Віднедавна на базі міського будинку культури почала діяти комунальна установа «Центр культури і дозвілля Шумської міської ради». Очолила заклад Ольга Євсюкова, яку ми запросили до розмови, аби дізнатися, як працює культура громади у сучасних реаліях.
– Ольго Тимофіївно, розкажіть спершу про свій шлях у культурне життя нашої громади.
– Доля мене трішки поводила. Як-то кажуть, випробувала. Свою першу музичну освіту здобула у культурно-освітньому училищі за спеціальністю клубний працівник, керівник самодіяльного хорового колективу.
Оскільки отримала диплом з відзнакою, мені потрібна була довідка для вступу в інститут. Але на довідки був ліміт, і вона мені не дісталася. Тому змушена була відпрацювати три роки у сільському клубі.
Вийшла заміж, і ми з чоловіком переїхали в Тернопіль. Тут співала спочатку у хорі ВО «Ватра», а потім – у ВІА «Ватрівчани», який створили після розформування ВІА «Медобори».
Згодом закінчила інститут за спеціальністю «вчитель музики, викладач етики та естетики». Після цього чоловіка направили на роботу у Шумську ЦРЛ. А я пішла працювати у ДНЗ «Шумське ПТУ», була завідуючою бібліотекою, керівником народного фольклорного колективу «Віляни» та народного хору «Волинь», чоловічого, жіночого ансамблів та інших.
Працювала на посаді начальника відділу культури та туризму, управління освіти, культури, молоді, спорту та туризму Шумської міської ради.
А з 27 вересня минулого року – директорка Центру культури і дозвілля.
– Що являє собою даний заклад, який Ви очолюєте?
– Це заклад культури комунальної форми власності, що забезпечує задоволення культурних потреб мешканців Шумської міської територіальної громади у розвитку народної традиційної культури, відродження, збереження й розвиток національної творчості та мистецтва, підтримку художньої творчості, діяльності творчих колективів хорового, театрального, хореографічного, фольклорного та інших видів мистецтв, іншої самодіяльної творчої ініціативи, організації дозвілля, здійснює свою діяльність з метою формування нового культурно-мистецького середовища через інтеграцію культури та сучасних інформаційних технологій.
До КУ «Центр культури і дозвілля» входить колишній міський будинок культури, а також підпорядковуються такі підрозділи без статусу юридичної особи: філії Андрушівського, Васьковецького, Суразького, Рохманівського, Залісцівського, Стіжоцького, Тилявського, Кордишівського, Потуторівського, Шумбарського, Вілійського, Цеценівського, Людвищенського, Онишковецького, Бриківського, Соснівського старостинських округів.
З першого грудня 2023 року працівників прийнято на роботу в Центр КіД, а за кілька днів відбулася атестація «народних» та «зразкових» аматорських колективів КУ «Центр культури і дозвілля» Шумської міської ради у формі літературно-музичної композиції «Нескорені».
У мистецькій імпрезі взяли участь: зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Перлинка» (кер. Зоя Токарська); народний аматорський обрядово-фольклорний ансамбль «Джерело» (кер. Ольга Мороз); народний аматорський театр (режисер Ігор Захожий); народний аматорський вокальний ансамбль «Бревіс» (кер. Сергій Андрейчук); народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Погорина» (кер. Світлана Верещинська); народна аматорська хорова капела (хормейстерка Оксана Ніколюк); зразковий хореографічний колектив «Зорепад» (кер. Надія Корендович).
– Де можна слідкувати за діяльністю вашої установи у соцмережах?
– Маємо сторінку у «Фейсбуці» під назвою: Комунальна установа «Центр культури і дозвілля» Шумської міської ради. Користуючись нагодою, запрошую всіх бажаючих приєднатися до нас, адже стараємося висвітлювати всі заходи, які тут відбуваються.
Наприклад, у січні організували благодійне Свято Коляди «Наші колядки – Богу дари, хай розвіють війни хмари!». А нещодавно відбувся благодійний концерт на підтримку ЗСУ «Моя любов – Україна!» за участі зразкового хореографічного колективу «Зорепад» (кер. Надія Корендович), зразкового аматорського фольклорного ансамблю «Перлинка» (кер. Зоя Токарська), народного аматорського театру (кер. Ігор Захожий), а також вихованців Шумської школи мистецтв, керівники: Олеся Лопацька, Наталія Ткачук, Мар’яна Любарєва, Оксана Ніколюк, Світлана Верещинська, Віктор Веретельник. Усі кошти, а це – 17200 грн, передали ГО «Схід і Захід єдині» Володимиру Каніщеву на потреби Збройних сил України.
– Яких культурних новинок варто очікувати жителям Шумської громади?
– Кажуть: якщо хочеш розсмішити Бога, скажи йому про свої плани. У першу чергу ми всі чекаємо, і робимо все, що в наших силах, щоб закінчилася війна, і Україна здобула Перемогу. А ми будемо організовувати та проводити культурні і мистецькі заходи, які спрямовані на популяризацію, оновлення, поширення українських та місцевих культурних традицій, а також різноманітних дитячих, молодіжних розваг та змістовного дозвілля, вивчати та задовольняти культурні інтереси місцевого населення через співпрацю з громадськими організаціями та іншими органами самоорганізації населення, підтримувати індивідуальні таланти, створювати умови для розвитку аматорської художньої творчості, підтримувати місцеві культурні ініціативи, залучати місцеве населення до створення якісного культурного чи мистецького продукту.
Організовувати виставки, ярмарки, інші мистецькі огляди з метою популяризації культурної спадщини, розвитку народних і художніх промислів. Співпрацювати з культурно-освітніми та мистецькими навчальними закладами задля формування нової культурної освіти. Популяризувати та просувати заходи сучасної індустрії дозвілля, здійснювати інновації культурної діяльності та створювати середовища для генерування нових ідей в галузі соціокультурного, інформаційно-освітнього середовища, ініціювати, організувати та провести різноманітні форми дозвілля дітей та молоді через гурткову роботу, діяльність театральних, інших мистецьких студій, волонтерство та благодійність.
Скажу по секрету, головний режисер Центру КіД Ігор Захожий написав сценарій до вистави, яку незабаром презентуємо.
Мрію створити на базі Центру КіД інші формування культурно-інформаційного чи мистецького спрямування: медіа-, радіоцентрів, кінопроекційної тощо.
І надалі співпрацювати з Публічною бібліотекою, краєзнавчим музеєм з метою формування єдиного культурно-освітнього та інформаційно-просвітницького простору для місцевого населення, а також брати участь та ініціювати власні культурні проєкти задля розширення співпраці з іншими закладами культури, громадськими організаціями України та міст-партнерів сусідніх держав.