Більше тижня залишається до місцевих виборів. У неділю, 25 жовтня 2020 року, мешканці ще наразі Шумщини, як і українці загалом, підуть на дільниці, щоб проголосувати.
Хто на голову?
Кого ж будемо обирати? Оскільки у районі є дві громади – Шумська та Великодедеркальська, то обиратимемо їхніх голів. Що цікаво, на посаду Шумського міського голови ОТГ, що об’єднала 18 колишніх сільських рад, претендує лише три кандидати. Це – діючий мер Володимир Плетюк, депутат обласної ради та начальник департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Вадим Боярський та начальник відділу освіти, молоді та спорту Шумської райдержадміністрації Іван Панчук.
Володимир Плетюк іде на вибори від «Довіри», Вадим Боярський – від «Слуги народу», Іван Панчук – від «Європейської Солідарності». Усі троє – позапартійні.
А ось очолити Великодедеркальську ОТГ виявили бажання п’ять кандидатів. Діючий голова Іван Данилюк участі у перегонах не бере. Натомість, на вибори іде Великозагайцівський сільський голова Петро Максим’юк від ВО «Свобода». Крім нього, на посаду претендують заступник голови Шумської районної державної адміністрації Юрій Панасюк – від «Слуги народу», провідний спеціаліст групи централізованого забезпечення шкіл відділу освіти, молоді та спорту Шумської райдержадміністрації Микола Медвідь – від партії «Голос», пенсіонер Анатолій Антонюк – самовисування та агроном ТОВ «Фармінг Мрія Полісся» Віталій Горбняк – від «Європейської Солідарності». Серед них безпартійні Анатолій Антонюк, Юрій Панасюк, Віталій Горбняк. Решта – члени партій, які їх висунули.
А в депутати?
Крім голів ОТГ, будемо обирати депутатів. Цьогоріч голосуватимемо за новим Виборчим кодексом. А там чітко окреслено – у громадах, де є до 10 тисяч виборців, можна претендувати на ці посади самовисуванням або за партійними списками. Там, де понад 10 тисяч виборців – лише за партійними списками. Отож, у Дедеркальській громаді мають перший варіант, у Шумській – другий.
Що маємо? Шість кандидатів-самовисуванців у Великих Дедеркалах, решта – за партійними списками, а таких є шість, висунутих: Тернопільською обласною організацією ВО «Свобода», Тернопільською обласною територіальною організацією політичної партії «Голос», Тернопільською обласною організацією політичної партії «Слуга народу», Тернопільською обласною організацією політичної партії «За майбутнє», Тернопільською обласною організацією Радикальної партії Олега Ляшка, Тернопільською обласною організацією політичної партії «Європейська Солідарність».
Своїх кандидатів у депутати Шумської ОТГ висунуло дев’ять партій: до списку згаданих обласних організацій тут додалося ще три – Тернопільська обласна організація ВО «Батьківщина» та Тернопільська обласна організація політичної партії «Довіра», Тернопільська обласна організація політичної партії «Українська Галицька партія».
Також виборці Шумської та Великодедеркальської ОТГ обиратимуть депутатів Тернопільської обласної ради та Кременецької районної ради. Так, саме Кременецької, оскільки Шумського району не буде, а ми увійшли до складу Кременеччини. Ще нюанс – сільські ради, які нині є на території Шумщини, завершать фінансовий рік саме як сільські ради. Але участь у голосуванні братимуть уже як виборці ОТГ. До Шумської доєднаються Вілійська, Цеценівська, Людвищенська, Васьковецька сільради, до Великодедеркальської – Великозагайцівська, Матвіївська, Темногаєцька. Піщатинську сільську раду розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області» віднесено до Борсуківської ОТГ, що на Лановеччині, а Підгаєцьку – до Кременецької ОТГ.
Гендерні квоти
А чи дотримані при формуванні списків гендерні квоти. Тобто, чи враховано рівні права чоловіків та жінок брати участь у виборах та представляти інтереси краян у радах.
Для прикладу, проаналізуємо списки кандидатів у Шумську та Великодедеркальську ОТГ.
Отож, «Батьківщина» пропонує у депутати Шумської ОТГ 26 кандидатів, з них – 12 жінок і 14 чоловіків. «Голос» – 22 кандидати, 9 жінок і 13 чоловіків. «Довіра» – 23 кандидати, 13 жінок і 10 чоловіків. «За майбутнє» – 26 кандидатів, 10 жінок і 16 чоловіків. «Свобода» – 22 кандидати, 11 жінок і 11 чоловіків. «Слуга народу» – 26 кандидатів, 11 жінок і 15 чоловіків. «Європейська Солідарність» – 26 кандидатів, 11 жінок і 15 чоловіків. Радикальна партія Олега Ляшка – 25 кандидатів, 15 жінок та 10 чоловіків. Українська Галицька партія – 22 кандидати.
Отож, до Шумської ОТГ найбільше жіноцтва претендує у списках радикалів та партії «Довіра», їх навіть більше, як чоловіків. Порівно кандидатів у «Свободі» та Українській Галицькій партії. На одного чоловіка більше у списках «Батьківщини». У решти витримано баланс, приблизно 40% на 60% – на користь чоловіків.
Що у Великодедеркальській ОТГ? Серед самовисуванців тут потрапити у лави депутатів хоче порівно жінок та чоловіків – по 2.
А ось за партійними списками ситуація така. «Голос» – 6 кандидатів, 2 жінок і 4 чоловіків. «За майбутнє» – 8 кандидатів, 4 жінок і 4 чоловіків. «Свобода» – 9 кандидатів, 5 жінок і 4 чоловіків. «Слуга народу» – 9 кандидатів, 5 жінок і 4 чоловіків. «Європейська Солідарність» – 21 кандидат, 12 жінок і 9 чоловіків. Радикальна партія Олега Ляшка – 7 кандидатів, 3 жінок та 4 чоловіків.
Як бачимо, у Великих Дедеркалах жінки охочіше виявили бажання брати ініціативу у свої руки і долучатися до прийняття депутатських рішень. У більшості списків жінки переважають, у «За майбутнє» – порівно, у радикалів на одну жінку менше, ніж чоловіків. І лише у «Голосі» переважає чоловіча сила.
Ось такі розклади з гендерними квотами. А ось серед кандидатів на посади голів обох ОТГ вони зовсім не витримані. Жодна жінка не взялася боротися за право очолити громаду ні у Шумську, ні у Великих Дедеркалах. А ось як розподіляться депутатські крісла за гендером, хто переважатиме у новообраних радах – жінки чи чоловіки, проаналізуємо уже після виборів. Зараз головне – щоб перемогли гідні. А це залежить від кожного з нас.
Фото з відкритих джерел.