Уряд знову відтермінував дату завершення карантину – цього разу до 22 травня, але з 11 травня почнуть діяти деякі пом’якшення. До понеділка залишилися лічені дні, то ж цікаво, як дотримуються прописаних обмежень у шумських закладах торгівлі та на ринку. Щоб дізнатися про це, ми вирушили у рейд, і ось що побачили.
Магазин, який відомий у місті за народною назвою – «У підвалі» – популярний серед шумчан, тут можна придбати продукти, побутову хімію. Продавці розповідають: як тільки оголосили про дотримання карантину, власники відразу ж зачинили магазин, аби уберегти продавців та покупців від інфікування коронавірусом, хоча й могли працювати, бо ж роботу продуктових магазинів не забороняли. Але тут вирішили, що здоров’я – важливіше.
Це тривало майже три тижні, проте поступово почали відновлювати торгівлю, спочатку по декілька годин на день, потім – до обіду, а зараз уже працюють до 17.45, у вихідні – до 15 год.
Дотримують у магазині усіх норм, кажуть, що часом доводиться «воювати» з людьми. При вході у магазин завжди помітні дезінфікуючі засоби. Продавці у масках та рукавичках.
У магазині «Будмаркет» працюють на винос. Перед входом протягнута стрічка, тому жоден покупець не має права зайти у приміщення.
– Це можна зробити тільки з нашого дозволу, і то з дотриманням усіх норм карантину: у масці та рукавичках. Буває, що покупець замовляє товар, який потрібно подивитися, а він досить об’ємний, тому важко винести – тільки тоді впускаємо усередину магазину, але це одиничні випадки. Антисептик та дезінфікуючі засоби у магазині присутні. Підлогу зволожуємо щогодини, це ж і заради власного здоров’я, – кажуть у «Будмаркеті».
Чимало шумчан купують продукти харчування у магазині «Рукавичка».
Працює цей заклад до 21 години. При вході охоронець перевіряє, чи всі покупці заходять у масках. Також сприскують руки дезінфікуючим засобом. Продезінфікувати руки може і сам покупець, адже у приміщенні є засоби захисту. Коли є наплив людей, то запускають по декілька чоловік, згідно з карантинними нормами. Перед касою, розміщені смуги – дистанція між кожним покупцем. Усі продавці у масках та рукавичках. Часто роблять вологе прибирання приміщення.
Магазин «Копійочка». Перед входом у приміщення, на стільці, є вологі серветки, дезінфікуючий засіб. А якщо ти прийшов без рукавичок, можна на руки надіти одноразові кульки.
Маска – обов’язкова, як і всюди. Пропускають у магазин по троє чоловік, це без продавців. При розрахунку за товар касир від покупця захищений плівкою. А відстань між покупцями і продавцем теж, згідно з карантинними нормами, позначена стрічками.
Чимало шумчан скупляють у магазині «Продсервіс». Без маски сюди не зайдеш.
Тут звичні черги, адже цей магазин у місті користується попитом. У такому випадку люди очікують на подвір’ї, бо впускають лише по декілька чоловік. Хто живе у місті, старається скуплятися вкінці дня. Тоді й черга менша. Розповідають, що перед Великодніми святами шумчанам доводилося стояти більше години у черзі. Відстань між покупцями у магазині позначена стрічками.
На Шумському ринку відчинені павільйони з продуктами харчування, дезінфікуючими засобами та насінням. Деякі продавці, аби не наражати себе на небезпеку, при вході у магазин поставили столи. Покупець може замовити той чи інший продукт, і розрахуватися з продавцем біля столу. Звичайно, як же без засобів захисту? Вони теж присутні.
У деякі магазинчики можна зайти усередину, між покупцями там дистанція, стоять один від одного на відстані. Бувала черга аж надвір. Наприклад, коли настав сезон весняно-польових робіт, чимало шумчан купували насіння. То ж і не дивно, адже кожен хотів щось посадити чи посіяти на городі.
Зараз теж купують розсаду капусти, томатів, квітів. Трапляється, що збирається більше покупців. Але в середину їх усіх не впускають, а решта залежить від свідомості самих покупців. Наприклад, сьогодні помітила на вулиці чергу з більше, як десяти чоловік. Лише троє зберігали належну відстань, решта скупчилися заблизько один до одного, хоч і були у масках. Щодо рукавичок, то спостерігала, що ними користуються не всі покупці.
У Шумській міській раді кажуть, що з початку оголошення карантину проводили роз’яснення щодо важливості такого кроку влади, як карантин. І навіть, коли уряд дозволив відкриття продуктових ринків, але функцію приймати відповідні рішення переклав на місцеве самоврядування, то у Шумську до такого поставилися категорично.
– Ні, такого питання ми не розглядали і, особисто моя позиція, як міського голови, була така – це неправильно, особливо у період, коли відзначалося загострення ситуації з коронавірусом у державі. Відразу виникає запитання – хто має проконтролювати дотримання вимог – відстань між покупцями, місцями торгівлі та інше. Це ще якщо громада має муніципальну поліцію, то можна якось впливати на ситуацію, – каже міський голова. – Крім того, якщо уряд чи місцева влада не забороняють торгівлі, то це не означає, що підприємець зобов’язаний це робити. Якщо він думає, у першу чергу, про свою безпеку, про безпеку рідних, загалом міста чи села, де мешкає, то він може закрити свою торгову точку, не чекаючи відповідного документа, організувати торгівлю онлайн. Хоча, звичайно, міський бюджет втрачає від цих заборон, ми усі, насамперед, маємо думати про життя та здоров’я, а тоді про все решта, – прокоментував міський голова Володимир Плетюк.
У Шумській поліції, куди ми звернулися за коментарем, кажуть, що, як тільки оголосили карантин, правоохоронці щодня проводять рейди по ринку та магазинах, патрулюють і по місту, стараються роз’яснювати, що, порушуючи карантинні правила, людина наражає на небезпеку не тільки себе, а й оточуючих. Поліція й далі налаштована попереджати людей з метою профілактики.
Зазвичай, покупців більше у першій половині дня, а також перед вихідними – тоді шумчани скуповуються найбільше. З понеділка почнуть працювати ряд інших закладів, яким уряд це дозволив, але прописав певні правила, яких обов’язково потрібно дотримуватися. Тому – новий рейд ще попереду.
Нагадаємо, що, станом на 8 травня, на Шумщині зафіксовано 119 офіційно підтверджених випадків інфікування COVID-19, – інформує Тернопільський обласний лабораторний центр. З них 29 уже одужали, але, на жаль, є три летальні випадки. Тому дотримання карантину – ще на часі.
Читати також:
Від коронавірусу одужало двадцять дев’ять шумчан, карантин продовжили до 22 травня, але пом’якшили
Як воно – одружуватися у масках. Історія суразького подружжя, яке зареєструвало шлюб під час карантину
Якими онлайн-послугами можуть скористатися шумчани. Ми підібрали найактуальніші з них