Нещодавно ми розповідали про вимушену переселенку Ольгу Грабар, яка, разом з чоловіком, виїхали з тоді ще окупованого Макарова на Шумщину. Тут вони пробули майже два місяці. А після звільнення Макарова повернулися у рідне місто.
Днями пані Ольга зателефонувала до редакції, говорила на емоціях, розповідала, яким застала Макарів після обстрілів орками.
– Перед тим, як ми вирішили повернутися у рідний Макарів, мій чоловік уже побував там, – каже Ольга. – Проте нічого нерозповідав, казав: приїдеш, то побачиш сама.
Дуже переживала за місто, за свій будинок. Бачила у соцмережах світлини, які виставляв їхній міський голова. Ніби візуально будинок є, а що там у середині, нічого не знали.
– Їхала до Макарова на одному диханні, – ділиться пані Ольга. – Коли побачила чорні, вщент розвалені, будинки, торгові центри, лікарні, аптеки, не могла стримати сліз. Зрозуміла, що центру міста немає – саме там я живу. Перше, на що звернула увагу, то на огорожу, яка була пробита кулями, осколками, деформована. Зайшла на подвір’я – будинок стоїть, але теж в осколках, кулях, не було усіх вікон, шибок, гіпсокартон попадав зі стелі на підлогу, кулі застрягли у шафі, поличках, вікнах. Шифер увесь – як решето.
Електропостачання відсутнє, але є газ. Ольга хоч трохи намагалася поприбирати, помити у будинку. Позаліплювали скотчем та плівкою вікна.
Коли ми спілкувалися, то це була перша ніч подружжя Грабарів після повернення у рідне місто, яке сильно постраждало від вторгнення рашистів. Макарів зруйнований на 50 відсотків.
– У багатьох багатоповерхівках не було дахів, – розповідає Ольга. – У місті є вулиці, де зруйновано тільки один будинок, а є й такі, де не вціліло жодного. Або – по один бік будинки є, по інший – немає. Також у місті є обгоріла, розбита російська техніка.
У Макарів повернулося біля 20 відсотків громадян. До війни там проживало 14 тисяч осіб, коли тривали бої – залишилося десь 300-400.
Ринок у місті запрацював, проте ціни на продукти харчування дуже високі. Наприклад, кілограм моркви коштує 80 гривень, живий короп – 150 грн за кг, гречка – теж 150 грн за кг, буханка хліба – від 40 до 50 грн.
Зараз Макарів потроху оживає. Ольга Грабар вдячна Богу, що її будинок вцілів, що не свистять кулі над головою. Вірить, що місто відбудують, і воно стане ще кращим, ніж було раніше.