Сьогодні у «Пластовій домівці» у Шумську відбулося спецпогашення конверта з маркою, присвячене нашій землячці, повстанці Євгенії Бойко. Підготовчий пластовий курінь юначок Шумської станиці має ім’я цієї відважної патріотки, яка особливу увагу приділяла роботі з молоддю.
Євгенія Бойко народилася 7 лютого 1926 року у м. Шумську Шумського району Тернопільської області.
Батько – Сергій Микитович, був шевцем, мати – Варвара Семенівна, працювала в євреїв, потім – домогосподаркою. У сім’ї зростало четверо дітей – троє сестер і брат. Женя серед них – найстарша. У домі Бойків було багато книг з української літератури та історії України.
Підлітком Женя їздила до тьоті у Польщу. Дівчина була всесторонньо обдарована. З ранніх літ писала вірші, деякі з них друкувалися у дитячому журналі «Дзвіночок».
Навчилася працювати на арифмометрі. Після закінчення 7 класів НСШ працювала секретаркою на заготзерні в м.Шумськ.
У липні 1941 року була учасницею мітингу, який тоді називали святом «Незалежності України», святом «Визволення України», або «Свято державності». На ньому виступав Віктор Данилевич, учитель української мови Шумської семирічки, який, очевидно, був учителем Жені. Такі масові заходи організовували по всій Україні. У Шумську на цій акції зібралося кілька тисяч людей.
На початку 1943 року Женя Бойко стала членом ОУН і разом із подругами (Тамара Шишковська, Марія Боярська, Марія Середінська, Віра Бондарчук) проходила вишкіл в Антонівцях у створеному штабі УПА під керівництвом «Крука» (Іван Климишин).
Женя (псевдо «Мала» – «Зоя» – «Тетяна») заготовляла ліки для поранених повстанців, а потім була в курені «Крука». Також вона працювала з молоддю: з 1944 року була провідницею юнацтва підрайону, а з 1945 року – провідниця юнацтва Шумського районного проводу ОУН. На Женю було покладено завдання проводити виховну роботу серед патріотичної молоді та залучати її до підпільної боротьби з ворогами України.
У 1946 році «Мала» «займає працю при техзвені машиністкою». З жовтня 1947 року Женя працює під псевдо «Зоя» машиністкою при районному провідникові Шумщини (Василь Польовий, псевдо «Вій»).
У 1946 році арештовують сім’ю Бойків, але через брак доказів їх відпускають, та через рік знову арештовують і відправляють у Сибір. Додому рідні Жені Бойко повернулися у 1968 році.
12 липня 1948 року в лісовому масиві, між селами Стіжок-Лішня-Нова Миколаївка, в нерівному бою за волю України з московсько-більшовицькими окупантами загинули молоді повстанці, які належали до Шумського районного проводу ОУН: Василь Польовий – «Вій» (1915 р. н., с.Антонівці) – керівник Шумського районного проводу ОУН; Олексій Польовий – «Обрій» (1903
р. н., с.Антонівці) – член районного проводу, займав працю ведення районової канцелярії; Іван Романюк – «Лісовий» (1924 р. н., с.Антонівці) – член районного проводу, працював при провідникові району за бойовика; Петро Кубик – «Жарко» (1923 р. н., с Стіжок) – член районного проводу, працював при провідникові району за бойовика.
Серед них Євгенія Бойко – «Мала» – «Зоя» – «Тетяна» (1926 р. н., м. Шумськ) – друкарка районного проводу.
Станична Шумського пласту Олена Ходюк розповіла, чому саме Євгенії Бойко приурочений такий захід, та презентувала портрет повстанки, що створив художник, уродженець Харківщини Юрій Клапоух, який сьогодні є внутрішньо переміщеною особою.
Цей портрет пластуни передали у Шумський краєзнавчий музей, де він займе чільне місце, і відвідувачі зможуть дізнатися історію своєї відважної землячки.
Про життя та повстанську боротьбу розповіла пластунка-юначка Євгенія Керея. Спецпогашення конверта здійснили начальник відділу поштових послуг ТД «Укрпошта» Ніна Герасименко, станична «Шумського пласту» Олена Ходюк та спонсор – представник ТОВ «Юлія Трейд» Андрій Ковальов.
Також під час заходу пов’язали хустинки і прийняли у свої ряди пластунів-новаків. А хустинку пласт-приятель через подругу Сніжану Паламар передали шумчанину Олександру Гайдуку. На жаль, через стан здоров’я, він не зміг бути присутнім особисто.
Олена Ходюк розповіла, що з початку повномасштабного вторгнення відчувають від Олександра потужну підтримку. Він постійно передає у «Пластову домівку» чималі суми коштів. Завдяки цьому пластуни мають можливість виготовляти та передавати для наших воїнів енергетичні батончики, чаї та інші необхідні речі.
Організатор заходу – Відокремлений підрозділ молодіжної організації Пласт – НСОУ «Станиця Шумськ» у співпраці з ГО “Меморіал Південна Волинь” за підтримки Шумської міської ради.