Ще зовсім недавно українців мало зачіпали розмови про генератори. Забезпечені електроенергією та газом, нам це було ні до чого.
Повномасштабна війна, яка уже одинадцятий місяць триває в Україні, розставила пріоритети по-іншому. Ближче до зими ворог почав нещадно нищити нашу енергетичну систему, щоб залишити українців без світла і тепла.
Це призвело до того, що почалися масові відключення електроенергії. Тепер легше на пальцях порахувати, коли електроенергія у будинках є, ніж коли її немає.
Ажіотаж ближче до зими
Така ситуація спонукала до того, що люди почали закуповувати для власних потреб або для роботи підприємств генератори, щоб хоч якось порятуватися і мати в оселях світло. Особливо це актуально для тих, у кого і опалення, і приготування їжі, і подача води були залежними від електрики.
Так, у 2022 році з-за кордону увезли понад 500 тисяч генераторів. І це ще треба врахувати, що багато хто придбав їх в Україні. Якщо раніше генератори, здебільшого, доставляли для потреб фронту, то ближче до зими українці почали купувати їх для потреб власних господарств чи офісів.
Що з ціною?
Правда, одразу з ажіотажем на генератори суттєво зросла їхня ціна. І не тільки в Україні, а й за кордоном. Було таке, що на сайті звечора зазначалася одна ціна, а зранку, коли покупець ішов до магазину, вона уже була вдвічі більшою. А й справді: чому не заробити, коли є попит на товар.
Ціна генератора залежить від конструкції та типу, потужності, функціональності та бренду виробника. Тому його можна придбати і за 20, і за 40, і за 70 тис. грн. Це вже вам вирішувати, що необхідно для вашого особистого енергогосподарства.
Зважаючи на це, не всі українці можуть дозволити собі таку розкіш. А ті, у кого є для цього фінанси або ну, дуже нагальна потреба. Крім того, кошти потрібні не лише на придбання генератора, а й на пальне, бо на воді він не працює.
Придбали у Польщі за 35 тисяч
Цікавлюся у знайомих, які мають удома генератора, у скільки їм обійшлася така розкіш і які технічні можливості приладу.
– У нас – інверторний генератор, ми придбали його у Польщі десь місяць тому. Заплатили 35 тис. грн. Зараз, щоб його купити, потрібно викласти біля 50 тис. грн. Цілий день ми на роботі, тож умикаємо його увечері, приблизно – на 3-4 години. На генераторі зазначена потужність – 3,2 кВт, і бажано за позначку не переходити, бо це шкідливо для приладу.
А загалом цієї потужності нам вистачає. Ми використовуємо десь біля 2 кВт. У кімнатах увімкнене світло, ми і діти заряджаємо телефони, працює холодильник і морозильна камера. Умикаємо пральну машину. Але якщо хочемо щось підігріти у мікрохвильовій печі, то стараємося, щоб у цей час пралька не працювала.
Плюс у тому, що на інверторному генераторі електроприлади працюють краще. Помітно, що робота мікрохвильовки гірша, коли вмикається звичайне світло. Для того, щоб генератор забезпечував нас необхідною потужністю, використовуємо приблизно 1 літру пального на годину, у нас це – бензин.
Які бувають генератори
Обираючи генератора, необхідно перед тим вивчити усі характеристики, щоб дізнатися, що вам найбільше підходить. Генератори бувають такі: бензиновий, дизельний, інверторний та газовий.
Бензиновий генератор. Серед переваг – відносно невисокий рівень шуму, менша вартість та відносна легкість у використанні за низьких температур. Головний мінус – кожні 5-8 годин генератору потрібно давати відпочивати хоча б кілька годин. Моторесурс двигуна складає близько 4 тисяч годин.
Дизельний генератор. Моторесурс такого приладу може становити близько 40 тисяч годин, працює тривалий час без перерв та споживає паливо економніше. Але є мінус – він набагато гучніший і суттєво дорожчий. При цьому, дизель не любить низьких температур.
Газовий генератор. Підключають його до балона, від якого залежить час роботи. Завдяки використанню газу термін експлуатації генератора збільшується у десятки разів. Втім, газ набагато небезпечніший за бензин і дизель.
Інверторний генератор. Часто його називають «цифровим», оскільки оснащений електронними схемами керування. Дуже компактний, а завдяки низькому рівню шуму, в середньому – 60 дБ, що дорівнює шуму простого холодильника, його можна використовувати для квартир. Економічний, енергія високої якості, не боїться зовнішнього впливу, як от вологи чи пилу. Однак, має обмежені потужності. Зазвичай, цей показник не перевищує 7-8 кВт.
Тому при виборі генератора потрібно скласти потужності, які плануєте використовувати (наприклад, мікрохвильова піч, пральна машина, холодильник і т.д.). У випадку з котлами та іншою складною технікою слід враховувати і пускову потужність. Отож, перед тим, як купити генератора, варто порадитися із спеціалістами.
Є нюанс – безпека
Але є ще один нюанс – дуже важливий. Безпека при використанні. Тому, якщо ви придбали генератора, зважте на це, адже, за повідомленнями ДСНС України, у країні значно зросла кількість пожеж через неправильне використання генераторів. На жаль, є смертельні випадки.
Тож як убезпечити себе від нещастя, якщо удома є генератор, і ви його використовуєте. Про це ми запитали у начальника сектору ОПР Кременецького РУ ДСНС У в Тернопільській області Марка Нечипорука:
– Найперше, пам’ятайте, що генератора можна використовувати тільки на відкритому повітрі. У жодному разі не встановлюйте у будівлі, тому що під час роботи він виділяє чадний газ, що може призвести до отруєння та летальних випадків.
Відстань від генератора до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) має бути не менше, як 6 метрів. Це важливо, бо під час роботи він сильно нагрівається й предмети поблизу можуть спалахнути.
Заправляйте генератора тільки на відкритому повітрі, перед цим дайте йому охолонути. Паливо, що пролите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути.
Перед пуском генератора перевірте стан електропроводки та усуньте пошкодження. Також необхідно усунути перекручування дротів, контакт з гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах. Електричні елементи генератора слід заземлити. Уникайте контакту силових контурів генератора з водою й іншими предметами.
Тримайте його сухим, захищайте від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом.
Під час роботи електрогенератора контролюйте його технічний стан. У разі виявлення підтікань палива, мастила або сторонніх звуків, що свідчать про несправність, негайно вимкніть і знеструмте його.
Пальне та мастило для генератора необхідно зберігати окремо, на відстані – не менше 10 м до суміжних об’єктів (будівель, автомобілів) у спеціальних каністрах. Найбезпечніше це робити у провітрюваній, окремо розташованій, зоні з навісом та обмеженим доступом сторонніх осіб і дітей. Не допускайте проливання палива, щільно зачиняйте каністри. У випадку проливання палива посипте це місце піском, який потім зберіть у металевий ящик чи відро.
Обов’язково придбайте вогнегасника і тримайте його поряд, на видному і легкодоступному місці.
Війна поставила усіх нас перед новими реаліями. Але українці – сильна нація, яка витримає усі випробування і вистоїть перед ворожою навалою. Віримо, що 2023-ий обов’язково принесе нам Перемогу. А у час передноворіччя щиро зичу усім світла у душі. Щоб цей потік добра і щирості був безперебійним. І це – головне. Вистоїмо, українці!
Фото ілюстративні. З відкритих джерел