Про правовий захист та пільги для сімей військовослужбовців розповідає завідувачка сектору Шумського бюро правової допомоги Ірина Щепановська:
– Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їхніх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України. З метою захисту прав та законних інтересів членів сімей військовослужбовців українське законодавство передбачає ряд пільг у соціальній сфері. Зокрема, на:
– комунальні послуги, які надають безпосередньо учаснику бойових дій, але й поширюються і на членів його сім’ї;
– дітям учасників бойових дій належить державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної або вищої освіти. Це передбачає повну або часткову оплату вартості навчання, соціальну стипендію, забезпечення підручниками;
– дітям військовослужбовців, які мають статус учасника бойових дій, за місцем проживання їхніх сімей у першочерговому порядку надають місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах.
Законодавчими актами України не передбачено обов’язкового звільнення осіб, які мають статус учасника бойових дій, від плати за харчування їхніх дітей у загальноосвітніх навчальних закладах.
Натомість, сім’ї учасників бойових дій можуть бути звільнені від плати за харчування, якщо сім’я отримує соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
Документами, які підтверджують право на отримання державної цільової підтримки, є:
– для осіб, визнаних учасниками бойових дій – посвідчення учасника бойових дій, перевірка якого проводиться шляхом надіслання навчальним закладом запиту до Єдиного державного реєстру учасників бойових дій, ведення якого здійснює Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції;
– для дітей осіб, визнаних учасниками бойових дій – свідоцтво про народження дитини та посвідчення учасника бойових дій (батька або матері).
Дітям військовослужбовців (віком від 7 до 18 років), які мають статус учасника бойових дій, за місцем проживання їхніх сімей у першочерговому порядку надають місця у дитячих оздоровчих таборах, незалежно від форм власності.
Дружинам (чоловікам) військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, виплачують за місцем роботи грошову допомогу в розмірі середньомісячної заробітної плати при розірванні ними трудового договору у зв’язку з переведенням чоловіка (дружини) на службу в іншу місцевість.
При тимчасовій втраті працездатності листки непрацездатності оплачують дружинам (чоловікам) військовослужбовців у розмірі 100 відсотків середньомісячної заробітної плати, незалежно від страхового стажу.
Місцеві ради надають позачергово місця дітям військовослужбовців та дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, у дитячих закладах за місцем.
Кабінетом Міністрів України, місцевими радами, підприємствами, установами, організаціями можуть встановлюватися й інші пільги та гарантії соціального захисту сімей військовослужбовців.
З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Кабінет міністрів прийняв рішення про фінансову допомогу сім’ям військових, які загинули в цій війні.
Родичам військових, які загинули у війні з російськими окупаційними військами, виплачуватимуть одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень. Її розділять рівними частками на всіх одержувачів.
Допомогу і компенсацію матеріальних витрат також надають сім’ям загиблих військовослужбовців на проведення похорону.
Згідно із Законом України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їхніх сімей» щомісячне грошове забезпечення отримують сім’ї тих військових, яких захопили в полон чи які зникли безвісти. Закон не поширюється на сім’ї тих, хто здався у полон добровільно.
При переїзді військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, які перебувають на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, в інший населений пункт, також надають підйомну допомогу. Але ці виплати надаються тоді, коли переїзд здійснюється у зв’язку зі службою – призначенням на нову військову посаду, передислокацію військової частини тощо.
Допомогу надають в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця плюс 50% місячного грошового забезпечення на кожного члена сім’ї, який переїжджає з ним на нове місце.
Також передбачено грошову допомогу на оздоровлення та державну допомогу військовим та їхнім сім’ям з дітьми.
Члени сімей військовослужбовців мають право оплачувати лише 50% вартості медичного обслуговування у закладах охорони здоров’я ЗСУ. Також доступне пільгове санаторно-курортне лікування. 50% знижки належить й на оплату житла і комунальних послуг.