На шумському ринку, куди не глянь, ряди сільських продавців. Люди привозять з домашніх господарств овочі, вирощені власноруч, молочні продукти, заготовлені від корівки, ягоди, назбирані, зазвичай, у лісі.
Бо якщо полуниці, смородину, порічки можна виростити удома, то за суницями та чорницями треба рушати до лісу, особливо, за останніми. Находитися треба, натомитися, бо нелегка то праця по бубці нанипати у відро корисної ягідки. Але що зробиш, для багатьох сільських родин такі походи у ліс стали фінансовою підпорою, особливо – у такий нелегкий час.
Чорниця або ще її називають «чорне золото» – одна із найкорисніших ягід, яка має безліч елементів, необхідних для організму людини, та використовують її у лікуванні багатьох недуг.
Пані Людмила з Іловиці почала збирати чорниці ще дитиною. І щороку у цю пору вирушає до лісу. Цьогоріч їй доводиться самій ходити по чорниці. А коли чоловік удома, не їде на заробітки, то ідуть удвох. Ягоди в лісах збирають і цілими родинами.
Збирати чорниці – робота нелегка: доводиться вставати рано, постійно бути зігнутим та ще й дошкуляють комарі. Жінка каже, що цьогоріч врожай ягоди менший, аніж минулого. Тому треба більше натрудитися. Людмила розповідає, збирає чорниці на колінах, адже має болі в спині. Має спір, бо їздила на заробітки на полуницю.
– То ж скільки за день можна назбирати чорниць? – запитую.
– Якщо гарна, велика ягода, то відро, – каже жінка. – У часі це буде з половина сьомої ранку до восьмої вечора. Цьогоріч, коли чорниця цвіла, були приморозки. То вони трохи вимерзли. А зараз – спека, то рослини «згоряють». Мало їм вологи. В Іловиці – піщаний грунт. Але якщо підуть дощі, то ягід ще буде.
Вартість чорниці на ринку сягає від 80 до 100 гривень за літр.
Для шумчан, які живуть далеко від міста, це непоганий заробіток, бо ж у селах робочих місць немає. Тому й трудяться важко, аби заробити на хліб.
Має жінка ще й корову. Бідкається, що за молоко за місяць отримала 2 тисячі гривень. А за косовицю 5600 гривень потрібно заплатити.
Тепер треба збирати на молотьбу, бо не оглянешся, як жнива настануть.
Приїхала до центру пані Людмила автобусом, який їздить у село раз на тиждень. Вартість проїзду по обидва боки вартує 70 гривень. Буває, що автомобілем хтось підвозить, то скидаються тоді по 100 гривень.
– Ми готові водієві автобуса заплатити й більше, бо вони кажуть, що веземо багато відер з ягодами, – каже жінка. – Та, якби хоча б два-три рази у тиждень їздив! То ми б і платили.
Вирушати самостійно по чорницю у ліс для міських мешканців стало невигідно, бо дорога неблизька, а ціна на пальне дуже висока. Тому – смакуйте ягодами з ринку. Якщо є така можливість. Бо не кожен і має тих зайвих сто гривень.
Але хоча б раз за літо таки наліпіть вареничків із чорничками.
Чорниця багата на вітамін «С», який підвищує стійкість організму до інфекцій, є антиоксидантом, підвищує тонус та загальний стан здоров’я.
Вміст вітаміну «А», дуже корисний для зору. Недаремно чорниця – загальновідома ягода, яка часто є у складі препаратів, для покращення зору.
Цими властивостями вона зобов’язана – антоціану. Це барвник, який дає ягоді її насичено-синій колір. На додаток до цього, він корисний як профілактичний засіб проти серцево-судинних і онкологічних захворювань. Що стосується саме зору, то ягода покращує кровотік сітківки ока.
Вміст вітаміну «В2» поліпшує роботу нервової системи, робить волосся шовковистим, шкіру м’якою, нігті міцними.
Багата вмістом мікроелементів: магній, кальцій, марганець. Дефіцит магнію, приміром, може спровокувати появу безсоння, втоми, м’язових спазмів, закрепів, артритів, остеопорозу. А кальцій – найважливіший мікроелемент, який бере участь в мінералізації кісток, покращує здатність згущуватися крові.
Присутні у чорниці дубильні речовини та пектин. Останній має важливу роль для травлення, покращуючи функцію кишечника, і таким чином, допомагає виводити з організму шлаки і токсини.
Листки цієї рослини містять такі речовини, як глікозид неоміртиллин, який здатний зменшувати рівень цукру в крові, а тому корисний для тих, хто страждає цукровим діабетом. Листя чорниці входить в лікарські збори для тих, у кого діагностовано це захворювання.
Чорницю застосовують при лікуванні цинги, розладів травлення. Вона уповільнює процеси старіння організму, частково – за рахунок вмісту флавоноїдів.
Ласа ягідка чорниця створена для того, щоб її смаком насолоджувалися. А ось чорничне листя придатне для лікування деяких захворювань. Приміром, з листя чорниці виходить вітамінний і дуже смачний напій, який люди застосовували проти застуди. Листя чорниці і квітки липи взяти у співвідношенні 1:1. Отриманий збір залити 1 склянкою окропу і настоювати впродовж 2-3 годин. Досить випивати пів склянки відвару 4 рази на день, щоб позбутися симптом застуди.
Жінкам, які мріють схуднути, відомо, що чорниця сприяє зниженню ваги, оскільки це низькокалорійний продукт.
Смачна свіжа ягідка, зібрана в українських лісах, може завдати шкоди при певних обставинах. Це трапляється найчастіше при надмірному вживанні, тому пам’ятайте про почуття міри.
Чорниці не можна вживати при захворюваннях підшлункової залози і шлунку в стадії загострення.
Сирний торт з чорницею
Потрібно: сир – 500 г, сметана – 500 г, цукор – 400 г, чорниця – 250 г, желатин – 2 ст. л.
Приготування: сир збити зі сметаною і цукром до однорідної маси. Чорницю подрібнити в блендері. Сирну масу поділити на дві частини, в одну з них додати чорничне пюре. Желатин замочити в невеликій кількості води. Вершки розігріти, влити в них желатин і розмішати до його повного розчинення. Поділити суміш навпіл і додати в обидві частини сирної маси. Дно форми викласти печивом і виливати по черзі по кілька ложок кожної частини сирної маси посередині кожного чергового шару. Поставити на ніч у холодильник.
Рулет маковий з кремом і чорницею
Потрібно: яйця – 3 шт., цукор – 1 скл., борошно – 1 скл., амоній – 1/3 ч. л., мак – 2 ст. л.
Приготування: яйця з цукром збити міксером до біла, потрохи додавати борошно, перемішане з амонієм, весь час збиваючи, додати мак і перемішати.
З цієї маси випекти 2 рулети, у формі 30/40, застеленій пергаментом.
Разом з папером скрутити в рулет. Накрити кухонним рушником. Охолодити, змастити кремом, посипати чорницею.
Готовий рулет покласти в холодильник на 1 годину.