А ви знаєте, коли у Шумську з’явилося перше фотоательє? Кабінет-портрет Рахіль Шварцман офіційно функціонував на ринковій площі вже у 1906 році. Що цікаво, у Шумську перші фотографії навчилася виготовляти жінка.
У 1813 році за досліди з фотографічними пластинками взявся французький художник Нісефор Ньєпс, якому належить основна заслуга у винаході. На жаль, перше зображення не збереглося. Тому першою в історії фотографією вважають «вигляд із вікна», отриманий ним 1826 року за допомогою камери-обскури на цинковій пластинці, вкритій тонким шаром асфальту. Експозиція тривала вісім годин на яскравому сонячному світлі.
Це зараз ми маємо можливість фотографувати, не обмежуючи себе кількістю кадрів, завдяки сучасним смартфонам та професійним фотоапаратам. Але не кожен зможе передати точно якусь особливу деталь чи настрій людини. На фотографа мало вивчитися. Ним потрібно народитися.
Презентувати роботи місцевих фотографів взялися у Шумському краєзнавчому музеї. Тут від сьогодні та до кінця грудня діє виставка світлин «Шумщина в об’єктиві». Свої роботи глядачам запропонували Таміла Підвисоцька-Мендрук, Віктор Смоляк, Альбіна Павлівець та Аркадій Боярський.
Директорка музею Лариса Колесник, працівниці Світлана Задачіна та Лілія Усенко познайомили відвідувачів із фототворчістю митців.
Таміла Підвисоцька-Мендрук своє перше фото зробила, позичивши фотоапарат у брата. Згодом, щоб купити власний, збирала гроші, які їй дарували на день народження, ходила колядувати та щедрувати. І здійснила свою мрію. Пізніше їй подарували напівпрофесійний фотоапарат, і захоплення переросло у щось більше. Спочатку фотографувала природу, тварин. Зараз почала знімкувати людей. Тамілу часто запрошують на різні заходи у рідному Суражі.
Жінка займається вирощуванням декоративних рослин. Тож фотографує їх та виставляє у соцмережах. Таміла каже, що часто односельці, які проживають за кордоном, просять виставляти фото з краєвидами села.
Віктор Смоляк – комунікаційний менеджер, дизайнер, фотограф, інженер із програмного забезпечення у Донецькій обласній бібліотеці, інженер-програміст Публічної бібліотеки Шумської міської ради, комунікаційник чотирьох проєктів, які втілює Центр розвитку ініціатив «ІнСорс», дизайнер у ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС».
Попри такий щільний графік, Віктор знаходить час для творчості. Він неодноразово брав участь у фотоконкурсах, де займав призові місця.
Шумчанка Альбіна Павлівець має багато захоплень, зокрема, випічка, тихе полювання (збирання грибів), риболовля і, звісно, фотографія.
Свої перші знімки зробила у 90-их роках завдяки плівковому фотоапарату, який їй подарували.
Пізніше був цифровий фотоапарат. Усі свої світлини жінка зберігає на жорсткому диску і часто переглядає.
– У них – усе моє життя, – каже Альбіна. – Обов’язково ділюся світлинами у соцмережах, і якщо бодай одній людині стало від цього радісно на душі, то я буду щаслива.
Аркадій Боярський. Про свого колегу можу переконливо сказати: метр шумської фотографії. Малеча знає його, як вусатого дядька на ровері, а дорослі уже впізнають за ходою. Аркадія рідко побачиш без фотоапарата – прошкуючи вулицями рідного містечка чи крутячи педалі велосипеда по селах Шумщини, він завжди старається зафіксувати найкращі моменти.
– Радію, що техніка осучаснюється, і кожен з нас має змогу зробити якісне фото. Це нам дається для того, щоб передавати на фото усю красу Божого творіння, – переконаний наш колега.
Аркадій Боярський зацікавився фотографією тоді, коли побачив, як дядько Філіп проявляє світлини – у тарілці (фотованочок тоді ще не було) на білому папері з’являлося зображення людей та будинків.
Першим фотоапаратом в Аркадія була «Смена 8М». А першу свою плівку, зізнається, зіпсував.
До речі, мрією Боярського було працювати водієм в аптеці. Натомість був спочатку електриком, потім – обслуговував холодильники у магазинах. А коли у Шумську організували телебачення, перейшов працювати у студію «Вілія» телеоператором.
– Це було немислиме щастя від Бога – робити те, що вмієш і любиш, – розповідає Аркадій. – І завдячує метру кінозйомки у Шумську Миколі Слив’юку, знайомство з яким змінило його професію.
Коли друковане видання об’єднали зі студією, почав працювати в інформаційному центрі «Новини Шумщини».
На світлинах, які фотомайстри презентували на виставці – захопливі пейзажі. У кожного автора свій неповторний стиль. Кожен по-своєму передає красу нашого краю – таких фотознімків найбільше. Та, зрештою, ви самі можете у цьому переконатися – завітайте у Шумський краєзнавчий музей (у колишньому приміщенні Шумського ліцею у парку). Виставка діятиме до кінця грудня.
Проєкт «Громадський простір «Діалог для поколінь» реалізовується Шумською міською радою спільно із ГО «Просто дій» у рамках проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» за сприяння Програма DOBRE та ГО Український Народний Дім у Чернівцях.