06 квітня 2020р., 12.00
«Магазин не працює! Зачинено на карантин!» – таблички з подібними написами стали «візитівкою» більшості шумських крамниць, кафе, центрів надання послуг.
Уряд дозволив діяльність лише продуктових, насіннєвих магазинів, продаж миючих та дезінфікуючих засобів, аптек, ветаптек, АЗС, банків, СТО. Решта підприємців – на вимушених канікулах. Як це вплинуло на бізнес шумчан – в історіях про місцевих підприємців.
Краса трохи почекає
– Свій бізнес я розпочала тринадцять років тому, – розповідає Олена Яремчук, власниця салону краси «Оленка».
Спочатку працювала сама, а згодом почала наймати на роботу дівчат. Створила власний салон краси, який діє ось уже п’ять років. Ми надаємо шумчанам перукарські послуги, послуги манікюру, педікюру та інші. Маємо постійних клієнтів, стараємося працювати якісно, щоб тримати добру репутацію нашого закладу.
Ніхто, і ми зокрема, не були готові до такої ситуації, що доведеться тимчасово припинити роботу через карантин.
Скажу відверто, це тільки на перший погляд здається, що у підприємців багато грошей і вони можуть ні за що не переживати. Це не так, адже усі кошти у нас в обігу, бо справа, якою займаєшся, потребує постійних вкладень, розширення та оновлення асортименту товарів і послуг.
Крім того, у мене три найманих працівники. Зараз ми закрилися повністю, дівчата пішли у відпустки за власний рахунок. Добре, що приміщення ми викупили, тому не треба сплачувати за оренду. Так, від ЄСВ на період карантину нас держава звільнила, але ж є комунальні послуги та інші податки.
Не бачу виходу в тому, щоб звільняти дівчат, адже сподіваюся, що ці нелегкі часи минуть, і ми знову запрацюємо на повну силу, бо послуги, які надаємо, завжди актуальні.
На весняні місяці у нас було багато записів наперед, адже ідуть Великодні свята, планувалися випускні, весілля, а тепер усе це під знаком питання. Ніхто такого не очікував.
Про те, щоб організувати виїзне надання послуг клієнтам, навіть у думці немає, хоча люди до цього готові, телефонують мені, просять зробити манікюр. Я відмовляю, бо, по перше, не збираюся порушувати правил карантину, по-друге, не хочу ризикувати ні сама, ні своїми працівниками, і, найголовніше, у всіх нас – діти, родини, тому їхнє життя і здоров’я мають бути на першому місці.
Сподіваюся, що усі шумчани це усвідомлять, будуть дотримуватися карантину, особливо ті, хто приїхав з-за кордону. Чим раніше ми це зрозуміємо, тим швидше зможемо вийти із того стану, у якому зараз усі знаходимося. Я хочу вірити, що усе це мине, і ми зможемо повернутися до нормального життя.
Зачинив магазин і зайнявся волонтерством
Власник магазину «Тепломаркет» Володимир Каніщев налагодив свою невеличку справу у Шумську кілька років тому. Шумчани постійно ремонтують та замінюють системи водопостачання, дбають про опалення помешкань, осучаснюють їх, з ладу виходять різні деталі, тому такий бізнес має попит.
Рішення про введення карантинних правил Володимир не чекав, сам зачинився на день раніше від того, як за це проголосували місцеві депутати.
Чітко усвідомив для себе, яка це загроза – пандемія коронавірусу – тому зрозумів, що тільки обмеження торгівлі, масових заходів, самоізоляція допоможуть спинити його поширення, – розповідає Володимир.
Цей підприємець не просто зачинив магазин на замок, а взявся рятувати своє містечко, район від ймовірного інфікування COVID-19. Разом з кількома однодумцями розпочали волонтерський рух. Така діяльність для Володі Каніщева – не нова, адже коли в Україні розпочався конфлікт з Росією, Володимир зібрав навколо себе небайдужих людей, і невдовзі створили громадську організацію «Схід та Захід єдині» – і протягом кількох років збирали, передавали, особисто відвозили допомогу у зону АТО, а згодом – ОСС. Масштаби такої діяльності – великі, про волонтерську групу з Шумська тоді заговорила уся Україна. Спочатку хлопці вкладали лише власні ресурси, згодом доєдналися усі шумчани.
Коли почалася уся ця ситуація із захворюванням на коронавірус, і гадки не було, щоб рятувати власний бізнес,- розповідає власник «Тепломаркету». – Думка була єдина – що зробити, аби зменшити шанси потрапляння вірусу на нашу територію.
І знову почалася боротьба. З найближчими друзями створили центр на базі уже діючої волонтерської організації, повідомили про такий намір у газеті, на сайті, почали постити у соцмережах. Але спершу почали вкладати власні кошти. Володя Каніщев з друзями придбали захисні маски, налагодили їхнє виробництво, закупили засоби дезінфекції для рук, приміщень, вулиць і почали роздавати їх шумчанам. Найперше – тим службам, які найбільше контактують з людьми, а це – медики, поліцейські, пожежники та інші. З власного бізнесу уже вклали понад сто тисяч гривень, як розповідають, понад 50 тис. грн уже в мінусах. Але не гроші головне, важливо, щоб ніхто не захворів.
