Фестиваль української книжності «На білому коні» традиційно організовують на Шумщині кілька років поспіль. Захід присвячують вшануванню пам’яті видатного письменника-земляка Уласа Самчука. Цьогоріч фестиваль з нагоди 120-річчя прозаїка розпочався у Тилявці з покладання квітів до погруддя Уласа Самчука.
Аби зануритися в атмосферу, у якій минали дитячі та юнацькі роки Уласа, у якій стверджувався як відомий діяч та літератор, учасникам заходу організували екскурсію по Тилявському літературно-меморіальному музею, яку провела вчителька історії Оксана Волянюк.
Як і в часи, що описував Улас Самчук, сьогодні українці змушені відстоювати свою землю, мову та культуру. Це робить творчість прозаїка не лише історичною пам’яттю, а й дороговказом для сучасного покоління.
Улас Самчук – письменник, який своїм словом боровся за Україну, розповідаючи світові про її трагедії та незламність. Але, на жаль, історія повторюється. Сьогодні наша країна платить страшну ціну за свою свободу. Найкращі сини та доньки віддають свої життя за незалежність, про яку мріяв і про яку писав Самчук. Учасники фестивалю вшанували пам’ять борців за Україну хвилиною мовчання.
– Цитата Уласа Самчука про те, що ми хочемо бути народом, який має право вирішувати свою долю, не змінилася і до сьогодні, вона залишилася актуальною. Адже сьогодні долю українського народу хочуть вирішувати всі. І Улас Самчук це відчував тоді, і описував у своїх творах. Він був прикладом справжнього українця, патріота, який пропагував українську мову, націю, – зазначив у виступі перед учасниками заходу міський голова Вадим Боярський.
З вітальним словом до присутніх звернувся засновник музею та його директор школи, педагог з багаторічним стажем, невтомний борець за збереження та примноження культурної спадщини нашого краю Петро Панасюк, зазначивши, що Улас Самчук здійснив величезний вагомий внесок у культурологічне життя українського народу.
Під час урочин виконано ще одну почесну місію – оголошено переможців конкурсу «Самчукова криниця». Вручив нагороди міський голова Вадим Боярський.
У номінації «Поезія»:
(вікова категорія 12-14 років): Гран-прі здобула Аліна Ржепецька (Угорська гімназія), 1 місце – Артем Хацько (Шумський ліцей), 2 – Олена Максим’юк (Обицька гімназія).
(вікова категорія 15-17 років): 1 місце в Алли Олещук (Шумський ОЗЗСО), 2 – у Софії Янюк (Шумський ліцей),
3 місце з однаковою кількістю балів здобули Софія Баранчук (Шумський ОЗЗСО) та Соломія Нестерук (Обицька гімназія).
(вікова категорія більше 18 років): 1 місце у Лілії Медвідь-Боднійчук, 2 – у Сергія Вознюка, 3 – у Людмили Найдюк.
У номінації «Проза і драматургія» 1 місце здобула Ірина Заказнюк (Шумський ОЗЗСО).
У номінації «Образотворче мистецтво»:
(вікова категорія 12-14 років) Гран-прі здобула робота Богдани Лохвінської (Шумська школа мистецтв); 1 місце – в Анастасії Синиці (Шумський ОЗЗСО), 2 – в Олександри Бондарчук (Адрушівський ЗЗСО), 3 – у Зоряни Тимчук (Людвищенська гімназія).
(вікова категорія 15 і більше років) 1 місце – у Жанни Волошун (ДНЗ «Шумське ПТУ»), 2 – у Дарії Руденької (Обицька гімназія).
Також особлива подяка пані Валентині Турчин з с.Тарасівка Київської області, яка взяла участь у конкурсі.
З нагоди відзначення 120-ої річниці з дня народження нашого славного земляка Уласа Самчука відбулося погашення марки та конверта, де вписано слова письменника: «Україна – це жива, діюча дійсність… Так було, так є і так буде».
До виконання такої місії запросили секретаря громадської організації «Меморіал-Південна Волинь» Олену Ходюк, представницю «Укрпошти» Ларису Мендрук, міського голову Вадима Боярського, кандидата історичних наук, доцента Андрія Жив’юка, засновника музею Уласа Самчука у Тилявці Петра Панасюка, представницю «Контінентал фармерз груп» Марію Ващенко (погашення відбулося за сприяння агрохолдингу).
Опісля відбулася конференція під назвою «120 років пам’яті і натхнення: творчість Уласа Самчука».
Шумщина має ким пишатися. Улас Самчук був однією з найпомітніших постатей української прози ХХ століття. Доля розпорядилася так, що більшу частину свого життя він провів за кордоном, однак, любов письменника до української землі не зменшилася, а, навпаки – увесь свій талант він віддав на службу рідному народові. Його твори «Марія», «Волинь», «Чого не гоїть вогонь» та багато інших свідчать про велику любов автора до свого краю.