Коли людина падає і ламає ногу, вона, не вагаючись, звертається до травматолога. І починає лікування. Якщо ж мова іде про психологічні травми, багато хто не звертає на це уваги. Чи навіть соромитися таких проблем.
Чому важлива допомога психолога
У Мінсоцполітики кажуть, що майже два мільйони українців щорічно стають пацієнтами психіатричних лікарень. А від різних нервових розладів страждає кожен третій житель нашої країни. У ВООЗ прогнозують, що до 2020 року нервово-психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які викликають втрату працездатності.
Такі невтішні цифри примушують усвідомити, що завдання кожної сучасної людини – піклуватися про душевну рівновагу. І не боятися у разі потреби звертатися за допомогою. Адже, пускаючи на самоплив симптоми перевантаження або депресії, кожен з нас ризикує власним можливістю жити повноцінно.
Як зрозуміти, що час звернутися по консультацію?
Як зрозуміти, що людині час іти до психолога. Як відчути цю межу? Психологи стверджують, що варіантів чимало. Але серед них виділяють основні. Наприклад, психологиня Марта Приріз акцентує на чотирьох симптомах. Ось вони.
Якщо загубилися у тривалих стосунках
Дуже часто допомога психолога важлива для людини, яка тривалий час перебуває у стосунках. Їй стає складно зрозуміти, як вона почувається та що думає про себе. Страждає відчуття власної цінності та розуміння того, якими можуть бути здорові стосунки.
Якщо уникає розмов з друзями
та колегами
Нам усім треба час, аби поновити сили. Іноді цей час ми проводимо наодинці з собою та не хочемо бачитися з друзями або йти на корпоратив. Це нормально.
Проте, якщо ви помічаєте, що дедалі частіше робите все, щоб уникати розмов з колегами, не телефонувати друзям, а знайомство з новою людиною стає справжнім викликом, то є сенс обговорити це з фахівцем.
Якщо є натяки на депресію
Якщо ви ходите з думкою, що вам погано вже деякий час, то це може свідчити про симптоми депресії.
Найкраще – розібратися, що з вами відбувається та розвіяти побоювання у фахівця, а не в інтернет-форумах. Хоча б тому, що ви знатимете напевно – чи це депресія, якого ступеню (легкого, помірного чи високого) та що можна робити.
Якщо після ґрунтовної діагностики стане відомо, що у вас не депресія, то психолог підкаже, з якими проблемами є сенс попрацювати, аби відчуття «Мені погано» не накривало вас з головою.
Якщо не прогнозуєте майбутнього
Йдеться про той період, коли людина не розуміє, які цілі перед собою поставити, яку сферу чи роботу обрати.
З психологом ви можете спільно створити мапу ваших сильних сторін і вмінь, зрозуміти, які у вас є цінності та чи їм відповідають бажані цілі.
Ви розберетеся, куди зникає запал та чому ви опинилися в кризі. Ресурси для виходу з кризових ситуацій шукатимете, у вашому досвіді.
Якщо у вас є фобії, непережиті кризи, відчуття гострої втрати або горя, тривале безсилля – це те, з чим варто йти до фахівців. Від такої співпраці ви отримаєте нові навички та знайдете внутрішню опору.
Чи усім доступний психолог
Українці переконані, що до психологів ходять лише дуже заможні люди, бо інші – не можуть собі цього дозволити. Не мають достатніх фінансових ресурсів.
Насправді з психологом можна працювати як на платній основі, так і безкоштовно.
Безкоштовні консультації проводять психологи, які працюють в громадських організаціях та службах телефонів довіри. Для цього варто лише знайти організації, які працюють у вашому регіоні. Частина приватних психологів відводять декілька годин на місяць, аби безкоштовно працювати з тими, кому це важливо.
Чому у Шумську немає психолога
Вірніше, вони є. Але більше – вузькопрофільні. І працюють у сфері освіти. А ось психолога, до якого міг би звернутися кожен шумчанин – немає. Чому?
У маленьких містечках ще не всі змогли переломити отой радянський менталітет. Люди соромляться говорити про свої проблеми. Радше можуть розповісти про них найближчій подружці за чашкою кави. Крім того, діє принцип народного прислів’я – «не виносити сміття з хати». Тобто, не розповідати про те, що діється у твоїй родині. Найбільше це стосується випадків домашнього насилля. Це молодь усе менше терпить. Але вона старається виїхати у мегаполіси, а не жити у провінції. А люди старшого та середнього віку – терплять.
