою нюху, то ви можете лікуватися повноцінно амбулаторно під контролем вашого сімейного лікаря.
Якщо ж з’являється утруднення дихання, задишка, кровохаркання, прискорення частоти дихання, гарячка, яка не знімається жарознижувальними препаратами, зниження сатурації (насичення киснем крові) нижче 92%, негайно зв’яжіться з сімейним лікарем або ж викликайте швидку самостійно.
За наявності показів вас госпіталізують для надання кваліфікованої медичної допомоги.
Ще важливий нюанс, на якому варто наголосити: заборонено безконтрольно вживати антибіотики, вони не діють на віруси, їх може призначити лише лікар, і то після обстеження. Пам’ятайте, що це не профілактичний засіб від коронавірусу, і цим не можна легковажити.
– Відомо, що найбільше через COVID-19 страждають люди, які мають супутні захворювання. У них виникають серйозні ускладнення, які навіть призводять до смерті. Скажіть, хто найбільше ризикує, і яких пацієнтів найчастіше лікуєте у відділенні.
– У групі ризику – хворі на цукровий діабет, гіпертонію, ожиріння, захворювання легень, ендокринологічні, серцево-судинні патології.
Найбільше пацієнтів поступає до нас тих, які мають цукровий діабет та ожиріння. І це не обов’язково люди старшого віку, є й молоді люди та, навіть, діти. За час епідемії маємо на Шумщині 18 летальних випадків. Тому цим не можна легковажити.
– А щось можна спрогнозувати, хоча б на найближчу перспективу.
– Осінь та зима – пора сезонного грипу. У цій ситуації звичайний грип може нашаровуватися на коронавірус. Тому ризики є набагато більшими, і усім варто відповідально поставитися до свого здоров’я та здоров’я людей, які вас оточують.
– Що для цього потрібно?
– Для початку – дотримуватися елементарних заходів безпеки. Тобто, носити захисні маски, застосовувати антисептики, мити руки, уникати скупчень людей, дотримуватися дистанції.
Якщо є бодай найменші симптоми, не займатися самолікуванням, а звертатися до лікаря. Якщо діагноз підтверджений, самоізолюватися, щоб не наражати на небезпеку інших.
– А чи можна стовідсотково бути упевненими у показах тестів?
– На жаль, ні. Адже є випадки, коли тести показували негативний результат, тому що захворювання перейшло в іншу фазу, або є певні фізіологічні особливості організму чи неправильна підготовка до забору.
У межах 30% тести можуть давати хибну картину. Тоді медики встановлюють хворобу клінічно – за симптомами, клінічною картиною, об’єктивним обстеженням, показниками аналізів, рентгенологічним дослідженням, КТ легень тощо.
– Ще таке запитання, яке цікавить шумчан: хворих, яких госпіталізують з ковідом в інфекційне відділення, лікуєте безкоштовно чи за кошти пацієнта?
– На жаль, держава не забезпечує на 100% лікування пацієнтів. Препарати, яких немає у переліку закупівель для лікарні, їм доводиться докупляти. Реалії наші такі, що безкоштовно не лікують в жодній лікарні України.
– Скажіть, а чи може людина самостійно звернутися у лікарню, щоб дізнатися, чи вона хворіє або перехворіла на коронавірус.
– Так, звісно. Людина може звернутися або сама, або через сімейного лікаря. Є можливість обстеження шляхом ПЛР тесту на визначення фрагментів РНК вірусу в мазках зі слизових оболонок, або ж, як ще один варіант – імуноферментний аналіз на визначення в крові антитіл до вірусу SARS-Cov-2 – підвищений рівень Ig М свідчитиме, що у вас гостра фаза хвороби, а підвищений рівень IgG – про те, що ви уже перехворіли коронавірусом.
– Чи варто бути спокійними тим, хто уже переніс цю недугу?
– Ні, у світі уже є підтверджені випадки повторного захворювання на COVID-19, тому навіть, якщо ви перенесли його, краще будьте обачними, щоб вберегти себе та близьких.
– На рахунок носіння масок різні думки: що Ви порадите і які саме маски є найефективнішими, адже зараз їх маса – з різного матеріалу і в різних точках продажу.
– Те, що носіння масок стримує розповсюдження вірусу, – це факт. Адже коронавірус передається краплинним та контактним шляхом, потрапляючи на слизові носа, рота та очей. Найефективнішими є медичні маски, і їх варто змінювати через кожні 2 години.
Найбільш ефективною дія маски є впродовж перших пів години носіння, незалежно від інтенсивності забруднення. Практично, через дві години вона стає вологою від того повітря, яке видихає особа, та перестає ефективно захищати.
Завдання маски – значно зменшити кількість краплинок слини, мокротиння від хворої людини, зменшити відстань, на яку пошириться вірус від хворої особи.
– Дякую за розмову. Сподіваюся, що Ваші поради шумчани візьмуть на озброєння, адже усі мають зрозуміти, що тільки відповідальним ставленням кожного та спільними протиепідемічними заходами можна зупинити СOVID-19.
Для довідки:
Станом на 20 листопада на Шумщині зафіксовано 7 нових випадків захворювання на COVID-19: по одному у селах Сураж, Кути, Шумбар, Малі Дедеркали, Боложівка, Вовківці, Вілія. По Тернопільській області – 291.
Загалом від початку епідемії у районі зареєстровано 803 випадки коронавірусної інфекції (546 одужало, 18 летальних, 239 продовжують хворіти), – дані ДУ “Тернопільський ОЛЦ МОЗ України”