«Час вийти на світло» – таку назву має фотовиставка, яку сьогодні у Шумській громаді презентувало громадське об’єднання «Ліга сильних». Проєкт спрямований на покращення життя осіб з інвалідністю, ВПО, ветеранів сучасної війни.
Регіональна координаторка проєкту у Тернопільській області Світлана Демчук розповіла про те, що фотовиставка має на меті надихнути цих людей долати внутрішні бар’єри, стати видимими, говорити про потреби й відкривати свої таланти.
До уваги відвідувачів фотовиставки – 10 історій людей з інвалідністю, які вже пройшли цей шлях і готові ділитися власним досвідом з іншими.
Серед них – троє мешканців Шумської громади. Це – Павло Ялинецький, Антоніна Грицаюк та Ольга Ціось.
– Я мала честь супроводжувати цих молодих людей на фотосесію і була вражена їхньою силою волі, їхніми здібностями, – розповіла Світлана Демчук. – Організація була на високому рівні, учасники почували себе комфортно, демонстрували свої таланти. Це настільки надихає, дає поштовх змінюватися та відчувати себе комфортно. Також я вдячна голові Шумської громади, який підтримує нашу діяльність, сприяє тому, аби люди, які цього потребують, мали реальну підтримку. Таку роботу мені доводиться виконувати вперше. Це суттєво змінює світосприйняття. Я розумію, наскільки важливо відчувати настрій і потреби людей, яким необхідна наша увага.
– Я завжди підтримую проєкти, діяльність яких реально спрямована на те, щоб допомогти людям, якщо це робиться не для звіту, не для папірця, а є конкретні кроки, – зазначив міський голова Вадим Боярський на відкритті виставки. – Ми маємо розуміти, що люди з особливими потребами – це не лише громадяни з інвалідністю. Це, наприклад, мама з візочком, якій потрібен пандус, щоб заїхати з малюком у приміщення, це і дідусь, який не може вийти східцями. І наші зусилля мають бути спрямовані на те, щоб цим людям було комфортно жити у громаді. Тому я підтримую ініціативи, які дозволяють реалізувати проєкти, що здатні змінювати на краще життя громадян.
Світлана Демчук запросила до розмови учасників фотосесії. Павло Ялинецький переміщається завдяки кріслу колісному, та це не заважає юнакові вести активний спосіб життя – займатися музикою, спортом, навчатися. Під час фотосесії Павло продемонстрував свої спортивні здібності – уміння відтискатися та з армреслінгу. А для усіх, хто завітав на відкриття фотовиставки, хлопець виконав пісню «Гуцулка Ксеня».
https://youtube.com/shorts/MrZFwuzTLFI
На захід юнак приїхав разом зі своїм старшим братом – військовим, який захищає Україну від російського окупанта. Хто спілкувався із Павлом, знає, який потужний заряд енергії іде від цього хлопця, наскільки він позитивний та мотивує інших бути сильними.
18-річна Ольга Ціось розповіла, що навчається на кравчиню. Для участі у фотосесії дівчина сама пошила собі одяг. Він так сподобався організаторам, що один із виробів вони хотіли придбати.
Після закінчення навчання в училищі Оля хоче стати дипломованою кравчинею, а ще мріє поїхати у Париж. Дівчина має вроджену ваду серця, тому їй важливо не хвилюватися – розповідають матеріали фотовиставки.
Сховати свій страх у коробочку, зачинити на ключ і викинути його радить 29-річна Антоніна Грицаюк. Вона тричі на тиждень їздить у лікарню на процедуру гемодіалізу. А поміж тим дуже любить вишивати. Особливо – Великодні рушники. Багато своїх виробів уже подарувала, дещо купили знайомі. А ще в Антоніни є мрія – навчитися їздити за кермом та стати водійкою.
Дівчина не змогла завітати на відкриття фотовиставки з поважних причин, але з її історією відвідувачі могли познайомитися завдяки представленим матеріалам.
– Композиція світлин побудована на грі світла й тіней. Такий вибір зробили невипадково – головна ідея виставки полягає у тому, щоб мотивувати людей з інвалідністю та їхніх рідних приймати себе, долати внутрішні бар’єри та голосно говорити про свої потреби й права, – розповіла координаторка проєкту Світлана Демчук.
– Регіони для проведення фотосесій, а, відповідно, і фотовиставок обрані невипадково. Тут «Ліга сильних» реалізовує проєкт Empower Ukraine, який, серед іншого, включає надання прямої допомоги для людей з інвалідністю та їхніх родин. Власне, учасники фотосесії – це люди, які отримували допомогу у межах цього проєкту. Героями інформаційної кампанії стали троє представників Тернопільщини – усі вони молоді люди. Історія кожного – дуже цінна і цікава. Для багатьох з них – це перший досвід участі у професійних фотосесіях. Це мотивує інших вийти на світло. Ми пишаємося, що наша молодь прийняла пропозицію взяти участь у такому проєкті. Бо це дуже важливо приймати себе, говорити про свої потреби. Не кожен поки що має сміливість це робити, але віримо, що завдяки інформаційній кампанії та виставці кількість таких людей зростатиме.
Фотовиставка діятиме у фойє адмінбудинку Шумської міської ради близько двох тижнів. Тому, хто бажає познайомитися з історіями 10 людей з інвалідністю, знайдіть час і прийдіть, щоб дізнатися про те, як вони навчилися долати труднощі, що мотивує бути сильними та виходити на світло.