20 квітня 2020 року, 17.00
Дороги, коронавірус, робочі місця, сміття, правопорядок, сервісні служби. Що найбільше болить сьогодні мешканців Шумщини. Для того, аби громада успішно розвивалася, необхідно вирішити проблеми, які гальмують цей розвиток. А які з них першочергові?
Для того, щоб визначити пріоритети, ми провели опитування на своїй сторінці у ФБ. Запропонували шумчанам кілька проблемних запитань, на які попросили відповісти, поставивши у коментарях порядковий номер запитання, яке вони вважають першочерговим. Також можна було запропонувати свій варіант відповіді.
1. У громаді дороги потребують капітального ремонту.
2. Зараз найважливіше – побороти коронавірус.
3. Зайнятість населення – відсутність робочих місць.
4. Навчитися сортувати побутові відходи – перша ціль.
5. Правопорядок – чи достатньо ми захищені?
6. Мало розвинена мережа сервісних служб.
7. Ваш варіант.
Сім топ-проблем шумчан
1. Коронавірус
Найбільше люди надали перевагу другому питанню – боротьбі з коронавірусом. Тим більше, що на Шумщині зараз почали реєструвати випадки захворювання на COVID-19. Досі наш район вважали чистим, і усі підозри не підтверджувалися, а тоді лишень за добу підтвердили 21 випадок. І, на сьогодні, уже є один летальний. Тому проблема – доволі актуальна.
У коментарі Ольга Липка написала: «Я думаю, що всі питання важливі, але в даний момент головне побороти вірус, а потім вже все вирішиться. Будьмо всі здорові».
«Головне, щоб усі були здорові», – пише Альона Шафарук.
2. Дороги.
Якби не коронавірус, то ця проблема очолила б рейтинг шумських проблем. Протягом більше, як 30 років, автошляхи мало ремонтували, хіба що ямковий ремонт проводили, а ось капітального не було зовсім. З того часу, як запустили реформу децентралізації, у Шумську вдалося дещо зробити у цьому плані, але за рахунок коштів інфраструктурної субвенції та Державного фонду регіонального розвитку. Зараз держава урізала й цю допомогу, а за власний рахунок Шумській громаді цього не зробити.
По-перше, фінансові можливості не ті, по-друге, навіть, якби мали такі кошти, то усі під’їзні шляхи не є у комунальній власності громади. Тому ремонтувати за власний кошт такі дороги – пряма корупція. По-третє, неможливо проконтролювати навіть якість тих робіт, які здійснюють, адже з 1 січня 2018 року дороги місцевого значення змінили балансоутримувача та перейшли до сфери управління обласної державної адміністрації. Відтак, ремонт і утримання даних шляхів фінансується за рахунок коштів Дорожнього фонду, тендер виграють фірми, які не завжди ставлять до відома місцеве самоврядування – де, коли і який обсяг робі виконуватимуть. Тому тут два варіанти – чекати, коли державні кошти на ремонт доріг дійдуть до таких маленьких громад. Друге – допомогти громадам з наповненням бюджетів, бо якщо на початках децентралізації коштів в ОТГ було більше, то уже за рік-два на місцеве самоврядування переклали масу фінансових повноважень, у зв’язку з чим збільшилися виплати з бюджету на зарплати та енергоносії, а на розвиток залишаються сміхотворні суми. І третє: держава мала б втрутитися у цінову політику на ринку ремонту доріг, бо сама вартість послуг та матеріалів дуже висока.
3. Робочі місця
Ця проблема кількісно мало відстає від стану місцевих шляхів. Громада об’єднує у собі села та місто, де майже немає промисловості, переважає сільське господарство, але роботи тут, переважно сезонні, тому, коли завершується збір врожаю, на ринку праці більшає безробітних.
Ця проблема стане актуальнішою ще й тепер, коли через коронавірус із-за кордону повернулася маса шумчан. Не всі вони одразу виїдуть назад до Польщі, Італії, Німеччини, тому потреба у робочих місцях буде. Це питання пробують вирішувати за рахунок розвитку малого підприємництва, оскільки, як уже згадувалося, у нас популярне сільське господарство, то підприємці вирощують ягоди, овочі, зернові, равликів. Але проблема тут у нестійкій ціновій політиці на зібрану продукцію та налагодження ринків збуту.
