05 травня 2020 року, 17.00
«Хочеш їсти калачі – не сиди на печі», – каже народна мудрість, і це розуміють молоді, активні люди нашої громади – учитель Юрій Ковальський, керівник «ІнСорсу» Іванна Мрига та молодіжний лідер Ірина Репецька. Вони не чекають, що успіх сам впаде з неба, а продукують ідеї, творять зміни та об’єднують навколо себе активних шумчан.
Переміг у кількох проєктах та втілив мрії
Юрій Ковальський, вчитель фізкультури
Шумського НВК-гімназії:
– Як учителя, який викладає таку дисципліну, мене, звичайно, цікавить активний розвиток спорту та фізичної культури на Шумщині. Моя мета – не просто проводити уроки за розкладом, а прищеплювати дітям любов до спорту, спонукати їх вести здоровий спосіб життя. Це моя активна життєва позиція, тому намагаюся долучатися до різноманітних проектів, акцій, аби популяризувати це.
З 2017 року зацікавився всеукраїнськими та міжнародними проєктами, з допомогою яких можна було зробити щось для рідного міста, для школи. Це,зокрема, проєкти Львівської освітньої фундації, «Посилка успіху» та «Клич друзів – граймо разом» від Всеукраїнської благодійної організації «Фонд братів Кличко».
Усе почалося з того, що подавав заявки, виконував умови конкурсу, а це – відеоролики, участь у тренінгу, візит до Шумська експертів конкурсу, які слідкували за організацією та проведенням футбольних змагань. Для цього, звичайно, затрачено чимало часу та зусиль, але результат не забарився, і я тричі ставав переможцем проєкту «Посилка успіху»(2017, 2018, 2019 роки) та щоразу отримував базовий спортивний інвентар для навчального закладу.
Участь у даному проекті – цікава і, водночас, клопітка праця, до якої потрібно поставитися відповідально і зі 100% віддачею, як вчителя, так і самих учнів. Потрібно було зареєструватися у групі Фонду Кличко, мати сторінку в соціальній мережі Facebook, уважно заповнити всі поля анкети на сайті, відзняти відео спортивного тренування, завантажити його до соціальної мережі You Tube чи Vimeo та надіслати посилання на відео. Відео повинно бути: унікальним; тривати не більше, ніж три хвилини; не порушувати тематику, задану в конкурсі; відображати процес тренування команди; не порушувати жодних авторських прав. В іншому випадку учасник буде позбавлений можливості брати далі участь у конкурсі.
Всі, хто переглянув і поставив лайк під відео, долучився до маленької мрії учнів та вчителів фізичної культури Шумського НВК-гімназії, отримати довгоочікуваний спортивний інвентар.
Та на цьому активний пошук нових спортивних можливостей не закінчився. Якось прочитав у місцевій групі у ФБ, що відбудуться збори молодіжних представників громади. Подумав, а чому б не піти, не послухати. Саме там дізнався, що є молодіжний проєкт, який фінансує програма «DOBRE», треба тільки подати добру ідея, задокументувати її, обґрунтувати, яке значення вона матиме для розвитку громади. Виконав усі умови і запропонував проєкт «Встановлення спортивно-оздоровчого комплексу під відкритим небом на території Шумського НВК», і – перемога. Як результат, маємо майданчик з тренажерами, де охоче займаються не лише діти, а й дорослі мешканці міста.
Пощастило мені виграти ще один проєкт, який має велике значення для розвитку фізичної культури та спорту серед школярів. У нашому навчальному закладі спортивний зал дуже давно потребував оновлення та реконструкції. Та питання завжди було у коштах – їх не вистачало. А тут міська рада організувала акцію «Впливай на бюджет». Я не міг не скористатися такою можливістю, і взяв у ній участь. Оформив відповідну заявку, і мій проєкт «Реконструкція спортивного залу в Шумському НВК» переміг. Його вже реалізовують. Повністю оновлено стіни спортзалу, на часі – заміна підлоги. Відколи тривають ці роботи, постійно цікавився процесом, разом з працівниками радилися щодо багатьох нюансів.
Спорт для мене – це життя, бо тільки рух, фізична культура можуть допомогти тримати себе у формі. Але щоб привчити дітей змалку до того, аби вести здоровий спосіб життя, потрібно завжди бути в активному пошуку, працювати над різними ідеями і досягати мети. Бо успіх сам не впаде з неба, для цього треба старатися. А коли є для кого і бачиш позитивний результат, розумієш, що це важливо, є бажання рухатися далі.
Маємо амбітні цілі, і хочемо їх реалізувати
Іванна Мрига, керівник громадської організації «ІнСорс»:
– Свою діяльність Центр розвитку ініціатив «ІнСорс» розпочав як ініціативна група у 2014 році. Через рік було офіційно зареєстровано громадську організацію під назвою «Ініціативна Шумщина». Так почалася наша історія: коли кілька людей зібралося, щоб щось робити, творити зміни, але, при цьому, ми ще самі точно не знали, що саме і як хочемо це втілити у життя. Саме тому в перший період існування організації ми, в основному, відвідували тренінги, брали участь у навчальних поїздках і вчилися писати перші проєкти. Для громадських активістів-початківців таких можливостей завжди було вдосталь.
