Минулої осені-зими ми пережили нелегкий період. Аварійні відключення електроенергії, блекаути, кількагодинне сидіння у темряві, збої у роботі електроприладів. Та ми вистояли й зуміли пристосуватися до нових умов, продиктованих війною.
З настанням осені ця тема знову загострилася. У соцмережах почали з’являтися тривожні дописи про те, що нас чекає у новому опалювальному сезоні. У цих повідомленнях – інформація про оприлюднення графіків відключень електроенергії, і українцям потрібно готуватися до найгіршого.
Звісно, мусимо розуміти, що триває війна, і ми завжди маємо бути готовими до будь-яких форс-мажорних обставин. Але, перш ніж репостити такі лякливі й тривожні повідомлення, варто перевірити, чи відповідають вони дійсності.
Тож аналізуємо і перевіряємо, чи це правда. Добре це чи погано і яку користь принесе для тих, хто повідомлення прочитає з вашого подання. Тобто, пересіюємо інформацію, яку хочемо поширити, через три сита.
Як перевірити правдивість даних? Гуглимо і шукаємо таку інформацію не менше, як у трьох джерелах. Переконуємося: правда це чи фейк. І навіть, якщо правда, спершу варто задуматися, яка буде користь від того, що ми поширимо такий пост. Як він вплине на нашу аудиторію. Чи не наробимо переполоху, не наженемо страху. Тим самим, підштовхнемо певний відсоток людей до необдуманих рішень.
Отож, перевіряємо. Кілька днів поспіль я відслідковувала тему фейків, пов’язаних із відключенням електроенергії. Розберемося на конкретному прикладі.
Із фейбучної сторінки «ДТЕК Україна» стає відомо: «Почалося знову: без світла і зв’язку… 6-12 годин без світла на добу після обстрілів… Графік відключення в телеграмі…». А тепер поглянемо, що це за сторінка. Коли відкриваємо розділ «Інформація», то читаємо, що це неофіційна сторінка, створена в якості РЕЗЕРВНОЇ для реклами і відразу подано посилання на офіційну сторінку ДТЕК у фейсбуці.
Де логіка, щоб для офіційної сторінки створювати резервну копію неофіційної. Ви колись таке чули? Компанія ДТЕК і справді є, і це лідер та найбільший приватний інвестор на енергетичному ринку України. І має свою офіційну сторінку у соцмережах. І якщо переглянути дописи, у стрічці новин компанії, наразі немає конкретної інформації про відключення.
Тому сторінка, яка поширила таке повідомлення – поширила фейк. Та й марковане це повідомлення «Реклама». Допис поширено 28 вересня, а сама сторінка створена за 6 днів до того – 22 вересня. Тому – це фейк чистої води.
Звісно, усі ми розуміємо, що попереду чекає нелегка зима, і відключення електроенергії цілком можливі. Енергетики на місцях кажуть, що про таке їм ніхто не повідомляв. А графіки, які вони оприлюднюють, стосуються відключення у зв’язку із профілактичними роботами та пов’язані із підготовкою до зими.
А ось офіційна інформація: «Наразі «Укренерго» не планує вводити в Україні графіки відключень світла. Для цього є декілька причин. Втім, готовими до такого сценарію все ж варто бути.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький.
«Наразі хочу підкреслити, що ми жодних графіків відключень не плануємо. Навіть факт їх оновлення Міністерством енергетики не означає, що вони будуть застосовані, ми просто маємо бути готові», – наголосив він.
За словами Кудрицького, зараз для цього є декілька причин. Також він зауважив, що, порівняно з минулим роком, набагато більше об’єктів критичної інфраструктури – лікарень, котелень, шкіл, дитсадків, насосних станцій – обладнані автономними джерелами живлення.
Українську енергосистему готують до зимових атак росіянами. Це – й ППО, й інженерні укріплення, тому відключення електроенергії буде залежати від ситуації. І не варто наперед наганяти догори градуси суспільної напруги про ймовірні відключення. Бо це нікому не на користь. Вчимося довіряти офіційним джерелам, розпізнавати фейки і не піддаватися впливу фальшивої інформації.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» в рамках проєкту
міжнародної організації Internews Network.