Гайда на озеро! Накупаємося досхочу. Бо несила таку спеку терпіти. Та й позасмагаємо на сонечку. Такі думки усе частіше з’являються у літні погожі дні. Тим більше тепер. Адже карантинні обмеження внесли корективи у наше життя. І зруйнував плани поїхати десь за кордон чи до моря в Україні. Тому доведеться задовольнятися місцевим відпочинком. І полоскатися у місцевих ставочках та озерах.
“Соснина” – улюблене місце для релаксу
Якщо буде час та можливість на такий релакс. Бо ж не в кожному селі є водойма. І за роботою нема коли викроїти бодай годинку, щоб покупатися.
Для шумчан такий вид відпочинку доволі популярний. Бо якщо у неділю чи у свято можуть дозволити собі поїхати на денний відпочинок. А в будень? Чи навіть у свято при відсутності транспорту. Що тоді? Де у самому Шумську можна покупатися чи по засмагати?
Скажу одразу – вибір невеликий. Та й містечко маленьке. Але має справжню природну перлину – парк «Соснина». І головне – тут, крім лісу, де можна заховатися від спеки у тіні розлогих дерев, є озеро. Сюди і йдуть шумчани, щоб відпочити.
Свого часу тут благоустроїли територію, прибрали пляжі, зробили місточки, під навіси, кабінки для переодягання. Продавали морозиво та воду. Можна було покататися на катамарані. Та минали роки, і все потроху занепадало. Територія, хоч і розташована у Шумську, документально належала до Онишковецької сільської ради. Тому місто, навіть при наявності коштів, не мало можливості їх сюди вкладати. А сільська рада, хоч і приміська, небагата.
Реконструювали озеро
за інфраструктурні кошти
Так і було до того часу, доки в Україні не стартувала децентралізація. Шумська об’єднана територіальна громада стала першою, хто наважився стати першопрохідцем. Відтак, Онишковецька сільська рада увійшла до складу Шумської ОТГ. І з’явилася можливість подбати про озеро та парк «Соснина».
У міській раді кажуть, що розуміли : діяти треба. Адже це чи не єдине, окрім міського парку, місце для відпочинку. Крім того, майже усі масові заходи відбуваються саме тут. І природа приваблює, і місця достатньо. Та розуміли, що кошти тут потрібно вкладати чималі. І з власного бюджету не потягнуть. Тому, для початку, виготовили проект. І подали його фінансування за рахунок інфраструктурної. І виграли.
Роботи розпочали із реконструкції озера. Спустили воду. Почистили. Тоді у соцмережах було багато різних думок. Підігрітих тим, що ці роботи тривали восени. Ішли дощі. І це створювало додаткові проблеми. У міській раді пояснювали: початок робіт залежав не від них. Адже сума була солідна. Потрібно було втримати усі тендерні процедури. Тай не дуже-то поспішали підприємства чи підприємці братися за такі роботи. Бо для цього необхідна спеціальна техніка і відповідний досвід роботи.
Та все ж озеро почистили. Дно, де спланували місце для купання, застелили плівкою, засипали піском та облаштували пляжі. Встановили кабінку для перевдягання.
Наповнили водою, а місцеві рибалки запустили мальок, щоб була можливість порибалити. А ще ці активісти почистили русло та місця, де постійно «бешкетують» бобри.
За кошти проєкту “DOBRE” планують елементи благоустрою
Далі громада планувала продовжити роботи. Для того, щоб благоустроїти територію. Крім власних коштів, шукали інші можливості. Бо з місцевого бюджету не могли виділити достатньої кількості коштів. І тоді нам допоміг проект «DOBRE». Саме завдяки співпраці з цією американською програмою, у громаді вдалося реалізувати ряд проектів. Зокрема, й по «Соснині». Згодом тут «виросли» сучасний місток, який під час заходів використовують, як сцену. Встановили оглядовий майданчик та альтанку. А днями місцевий художник Михайло Грицаюк розмалював поремонтований павільйон.
– Минулого тижня на засіданні виконкому міської ради ми встановили плату за оренду човнів та катамаранів. Водний транспорт уже придбали і шумчани зможуть покататися на озері, насолодитися відпочинком, – розповів міський голова Володимир Плетюк.
Буде сучасний відпочинковий комплекс
Біля озера облаштовано два пляжі. Сама водойма глибока. Тому місце для купання обгородили буйками. Особливо це актуально для малечі, яка любить попірнати та поплавати. А хто хоче більшої глибини, поряд є дорослий пляж і відповідне місце для купання в озері. Самі пляжі – піскові. Правда, ще не вистачає більше під навісів, альтанок та кабінок для перевдягання. Та в ОТГ обіцяють, що це у планах. А ще хочуть встановити мангали, щоб можна було посмажити шашличок. Бо «Соснина» має стати сучасним відпочинковим комплексом. І приваблювати не лише місцевих мешканців, а й туристів.
Сам комплекс перебуватиме у комунальній власності громади. Попри усі прогнози скептиків, які писали про те, що озеро продали.
А як щодо купання в озері. Чи безпечне воно? Зокрема, чи придатна для купання сама вода? За коментарем ми звернулися до місцевих епідеміологів. Працівники Кременецького лабораторному центру кажуть – перевіряють водойму лише на наявність чи відсутність такої інфекції як холера. Досліджували це минулого року – усе відповідало нормам. Цьогоріч, через карантин, аналізів ще не проводили. Щодо бакпробів, то їх проводять на замовлення – ця процедура платна.
Купання у кар’єрі – “дике” задоволення
Хоч і карантин, шумчани у спеку приходили у «Соснину», що скупатися. Правда у розмові багато хто розповідає про те, що наразі утримається від походів на озеро. Через коронавірус. Тим більше, що зараз у районі та місті COVID знову поширюється. Або шукатимуть інші, більш усамітнені водойми. Правда, хіба у селах. Бо у самому Шумську їх більше немає.
Хіба що можна скупатися на кар’єрі за хлібозаводом. Ця водойма знаходиться в оренді. Облаштованих пляжів тут немає. Хіба що можна відпочити дикунами. Очевидці розповідають, що вода тут добре прогрівається. Купатися можна. Правда, дно – намулисте. Коли ступаєш ногами, то трохи грузнеш у намулі. Про інфраструктуру тут не йдеться. Ставок використовують для вирощування риби.
Отож, доводиться надіятися наразі на «Соснину». Це єдине місце у Шумську, де облаштовано пляжі та місця для купання. Правда, декілька років тому тут був популярним дикий пляж. Він розташовувався на протилежному боці водойми. Але через велику глибину там мало хто ризикує купатися. Хіба що порибалити чи усамітнитися і полежати на травичці.