Мене завжди захоплювали люди, які, попри труднощі, ніколи не опускають рук, а завжди стараються знайти щось таке, щоб приносити користь іншим. Це було важливо завжди, особливо актуально зараз – у час повномасштабної війни. Адже важливо розвиватися самому і допомагати робити це іншим.
Отож, моя розповідь про активну молодь, яка шукає, впроваджує, вірить.
Дарина та Дарія – дві подружки, які започаткували цікавий проект @SО_SCHOOL_ONLINE
Дівчата створили сторінку в «Інстаграмі» з такою назвою і запрошують усіх охочих до них долучатися.
То ж про що мова? Дарина Омельчук та Дарія Кирикилиця – учительки української мови та літератури – надихнулися прикладом українців, які мешкають за кордоном, але хочуть знати все про свою державу.
– Ми створюємо новий проект, і з вересня стартує онлайн-школа з вивчення мови, історії, культури України з 1 по 11 клас, – кажуть авторки проєкту. – Ми радіємо, що українці за кордоном хочуть знати про свою державу, володіти досконало рідною мовою, вивчати її історію. Тому будемо раді допомогти їм у цьому. До того ж, зараз за кордоном багато українців з дітьми, які переїхали туди під час повномасштабної війни. Такі предмети, як англійська мова, природничі науки, математичні вивчають у всіх країнах, а ось знання з української мови, з історії України не всюди отримаєш. Тому мета нашого проєкту – дати їх дітям.
Цікава ідея не з’явилася випадково. Дарина Омельчук понад рік проводить саме такі онлайн-заняття для хлопчика Міші, який, разом зі своєю сім’єю, мешкає у Китаї. Його мама – українка, кременчанка Світлана Дзюма, яка вийшла заміж за китайця і проживає у цій країні. У родині є двоє дітей, Міша – старший, закінчив 1 клас китайської школи. Сім’я дуже патріотична, усі вболівають за долю України, тому знати рідну мову, історію для сім’ї важливо.
Після року занять Міша гарно читає українською, дуже старанний та відповідальний учень. Ви можете переконатися у цьому самі, переглянувши відео з уроку.
Що цікаво, у цій родині, батьки спілкуються між собою англійською, тато із дітьми – китайською, мама з дітьми – українською. Ось таке одночасне вивчення трьох мов. Чоловік Світлани підтримує ідею дружини навчати дітей мови та історії своєї держави, звідки вона приїхала. Та й взагалі, дуже підтримують Україну. Світлана разом з українською діаспорою у Китаї активно волонтерить для потреб земляків під час повномасштабної війни.
У Китаї, на жаль, ще помітний вплив російської пропаганди. Якось Міша з татом ішли вулицею та зустріли хлопця, у якого на одязі було зображення російського герба. Вони підійшли і зробили зауваження цьому юнакові – нагадали йому, що цей герб вбиває Україну.
– Світлана якось запитала мене, чи можу я займатися ще з одним хлопчиком – Віталиком. Його мама – теж українка, яка вийшла заміж за китайця. Тоді й виникла ідея реалізувати такий проект для дітей українців за кордоном. Долучилася моя подруга Дарія, і ми спільно взялися за таку справу, бо надихнулися бажанням цих людей знати усе про Україну, – розповідає Дарина Омельчук.
Серед учнів молодих натхненниць цікавого і корисного проєкту тепер є і Софійка. Дівчинка з мамою виїхала у Швецію під час повномасштабної війни. Софійка уже закінчила перший клас швецької школи, але рідну мову, історію України хоче знати.
Якщо проєкт матиме успіх, на що його натхненниці та організаторки дуже сподіваються, то залучатимуть у свою команду нових учнів та педагогів. Зараз молоді учительки активно пропагують свій проєкт у соцмережах та групах.
Прочитавши про таку корисну ініціативу, до них уже почали писати українки, яка під час повномасштабної війни виїхали за кордон – вони мають бажання долучитися. Ось, наприклад, до дівчат звернулася жінка, яка мешкала на Херсонщині, закінчила раніше Сімферопольський університет, зараз мешкає у Гданську і хоче працювати.
Про проєкт дізнався колишній киянин, який зараз проживає у Канаді і теж навчає дітей української мови. Він поділився з Дариною та Дарією своїм досвідом – їхня команда розробила і видрукувала розмальовки про Україну, знайомить із нашою державою інших дітей, а також створила книгу про Україну, яку переклали англійською мовою та видрукували, щоб більше канадійців могли її прочитати.
Зараз Дарина та Дарія займаються із кожним учнем індивідуально, але у планах – зробити групові онлайн-уроки для 3-4 осіб.
– Звичайно, що на початках потрібно працювати із кожним окремо, – каже Дарина Омельчук. – Але коли діти досягатимуть приблизно однакового рівня, ми плануємо об’єднувати їх у групи. Для учня потрібна не просто комунікація з учителем, а й з ровесниками, адже соціалізація дитини – це важливо. До того ж, коли діти працюють у парах, вони тягнуться один за одним, і це корисно.
Реалізаторки проєкту розповіли, що наразі розробляють власний сайт, а на це, відповідно, потрібен час. А ще – подали грантову заявку. Якщо потраплять у число переможців, це дасть змогу закупити книги та різні матеріали для їхньої онлайн-школи, а це, звісно, зробить навчання цікавішим, а візуалізація сприятиме кращому засвоєнню матеріалу.
То ж успіху натхненницям проєкту @SО_SCHOOL_ONLINE
Сподіваюся, що уже зовсім швидко Дарина та Дарія поділяться із нами тим, як іде його реалізація та позитивними результатами роботи.
А насамкінець – трішки інформації про наставниць.
Дарина Омельчук народилася і виросла у нашій Шумській громаді. Вона – уродженка села Угорськ. Успішно закінчила тут місцеву школу.
Згодом навчалася у Дубенському педагогічному коледжі, РДГУ.
Разом із Дарією Кирикилицею закінчили Волинський національний університеті імені Лесі Українки, а саме – факультет філології та журналістики. Обоє працюють у Луцькому ліцеї №21, імені Михайла Кравчука. Батьки Дарії – теж учителі української мови та літератури, вона гідно продовжує їх династію.
Отож, якщо маєте за кордоном, родичів чи знайомих, долучайте їх до цього проєкту. Буде цікаво та корисно.
На сторінку онлайн-школи можна перейти за посиланням: https://instagram.com/so_school_online?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA==
Ті, хто зацікавився такою ідеєю, може написати дівчатам у дірект.
Даний матеріал виготовлено за підтримки
ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту
міжнародної організації Internews Network.