Під час повномасштабної війни кожен українець відчуває тривогу, стрес та страх. Проте саме книга відволікає від війни.
Як зазначила директор Публічної бібліотеки Шумської міської ради Інна Богомол, в умовах російсько-української війни та оголошеного в Україні воєнного стану бібліотеки Шумської громади визначили своїм завданням допомогу Збройним силам України та інформування цивільного населення про важливі аспекти життєдіяльності.
Спільно із волонтерськими організаціями та іншими закладами громади бібліотекарі долучалися до плетіння маскувальних сіток, сортування та складання харчових продуктів, до збору коштів і гуманітарної допомоги.
В умовах поширення різноманітної інформації про хід війни важливим для мешканців громади стало уміння відрізнити правдиву інформацію про події війни від фейку. Публічна бібліотека на своїх ресурсах наголошувала на необхідності поширення лише перевіреної інформації органів влади, розміщувала корисні посилання.
Не менш важливою в умовах війни стала потреба в наданні звичайних бібліотечних послуг. Адже книги допомагають відволіктися, заспокоїтися, позбутися стресу.
За час війни читачами Публічної бібліотеки стали понад 40 вимушених переселенців, з них – 14 дітей, переважно, з Харківської, Сумської, Київської, Донецької, Дніпропетровської та Запоріжської областей. Для них відкрито доступ до всіх видань, які містяться у бібліотечних фондах.
Приємно, що російськомовні користувачі, які раніше не бажали читати книги українською мовою, змінили свою думку. Тепер вони із захопленням читають Василя Шкляра, Андрія Кокотюху, Оксану Забужко, Горіху Зерня, Сергія Жадана та інших українських письменників.
Поруч із книгами бібліотекарі пропонують своїм читачам виставки патріотичної літератури, бібліотерапевтичні заходи.
Нещодавно психолог КУ «Центру надання соціальних послуг» Шумської міської ради Юліана Грицаюк провела тренінг для бібліотекарів, що включав у себе практичні поради щодо психологічних особливостей роботи з користувачами, які знаходяться у кризових ситуаціях.
Щорічно, 9 серпня, у світі відзначають День книголюбів. Свято зародилося у США (Book Lovers Day) і майже одразу набуло популярності, і в результаті набуло статусу Всесвітнього. Це свято відзначають письменники, поети, літератори та видавці, друкарні та книжкові магазини, ну і, звичайно, читачі – ті люди, для яких книга і створюється. Саме читачеві присвячений Всесвітній день книголюбів.
Публічна бібліотека працює у форматі «Бібліотека Open-air» (на відкритому повітрі) – створює атмосферу креативної взаємодії та комфорту для мешканців громади.Тобто, наближається до кожного, хто хоче поєднати теплі погожі дні та можливість пізнання нового.
В Інтернет-центрі можна скористатися всіма можливостями, які надає робота в інтернеті, зокрема, пошуком різноманітної інформації для навчання, роботи та дозвілля, онлайн-оплатою різних послуг, у тому числі, комунальних через електронні сервіси, оформленням соціальної допомоги, пошуком та замовленням ліків, записом до лікаря.
– Значну роботу проводимо щодо вилучення із бібліотечних фондів пропагандистської російської літератури, відповідно до «Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів, у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України», – прокоментувала керівниця бібліотеки Інна Богомол.
Приємно, що у цей важкий час книгозбірня отримала у дарунок 217 примірників книг виключно українською мовою: 150 книг від Релігійної організації «Українське місіонерське товариство «Світло на сході» та 67 книг від читачів.
Наразі Публічна бібліотека Шумської міської ради чекає своїх користувачів за графіком: понеділок-четвер – з 9 до 18 год., п’ятниця – з 9 до 17 год.