Кожен вчитель має бути відкритим до будь-яких інновацій. Тому сертифікація є сходинкою до професійного зростання педагогічних працівників, переконані вчителі, які її пройшли.
Вони вдало подолали всі три етапи випробувань: незалежне тестування, самооцінювання власної педагогічної майстерності, вивчення їх практичного досвіду роботи.
Сертифікація педагогічних працівників – це процедура зовнішнього оцінювання професійних компетентностей вчителя, яка здійснюється на добровільних засадах виключно з ініціативи самого педагога.
Успішне проходження сертифікації має чимало переваг. Зокрема, отримання щомісячної доплати, можливість бути залученим до процедур і заходів, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням педагогічних новацій і технологій у системі освіти. А ще наявність сертифіката зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням/збереженням кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.
Іванна Марчук-Подкуйко, Шумський ОЗЗСО
Свої професійні якості в ході сертифікації підтвердила Іванна Марчук-Подкуйко, вчителька української мови і літератури Шумського опорного закладу загальної середньої освіти.
За плечима в Іванни Олександрівни 17 років педагогічного стажу. Це чималий досвід. Працювала вчителем української мови та літератури, зарубіжної літератури, практичним психологом, заступником з виховної роботи. Тобто, спробувала себе різнопланово.
Як зізнається Іванна Марчук-Подкуйко, вона – ризикована людина. І коли отримувала пропозицію самостійно ініціювати власну участь у конкурсах та семінарах, завжди погоджувалася.
– Я з категорії трішки сором’язливих, – каже Іванна Олександрівна. – І завжди б соромилася свою кандидатуру подавати першою. Адже вважала, що маю недостатньо стажу, знань, тобто, часом не була у собі впевнена. Але якщо мені це пропонували, то завжди погоджувалася.
Коли Іванна Олександрівна працювала у Жолобківській школі, то взяла участь у районному конкурсі «Вчитель року». Тоді вона мала своє перше досягнення, як вчителя – третє місце на районному етапі.
Вдруге взяла участь у 2019-2020 році, як учитель зарубіжної літератури, і стала лауреатом конкурсу «Вчитель року» у номінації «зарубіжна література», в області, увійшла в п’ятірку.
Будучи колись ученицею, а потім – учителем Шумського ліцею, Іванна Марчук-Подкуйко виховала в собі часткову сміливість, бо вчителі завжди спонукали своїх учнів бути активними, брати скрізь участь, ніколи не боятися. І завжди вони досягали високого результату.
Як зізнається Іванна Марчук-Подкуйко, самостійно не планувала брати участь у сертифікації вчителів, її спрямувало управління освіти. Оскільки це не є обов’язковою вимогою, вирішила ризикнути. Це, принаймні, буде репетиція, якщо сертифікація стане обов’язковою.
Перший етап незалежного оцінювання проходив у Тернополі. Вони мали свої персональні місця, нумерацію, особисті зошити.
– До тестів я готувалася три дні. Коли їх проходила, то робила для себе репетицію – засікала час, за який проходила запитання, – пригадує вчителька. – Перший і другий раз я не набрала потрібної кількості відсотків. Тоді злякалася, але не зупинилася. І за третім разом таки набрала. Це мене заспокоїло. Звичайно, було емоційно важко, адже щодня моніторила ситуацію, чи пройшла на другий етап чи ні.
Другий етап розподілили між областями. За Іванною Олександрівною спостерігали експерти з Рівненської області. Вона провела три онлайн-уроки за два дні. Був самоаналіз уроку. А завершальним етапом стало інтерв’ювання, під час якого вчителька найбільше хвилювалася. Їй задавали ситуативні задачі по домедичній допомозі.
Коли Іванна Марчук-Подкуйко взяла участь у сертифікації, тоді вона побачила свої помилки. Для неї це був конкретний досвід.
Секрет успіху педагогічної праці Іванни Олександрівни полягає у вимогливості до себе та оточуючих, у прагненні самовдосконалення та бажанні робити кроки назустріч новому. Власне, це і спонукало випробувати свої сили у сертифікації.
Після отримання сертифіката вчителька стала освітньою експерткою.
Лариса Бондарчук, Шумський ліцей
Вчителька початкових класів Шумського ліцею Лариса Бондарчук у 2022 році пройшла незалежне тестування. На педагогічній ниві пані Лариса працює 29 років.
І зізнається, що ніколи не боїться змін, адже вчитель має постійно вдосконалюватися. Тому багато читає, бере участь у семінарах, вебінарах. І коли з’явилася можливість проходження сертифікації, то захотіла перевірити себе, спробувати власні сили.
Звичайно, що хвилювалася. Правда, на початках не дуже. Коли подала заявку, то почала активніше працювати над власним розвитком.
Найскладнішим для Лариси Бондарчук був третій етап – як її роботу оцінять інші спеціалісти.
– Мене вивчали дві вчительки з Хмельниччини, – пригадує пані Лариса. – Звичайно, було переживання, адже потрібно було показати і дітей, і свою роботу. Тож розробляла уроки, звертала увагу на те, щоб розкрити компетентності. І для мене було плюсом, що у попередніх роках я у школі викладала інформатику, тому була обізнана з інформаційно-цифровими технологіями, адже це для сучасного вчителя треба обов’язково. Також потрібно добре володіти інноваційними методами навчання.
Після сертифікації Лариса Валеріївна побачила, що їй потрібно підтягнути, що вдосконалити.
Зараз учителька Шумського ліцею працює у команді експертів з вивчення досвіду вчителів з інших областей. Минулого року пані Лариса вперше була у цій ролі і долучилася до огляду уроків вчителів початкових класів з Хмельницької області, а цьогоріч – з Чернігівської.
Молодим і завзятим до своєї роботи колегам Лариса Бондарчук радить проходити сертифікацію, адже тоді вчитель удосконалюється та поповнює власний багаж професійних знань.
Проходження сертифікації учительці зарахували і як атестацію, адже її досвід оцінили незалежні експерти.
– Якщо ти впевнений в собі, не боїшся ніяких змін, сміливо можна проходити сертифікацію, – переконана Лариса Бондарчук. – Напередодні професійного свята бажаю, аби вогник в очах кожної дитини запалював кожного вчителя і спонукав до кращої роботи, до вдосконалення. Адже праця вчителя є неоціненним внеском у формування майбутнього України. Бажаю колегам наснаги та успіхів в усіх професійних починаннях. Зичу відчути тепло учнівських сердець і силу батьківської вдячності та поваги. Хай життя буде наповнене наснагою, любов’ю та здоров’ям.