Триває повномасштабна війна росії в Україні. 24 лютого 2022 року Президент України Володимир Зеленський видав Указ «Про загальну мобілізацію».
Аби боронити свою країну від російського агресора, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки прийшли десятки тисяч наших співвітчизників. Це – колишні військові, зараховані до оперативного резерву першої черги, громадяни, які підлягають мобілізації, та добровольці.
Військовозобов’язані, які стали до лав Збройних сил України та інших військових формувань, під час мобілізації набувають статусу військовослужбовців. А що гарантує держава для такої категорії громадян? Про це ми запитали у завідувачки сектору Шумського бюро правової допомоги Ірини Щепановської.
– На них поширюються усі права та пільги, передбачені Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їхніх сімей», Кодексом законів України про працю та іншими нормативно-правовими актами.
Одним з найважливіших є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, ст.12 цього Закону передбачає, що учасникам бойових дій належать такі пільги:
– безкоштовне отримання ліків;
– першочергове безоплатне зубопротезування;
– безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
– 75-відсоткова знижка плати за користування житлом;
– 75-відсоткова знижка вартості палива;
– безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту;
– користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями;
– щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;
– використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також отримання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
– переважне право залишитися на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;
– першочергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт житлових будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Мобілізовані особи, у разі наявності підстав, можуть отримати статус учасника бойових дій, який надаватиме пільги та гарантії, передбачені ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, щорічно до 5 травня, учасникам бойових дій, якщо вони набули такого статусу, виплачують разову грошову допомогу у розмірі, який визначає Кабінет Міністрів України, в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Військовослужбовцям, які брали або беруть участь у бойових діях в Донецькій та Луганській областях, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, у тому числі, банками не нараховують.
До категорій осіб, які мають право на додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, серед інших, належать учасники бойових дій.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову.
Важливо! У період несення військової служби не можна припиняти трудовий договір навіть на підставі закінчення його строку. Водночас таким працівникам потрібно здійснювати виплату грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Закону про захист військовослужбовців.
Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу ОВС, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 – для жінок.