Розв’язавши своїм нападом руйнівну для України війну, агресор нелюдськими діями спричинив гігантську хвилю біженців, або, як їх називають в офіційних документах – внутрішньо переміщені особи. Їхня кількість далеко перейшла за 10 млн громадян.
По обох громадах Шумщини чисельність тимчасових переселенців складає 3100 осіб (станом на ранок, 29 березня).
Журналіст «Новин Шумщини» поцікавився у Шумській філії Тернопільського обласного центру зайнятості тим, чи звертаються до них за послугами прибулі мешканці із зон, де тривають бойові дії. Адже засоби для існування у всіх різні, і вони вичерпуються. А жити треба.
– Станом на 29 березня, до Шумської філії Тернопільського центру зайнятості звернулися 10 внутрішньо переміщених осіб. У нас перереєструвалися дві жінки з Київської області Святошинського району. Решта звернулися за консультацією: як їм діяти у даній ситуації – з питань реєстрації та пошуку роботи. Але зазначу, щоб перереєструватися на новому місці прожиття, потрібно виконати, зазначені законом, умови. Насамперед, звільнитися з попереднього місця роботи. А оскільки люди виїжджали поспіхом, часто – у випадку крайньої небезпеки, під обстрілами, то, певна річ, їм було не до дотримання формальностей.
Частина з них думала, що виїзд може тривати недовго, і не мала наміру втрачати роботу за місцем постійного проживання. Тому ми не можемо їх перереєструвати у зв’язку із відсутністю необхідних документів.
Перереєстрація також дає можливість громадянам отримувати допомогу по безробіттю, якщо не буде підходящих для них вакансій. Ще один момент, на якому хочу загострити увагу – ми отримали лист, у якому визначено порядок надання роботодавцю компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених громадян.
Це є, за попередніми даними – 6,5 тис. грн в місяць за кожну працевлаштовану особу. Допомога з боку держави діє на період військового стану. Роботодавець може її отримувати протягом двох місяців, – коментує Наталія Ванжула, – директор Шумської філії Тернопільського обласного центру зайнятості. – Конкретні роз’яснення, яким категоріям роботодавцям належить компенсація, які суми та на який час, мають надійти нам найближчим часом. Наші обласні центри працюють з клієнтами дистанційно. За кожним центром у західних областях закріплений такий, що знаходиться у зоні бойових дій.
Люди, які планують найближчим часом повернутися до робочих місць, які мали на початку війни, можуть телефоном підтвердити своє перебування на території України в тих центрах зайнятості західних областей, які закріплені за центрами, звідки вони прибули в статусі внутрішньо переміщених. А коли повернуться на своє постійне місце проживання, то і надалі матимуть право користуватися послугами тамтешніх центрів зайнятості.
Після закінчення війни, припускаю, буде величезний обсяг роботи по відбудові економіки, робочих рук держава потребуватиме чимало. Значна частина безробітних буде працевлаштована, хочемо на це сподіватися.