Ішла мова про розвиток зеленого туризму, адже край у нас екологічно чистий та приваблює природними багатствами. Але тут повертаємося до проблеми доріг. Це можна розвивати тоді, коли наші шляхи стануть проїзними.
4. Сортування побутових відходів
У цьому плані позитивні зрушення є. Адже завдяки співпраці з проєктом «DOBRЕ», на території громади облаштовано криті майданчики та встановлено контейнери для роздільного сортування побутових відходів, домогосподарствам безкоштовно роздали індивідуальні контейнери. Шумчани вчаться це робити, але ще багато хто не усвідомив важливості такого кроку, тому – попереду багато роз’яснювальної роботи щодо того, як і для чого сортувати сміття та укладати договори на його вивезення.
5. Правопорядок
Ця проблема майже у кінці рейтингу шумських топ-проблем. Хоча це не означає, що шумчани почувають себе доволі захищеними. Справа у тому, що у нас – провінційне містечко і малочисельні села, тому сенсаційні кримінальні справи трапляються рідко, хоча, як свідчить статистика, є чималого дрібних порушень адміністративного плану. Муніципальної поліції громада наразі не має, і це теж питання, бо тоді вона могла б більше впливати на процеси, пов’язані із дотриманням законодавства та виконанням рішень. Але тут питання у спроможності ОТГ утримувати муніципальну поліцію.
6. Сервісні служби
Це питання хвилює шумчан найменше. У принципі, послуги, яких мешканці ОТГ потребують найперше, є – перукарні, швейні майстерні, невеличкі кафе, перевезення. Розвиваються і такі, що не всім по кишені – салони, масажні кабінети, турагенція, приватні медичні кабінети, приватні спортивні клуби, сауни. Щодо доставки їжі, то шумчани, здебільшого, готують самі, хіба що працюють виїзні кухні на випадок ювілеїв, корпоративів, поминальних обідів.
7. Проблеми в комплексі
Велика кількість шумчан висловилася за те, що усі перераховані проблемні питання потрібно вирішувати у комплексі, а також запропонували власні варіанти відповідей.
«Неможливо виділити щось одне, чи два. Потрібно приділяти увагу всім пунктам. Якось навчитися їх поєднувати в роботі», – пише Дмитро Хрищук.
Немає стратегії розвитку держави, а тому і не може бути розвитку громад, усі перебиваються сьогоднішнім днем. Китай, коли починав розвиток, то у них була прийнята програма розвитку на початку вісімдесятих і аж до 2050 року, якої вони дотримувалися і продовжують дотримуватися», – переконаний Іван Лівар.
«Усі пункти треба виконувати, але не на папері і не словами, а ділом, виконаною роботою, бо словами нас годують майже 30 років», – каже Олег Захарчук.
«Потрібно прагнути вирішувати всі ці пункти… а не вчепитися до одного і звинувачувати народ…. Звичайно, зараз головне питання – боротьба з коронавірусом… Але ж це, в першу чергу, залежить від нас усіх – дотримуватися карантину, не нехтувати правилами…. Ну, так як ми спільно це зробили, то вже пізно, і потрібно думати, як забезпечити захист нашим медпрацівникам і забезпечувати усіх людей якісним лікуванням», – висловила власну позицію Людуся Тимощук.
«Виставити правильно пріоритети! 1) БОГ (церква, віра, десять заповідей); 2) СІМ’Я (традиційна); 3) КРАЇНА (без корупції ) – тільки тоді у нас все буде добре!!!» – прокоментував Петро Головатюк.
«Мій варіант – це об’єднати всі в одне і додати ще подолання корупції, яка існує у всіх галузях уже 29 років життєдіяльності + вивести економіку з тіні, підняти офіційні зарплати, не красти з бюджету те, що і так поступає від мінімальних сплат, навчити підприємців, приватні підприємства, різноманітні товариства, фермерів працювати чесно, не обманюючи державу і своїх працівників, щоб не їхали за кордон», – пропонує свій варіант Sergio Senyor Tkachuk.
Ось таким вийшов рейтинг проблем нашої громади на основі опитування її мешканців.
Читати також:
Чи зручно сьогодні жити у Шумську. Про реалії провінційного комфорту розмірковують місцеві мешканці
Шумські локації до і після карантину: як змінилося місто через COVID-19
У Шумській ОТГ шукають грантові можливості