Через два роки наша команда виграла свій перший грант і реалізувала перший проєкт «Об’єднуємо зусилля – рухаємося до процвітання разом». Це були дуже маленькі гроші і дуже амбітна мета: популяризація та розвиток сільськогосподарської кооперації у Шумському районі Тернопільської області.
Тоді здавалося, що ми вже все вміємо, все знаємо, і далі буде лише багато великих грантів і проєктів. Але насправді тоді і я, і члени нашої організації ще мало розуміли, що для цього, в першу чергу, треба працювати над інституційним розвитком ГО.
Таким чином, для «Ініціативної Шумщини» почався період «пошуку себе». Ми організовували багато різних заходів, в нас була велика плинність членів організації, кожен мав своє бачення того, як нам розвиватися і чим займатися.
Це був дуже нестабільний період, проте саме він привів до того, що у 2018 року членами ГО «Ініціативна Шумщина» було прийняте одноголосне рішення про ребрендинг організації, у результаті чого ГО «Ініціативна Шумщина» змінила назву на ГО «ЦЕНТР РОЗВИТКУ ІНІЦІАТИВ «ІНСОРС», розширила територію та напрямки діяльності.
Так, «ІнСорс» став таким, яким він є зараз. У нас невелика команда (Сергій Олексієвець, Тетяна Кодьман-Мукомела, Віктор Смоляк, Марія Макаревич, Оксана Олексієвець, Маша Гіжицька, Мар’яна Пархом’юк, Юрій Шевчук), але є спільне розуміння того, як розвивати організацію і чим займатися далі.
Протягом 2019 року ГО «ІнСорс» організувала 61 різноманітний захід, учасниками яких стали, за приблизними підрахунками, понад 1800 людей. Серед них – кінопокази під відкритим небом, кілька велопробігів, організація різдвяних ярмарків та різдвяних кіновечорів. Серед досягнень – фільм про Шумську громаду, відзнятий нашою командою, який наприкінці минулого року презентували шумчанам, облаштування громадського простору – арт-вулика у міському парку та багато інших цікавих проєктів.
Зараз ми працюємо над реалізацією ще кількох – Незалежний медіапроєкт «Stezha», Школа «Цифровий світ як він є», соціальна онлайн ініціатива «Підтримуємо своїх – купуємо у місцевих»), налагоджуємо продуктивну співпрацю з місцевою владою, маємо партнерські організації в кількох областях України, а ще – ведемо перемовини з громадською організацією однієї з країн ЄС, бо мріємо про реалізацію міжнародних проєктів.
Як кажуть наші знайомі експерти з розвитку громадських організацій, унікальність «ІнСорс» в тому, що ми намагаємося побудувати потужну громадську організацію на місцевому рівні, а таких організацій мало, і це рідко кому вдається. Наша команда вірить, що у нас вийде!
Ми щойно стартували, а вже маємо результат
Ірина Репецька, голова Молодіжної ради:
– Ідея створення Молодіжної ради виникла з початку створення громади, тоді вдалося реалізувати молодіжний проект із Програмою «DOBRE» – встановити спортивні майданчики під відкритим небом у Шумську та у Рохманові.
2020 рік розпочався з офіційного створення Молодіжної ради. Для своєї діяльності ми обрали декілька напрямків: культурно-масова робота, благодійництво та екологічний. Окремою графою є проведення інформаційної кампанії з метою залучення мешканців до активної участі у житті громади у рамках співпраці із Західноукраїнським ресурсним центром (партнером «DOBRE»). Наразі ми стартуємо, але уже маємо чимало ідей, реалізовуючи які, будемо творити якісні зміни. Долучаємося до написання заявок на грантові проєкти або є їхніми авторами. Плануємо поповнювати свої ряди за рахунок активної та ініціативної молоді.
Хоча працюємо недавно, уже маємо перші результати. У січні організували благодійну коляду. Завдяки цьому ми здружилися, пізнали один одного трохи краще, а, що найголовніше, зібрали кошти на добрі справи.
Далі по планах у нас був Міжнародний день дарування книг, завдяки якому нам вдалося наповнити фонд міської бібліотеки. Це був такий собі челендж, який тривав навіть після 14 лютого (безпосередньо – Міжнародний день дарування книг).
Також до Дня закоханих ми встановили мінінамет із гарячими чаєм та кавою, приємною музикою, пригощали усіх смаколиками та солодощами та організували невеличкий майстер-клас із ліплення пластиліном.
Долучилися до організації та проведення заходів, приурочених Пам’яті Небесної Сотні. Допомогли реалізувати власний задум із портретами загиблих Героїв.
Минулого тижня організували невеличку екоакцію та прибрали парк «Соснина». Ну, і в рамках співпраці із ЗУРЦом побували на семінарах, тренінгах, а під час карантину активно брали участь у вебінарах.
Ідей ще багато, але, на жаль, карантин вніс негативні «корективи». Та сподіваємося, що це мине, і ми зможемо запрацювати на повну силу, бо віримо, що молодь має брати ініціативу у свої руки та працювати для того, аби життя у нашій громаді ставало комфортнішим та цікавішим.
Читати також:
Від пункту “А” до пункту “Я”. Якою вийшла абетка Шумська, яку ми написали
Чи зручно сьогодні жити у Шумську. Про реалії провінційного комфорту розмірковують місцеві мешканці
Які питання у громаді потрібно вирішувати у першу чергу. Рейтинг шумських проблем