Адріана Стельмащук – талановита учениця Шумського ліцею. Нещодавно юначка взяла участь у Міжнародній учнівській олімпіаді наук про землю, яка стартувала на Буковині та відбувалася в онлайн-форматі.
Команди з 29 країн світу, починаючи від Азійського регіону, закінчуючи Американським, змагалися за перемогу. Україну представляли 5 учасників із Київської, Хмельницької, Тернопільської, Волинської областей та м.Харків. Це учні, які пройшли 4 етапи олімпіад на шкільному, районному, обласному та Всеукраїнському рівнях. І серед них – шумчанка Адріана Стельмащук. Дівчина поділилася враженнями від своєї участі у змаганнях такого рівня.
– Міжнародна олімпіада про Землю вимагала поглиблених знань з фізичної географії та розуміння інших наук – астрології, петрографії, мінералогії та геології. Взяти участь у Міжнародній олімпіаді погодилися 5 переможців Всеукраїнської олімпіади з географії. Команда наша складалася з 4 дівчат та 1 хлопця. Усі ми – із різних куточків України: Артур Бедрак – з Хмельницького, Вікторія Коренга – з Нововолинська, Дарія Сльота – з Харкова, Аріна Чекотун – з Гостомеля та я.
Олімпіада складалася із трьох обов’язкових завдань: перше, ESP-складання спільного проєкту із міжнародними учасниками. У моїй команді було 6 дітей із Чехії, Румунії, Італії, Перу та Саудівської Аравії. Ми мали цікаву тему, пов’язану із зміною біосфери на планеті Марс. Для мене саме ЕSP стало найскладнішим завданням, але, працюючи у команді, нам вдалося представити гідно наш спільний проєкт.
Друге – головний пошуковий тест, який тривав 3 години. 27 запитань і 40 сторінок тексту – саме стільки потрібно було опрацювати. Також дозволяли користуватися допоміжними сайтами із потрібною інформацією. Потрібно було, проаналізувавши все, знайти правильну відповідь серед багатьох варіантів. Враховуючи важкість та заплутаність тесту, я щаслива мати за нього бронзову медаль.
Третє, національне, дослідження проводили усією українською командою. Ми досліджували алювій (відклади) річки Прут, яка протікає через місто Чернівці. Наше завдання – визначити головні та другорядні місця зносу твердих відкладів. На березі річки ми зібрали 5 проб алювію і досліджували їх у лабораторії. Це був мій перший досвід роботи і в польових умовах, і в лабораторії. Я працювала із бінокулярним мікроскопом та визначала рівень обкатаності найдрібніших, піскових відкладів.
Працювали ми командою, один одному допомагали, підтримували, разом пізніше і створювали проєкт. За NTIF ми теж отримали бронзу.
Сподобалося працювати в команді із іншими учасниками та викладачами. За всі 8 днів спільної роботи не виникало жодних суперечок, старалися отримати максимум насолоди від роботи. Вечорами веселилися, спілкувалися до пізньої ночі на різні теми.
У Чернівецькому університеті нас прийняли тепло. Відкриття олімпіади відбулося у Червоній залі. Надалі працювали, здебільшого, на географічному факультеті. Нами опікувалися декан та його заступники, часто супроводжували аспіранти факультету. Ще ми познайомилися із ректором Чернівецького університету, який нас теж тепло прийняв у себе в кабінеті.
Олімпіаду організували на високому рівні. Ми мали екскурсію і по головному корпусі університету і загалом по місту, відвідали виставу в театрі О.Кобилянської. В останній день очільник та Департамент освіти Чернівецької області організували нам поїздку у чернівецькі Карпати, а саме: у Вижницький національний природний парк.
У Чернівцях я вже бувала, а от у Карпатах була вперше. Тому найбільше мені сподобалася саме ця екскурсія, хоча вона й була довгою та виснажливою.
Загалом я задоволена олімпіадою, бо отримала цікавий досвід, дізналася багато нового, спробувала свої сили на зовсім іншому рівні, знайшла нових друзів. Вдячна всім науковим керівникам та консультантам, які нас супроводжували у Чернівцях та моїй вчительці з географії Ліні Леонідівні Ковальській за підтримку та допомогу, за працю та віру у мою перемогу.