Наступна причина – специфіка західного регіону. Тут люди більше віруючі. Ходять до церкви. Особливо у селах. І свої проблеми звіряють священнику чи розповідають у молитвах.
А ще – бояться. Що про це дізнаються інші шумчани. І тикатимуть пальцями. Бо ж містечко маленьке, де всі одне одного знають. І що б там не говорили про професійну етику, «витік» інформації таки просочується у маси.
Серед причин – невисокі доходи шумчан. Не кожен може заплатити за консультацію психолога. І брак інформації про те, що є безкоштовні консультації та гарячі лінії. Ось і економлять на своєму психологічному здоров’ю. Не усвідомлюючи, що така проблема дуже часто більша, аніж фізичний біль.
Як знайти психолога у регіоні
Оскільки у Шумську психолога шукати не варто. Бо такого спеціаліста немає. То ми зробили підбірку обласних тернопільських психологів з їхніми контактними даними.
Київська школа психології у Тернополі
м.Тернопіль
вулиця Гетьмана Мазепи, 10, офіс 501
(5 поверх)
+38 (099) 026-54-49
www.facebook.com/kpsyternopil
Центр особистого розвитку «Перехрестя»
м.Тернопіль
вулиця Київська, 7в
+38 (068) 755-70-07
perehrestya.business.site
www.instagram.com/center_perehrestya/?hl=uk
Психолог «Психологічна студія
Оксани Зелінської»
+38 (067) 382-18-71
zelinska-psy.com.ua
Медичний центр “Астра МІА”
м.Тернопіль
вулиця Малишка, 2
+38 (0352) 51-50-00
astramia.com.ua
Психотерапевт «Олег Гуковський»
м.Тернопіль
площа Героїв Євромайдану, 9
+38 (097) 951-73-20
www.hukovskyy.com
www.facebook.com/o.hukovskyy
www.instagram.com/hukovskyy.oleh
Студія психологічного розвитку
м.Тернопіль
проспект Степана Бандери, 15
+38 (067) 880-54-64
psystudija.wix.com/ternopil#!life-coaching/mainpage
Реабілітаційний центр
«Твоя незалежність»
м.Тернопіль
с.Велика Березовиця, вул.Ланова, 26
+38 (095) 694-20-14
Центр психологічної допомоги
«Крок на зустріч»
м.Тернопіль
вул.Над Ставом, 6
+38 (098) 469-22-52
Психотерапевт «Томченко Ольга»
м.Тернопіль
проспект Степана Бандери, 3/8
+38 (067) 747-73-77
Психологічна лабораторія 12х12
м.Тернопіль
с.Великі Гаї вул.Гагаріна, 22а
+38 (068) 711-94-32
Психологічна студія «Знайди себе»
м.Тернопіль
вул.Полковника Морозенка, 5а, офіс
+38 (098) 124-99-30
Андрій Дзіковський психологія і здоров’я
м.Тернопіль
вулиця Танцорова, 51
(Будинок Профспілок, 7 поверх)
+38 (067) 900-07-00
Психолог Кухарук Світлана Маркелівна
м.Тернопіль
вул.Вояків дивізії «Галичина», 7
+38 (097) 746-36-77
Психологічна студія Світлани Гліган
м.Тернопіль
проспект Степана Бандери, 90а
+38 (068) 097-92-99
Дитячий психолог Тернопіль
м.Тернопіль
вул.Медова, 20, офіс 5
(3 поверх)
+38 (098) 800-13-01
Консультаційний центр «Колиска життя»
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного, 14
+38 (097) 923-02-04
Психолог-консультант «Галина Язлюк»
м.Тернопіль
вул.Липова, 39а
+38 (097) 584-17-87.
Безкоштовні «Гарячі» лінії психологічної допомоги у Тернополі
Один із благодійних фондів створив всеукраїнську мережу центрів психологічної допомоги. «Крок назустріч» є і в Тернополі. Психологи-фахівці працюють із різними категоріями населення, яким потрібна психологічна підтримка.
Знайти підтримку можна за адресою: вул. Над ставом 6, 15-тий офіс або за номером телефону 044 222 90 94.
Тернопільський обласний центр соціально-психологічної допомоги «Родина»: м.Тернопіль, вул. Коновальця, 18, (0352) 28 79 29.
Читати також:
Як пережити карантин і не піддаватися паніці: поради шумчанам від психолога