Володимир Каніщев розповідає, що його дивує позиція тих земляків, які не усвідомлюють того, яка це загроза – коронавірус. Каже, що люди постійно телефонують просять щось продати. Позиція Володимира принципова – не робитиме цього, доки ситуація не покращиться, і далі займатиметься волонтерством, наскільки для цього вистачить сил та фінансових ресурсів.
Кава ще буде, головне – здоров’я
Кафе «Інтер» – затишний заклад у нашому маленькому містечку.
Його власниця Юлія Максимчук розповідає, що кілька років тому взялася розвивати власний бізнес не стільки через гроші, як через бажання займатися тим, що до душі.
– Я цією справою живу, мені дуже подобається готувати, придумувати щось нове і дивувати шумчан. Тому сумно було, коли у державі сталася ось така ситуація, і ввели карантинні заходи.
Хоча для мого невеличкого бізнесу це випробування, я поставилася до цього із розумінням – відразу зачинила кафе, у перший же день зателефонувала у міську раду і запитала, якими мають бути мої дії, бо вважаю, що здоров’я моєї родини, моїх працівників, клієнтів – це перша турбота. А вже потім гроші.
Звичайно, що будуть фінансові втрати. Скільки це у конкретній сумі – наразі не можу сказати, бо минуло ще небагато часу, щоб робити якісь висновки. Скажу тільки, що ми уже мали кілька замовлень – на Великдень, усі три дні поспіль, у нас мали святкувати хрестини, запланований дитячий день народження, звичайно, що усе це скасовано, не знаю, що буде з випускними, бо теж є два замовлення.
Крім того, за березень я уже сплатила усі податки, в повному обсязі. Чула, що держава на період карантину зробила підприємцям деякі пільги, якщо так, то кошти підуть у рахунок інших місяців. А ще потрібно платити за світло, адже у холодильнику є запас продуктів, тому не можемо їх відімкнути. Час від часу треба пропалювати у приміщенні, щоб не кинулася сирість. А ще – оренда, правда, у березні власник нам трохи пішов назустріч, і ми заплатили лише 55% від того, що було раніше. Частину грошей віддали торговим агентам за доставлений товар.
Юлія Максимчук каже: шкода, що така ситуація, адже з 2012 року, відколи взяли кафе в оренду, уже напрацювали свою клієнтську базу, є сім’ї, які усі родинні свята відзначають саме в «Інтері». Про те, щоб організувати виїзну кухню, Юля думала, навіть мала замовлення.
Я з таким ентузіазмом прийшла на кухню, включила плити, так хочеться щось готувати. Але не знаю, чи така послуга буде популярною, адже зараз люди на карантині, гостей не збирають, а для себе готують самі, бо мають вдосталь часу.
Попри все, Юля Максимчук – велика оптимістка, вірить, що складні часи минуть, і вона та троє її працівниць повернуться до роботи. Просто треба це пережити, і думати, перш за все, про здоров’я, а без дотримання карантинних обмежень тут ніяк. Переконана, якось протримаються місяць-два, а далі має усе минути, якщо люди будуть відповідальні і зроблять для цього максимум.
Податкові канікули від держави
Уряд запровадив низку поступок, які, на думку законодавця, допоможуть бізнесу мінімізувати негативний вплив від запроваджених на час карантину обмежувальних заходів та заборон. Серед ключових такі:
* на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, роботодавці можуть змінювати графік роботи підприємства, установи, організації, а також доручати працівникам виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома та надавати працівнику за його згодою відпустку (зокрема без збереження заробітної плати, тривалість якої не включається до встановлених законодавством 15 днів на рік);
* до 31 травня 2020 року заборонено проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім перевірок суб’єктів господарювання, які віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, перевірок у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також перевірок у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення;
* заборонено проведення податкових перевірок в період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тис. гривень;
* до 31 травня 2020 року зупинено проведення всіх документальних та фактичних перевірок, які були розпочаті та не були завершені до 18 березня 2020 року;
* за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 р., штрафні санкції не застосовуються за деякими виключеннями (наприклад, штрафні санкції продовжують застосовуватись за відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; або порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах; або порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати);
* в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності;
* в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року не визнаються об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
* фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе;
* в період з 1 березня по 30 квітня 2020 року платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню, а також тимчасово не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності до податкових органів;
* протягом періоду з 18 березня по 18 травня 2020 року заборонено проведення податкових перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ;
* запровадження комплексу заходів щодо обов’язкового застосування РРО платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами-підприємцями) продовжено, в середньому, на 3 місяці.
Читати також:
Шумські локації до і після карантину: як змінилося місто через COVID-19
Як пережити карантин і не піддаватися паніці: поради шумчанам від психолога
Є результати по двох останніх підозрах у Шумську
На лабораторне дослідження надіслали біоматеріали п’ятьох шумчан
Карантин продовжили: що з навчанням у школах Шумщини
Коронавірус: шумські волонтери та підприємці відкрили рахунок, ми можемо долучитися
До карантину звикають і в більшості дотримуються