Першовересень завжди кличе за парти учнів. Починаючи з 2020 року, свої корективи у навчальний процес вніс COVID-19. Діти навчалися то очно, то дистанційно. Від часу повномасштабного вторгнення росії в Україну освітній процес відбувався онлайн.
Як буде зараз? Чи варто кликати дітей до школи та навчати очно? Бо саме така форма переконує: знання діти отримують якісніші. Чи продовжувати давати знання дистанційно?
Звісно, що ситуація залежить від регіонів, а вона всюди різна. Що ж пропонують на Шумщині? Підготовка тривала ціле літо. Що вдалося напрацювати освітянам обох громад – Шумської та Великодедеркальської – розповідають їхні керівники.
Алла Ніколаєва, начальник управління освіти, культури, молоді,
спорту та туризму Шумської міської ради:
– Війна в Україні та руйнування освітньої інфраструктури чинить нищівний вплив на життя та майбутнє школярів. Першочерговим завданням усіх дорослих, і в тому числі, педагогів – є захист прав кожної дитини та створення можливості продовжувати навчання у ці складні часи. Освіта є правом та однією із найважливіших інвестицій, щоб дати дітям відчуття безпеки.
Заклади освіти Шумської громади готуються до початку нового 2022/2023 навчального року з урахуванням збройної агресії російської федерації. Здійснено ряд заходів для створення безпечних умов перебування усіх учасників освітнього процесу в закладах освіти, зокрема, обладнано найпростіші укриття.
У громаді функціонує 27 закладів загальної середньої освіти, в яких очікуємо в новому навчальному році 2762 учні. Відновлено роботу в очному режимі Шумського ясла-садка «Сонечко». Готується до офлайн-навчання Рохманівський дитячий садок «Сонечко». Плануємо очну форму роботи трьох позашкільних закладів освіти – Шумського центру позашкільної роботи, Шумської дитячо-юнацької спортивної школи, Шумської школи мистецтв.
Комісією з обстеження закладів освіти щодо забезпечення безпеки учасників освітнього процесу у період воєнного стану, за участю представників Кременецького підрозділу Державної служби з надзвичайних ситуацій та Шумського відділення Національної поліції, проведено обстеження укриттів у закладах освіти та підготовлено відповідні акти. На основі висновків даної комісії у Шумській громаді плануємо навчання в очному режимі у 18 закладах. У 9 закладах освіти навчання відбуватиметься у дистанційній формі. Звичайно, що форма може змінюватися впродовж навчального року – залежно від зміни безпекової ситуації. Головною вимогою щодо визначення очного режиму навчання у закладі, зокрема, була наявність обладнаного укриття.
Комісія двічі робила обстеження укриттів. Після першого її виїзду було виявлено ряд недоліків щодо їхнього облаштування. Шумською міською радою виділено кошти з місцевого бюджету на будівельні матеріали та необхідне обладнання для приведення стану визначених укриттів згідно з вимогами.
На даний час максимально забезпечені необхідні захисні властивості цих приміщень. Проконтрольовано товщину стін, закладено усі віконечка мішками з піском, двері оббиті металом, дообладнано вентиляційні системи природної та примусової вентиляції.
Усі укриття забезпечено електроживленням, резервним освітленням, туалетами, біотуалетами або виносними баками, вогнегасниками. Обладнання укриттів, запаси води та медикаментів забезпечують можливість безперервного перебування учасників процесу там впродовж не менше 48 годин. До укриттів підключено Wi-Fi.
Основним завданням керівників закладів освіти залишається відпрацювання чітких алгоритмів дій під час евакуації до укриття та забезпечення зв’язку з батьками учнів під час перебування дітей в укритті.
Керівниками закладів освіти проведені батьківські збори з метою ознайомлення батьків зі станом облаштування укриттів та готовністю до початку нового навчального року. Одночасно проведено моніторинг позиції батьків щодо форм організації навчання та встановлено, що 70% з них виявили бажання організації освітнього процесу для їх дітей в режимі очного навчання, а 30% батьків – дистанційного. Щодо змішаного формату навчання, то рішення може бути прийнятим у разі потреби у будь-якому закладі освіти, де надано дозвіл на очну форму навчання. Рішення про форми навчання в кожному освітньому закладі приймали із урахуванням всіх вищевказаних чинників та за погодженням з Тернопільською обласною військовою адміністрацією.
На жаль, у тих закладах освіти, у яких немає відповідних приміщень для найпростіших укриттів, навчання може бути організовано тільки у дистанційному форматі.
Ольга Федюк, начальник відділу освіти, сім‘ї, молоді, спорту, культури та туризму Великодедеркальської сільської ради
– На території нашої громади є 3 заклади загальної середньої освіти І-ІІІ ст. – у Матвіївцях, Загайцях та Дедеркалах, 3 гімназії – у Темногайцях, Садках та Шкроботівці, одна початкова школа у Мізюринцях, дитсадок, мистецька та спортивна школи. Дві початкові школи, у Радошівці та Вовківцях, реорганізували. Усім вчителям було запропоновано робочі місця в інших закладах.
Яким відбуватиметься навчальний процес у нашій громаді? До цього ми серйозно готувалися. Двічі укриття перевіряла комісія з представниками ДСНС У. На початку, коли визначалися з обсягом робіт, потім знову перевіряли, ми усували вказані недоліки. Укриття готові до того, щоб у разі тривоги прийняти учнів та працівників шкіл. Укриття немає тільки у Темногаєцькій гімназії. У решті закладів ми можемо розпочати очне навчання – для цього підготовлено відповідні умови та є погодження від обласної військової адміністрації.
Перед тим ми опитали батьків учнів, щоб вони могли обрати формат навчання для своїх дітей. За статистикою, 70% – за очне, 30% – за дистанційне. Зауважу, що онлайн-навчання обирали, здебільшого, батьки, діти яких перебувають за кордоном. У нас таких 35.
Тому навчання у закладах громади буде змішаним. Перший урок буде проведено онлайн – є такі рекомендації. 1 вересня не усі будемо виходити на навчання. У школах з більшою кількістю учнів це відбуватиметься поступово. Загалом, такі рішення приймала педагогічна рада кожного навчального закладу. Адже дітей, особливо з початкових класів, потрібно навчити, як іти в укриття, пояснити, для чого це і як себе поводити. Урочистих лінійок не буде.
Є у нас 15 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, які будуть навчатися у закладах громади. Є навіть такі, що навчалися у нас раніше, а тепер виїхали до Польщі. Але ці діти обрали онлайн-навчання саме у нас. Є учень з Маріуполя, який хоче навчатися у нас дистанційно. Справа у тому, що в Маріуполі усі школи російські, а дитина має бажання навчатися в українській. Так вийшло, що учень обрав наш заклад.
Виводимо з простою мистецьку школу. Вона запрацює з 15 вересня. Тут дуже гарне укриття, в облаштування якого ми вклали значні кошти. Його орендує і дитячий садок, який теж відновлює свою роботу.
Працюватиме ДЮСШ – у спортивній школі теж є хороше укриття. До речі, ще влітку до нас зверталося чимало громадян – внутрішньо переміщених осіб – щоб займатися у ДЮСШ. Тому цей заклад теж затребуваний.
Загалом, освіта Дедеркальщини готова приступити до навчального процесу. Ми до цього ретельно готувалися. Звісно, що не можна усього відразу передбачити. Бо хто зна, яка ситуація буде із захворюванням на COVID-19. Будемо працювати – коригуватимемо процес.
Дуже сподіваюся, що над нами буде мирне небо, усі матимуть гарне здоров’я, а освітній процес відбуватиметься у безпечному режимі.