Український народ переживає нелегкі часи. Наші відважні воїни стоять на захисті держави від російського окупанта. Але не менш важливо, щоб активно діяв тил, адже від цього великою мірою залежить наша спільна Перемога над ворогом.
Тому у громадах мають працювати і розвиватися підприємства. Це нелегко у сучасних реаліях, але необхідно. Та мають бути надходження у бюджет, зарплати та соціальні виплати. Бо ж і можливість донатити на армію теж пов’язана із доходами самих громадян.
ТОВ «Сегеш-Україна» – одне із тих підприємств на території Шумської громади, яке, попри різні виклики, працює ось уже понад двадцять років.
То як це вдається колективу, які напрацювання мають та з якими проблемами стикаються. Про це – у розмові з директором ТОВ «Сегеш-Україна» Володимиром Банахом.
– Володимире Михайловичу, підприємству виповнилося двадцять років. Нагадайте трішки історії. Як усе відбувалося?
– ТОВ «Сегеш-Україна» створене на базі швейної фабрики «Іква», яка, станом на 2003 рік, знаходилася у стані занепаду. Роботу колись потужного підприємства фактично зупинили, сотні працівників залишилися без роботи та засобів для існування.
Двадцять років тому на територію Шумщини зайшов шведський інвестор Рогер Ларссон, який звернув свою увагу на потужну, проте занедбану, швейну фабрику.
Тривають перемовини між інвестором та місцевою владою, і у 2004 році в Шумському районі офіційно з’являється нове, перспективне підприємство ТОВ «Сегеш-Україна».
– Скільки часу знадобилося на те, щоб запрацювало виробництво і ви почали випускати свою першу продукцію?
– Близько року будівля фабрики перебувала у стані реконструкції, шведський інвестор конкретно та відповідально декларував бажання створити сучасне, технологічно потужне та соціально привабливе підприємство, де можна буде комфортно та ефективно працювати. І вже в квітні 2005 року «Сегеш-Україна» починає приймати на роботу перших швачок.
Офіційний старт, перша лінія, і в червні цього ж року підприємство з гордістю випускає першу партію продукції. Дворічна робота з організації та реконструкції успішно завершена, і фабрика починає нарощувати виробничу потужність.
– Як зростав та розвивався за двадцять років колектив підприємства?
– «Сегеш-Україна» постійно зростає та модифікується. Так, якщо на початку своєї діяльності підприємство мало одну швейну лінію та 14 працюючих на ній швачок, то на сьогоднішній день на фабриці створено 9 виробничих ліній. Загальна кількість працюючих 150 чоловік.
Важливим фактором успіху підприємства є люди, які тут трудяться. Кожна швачка – висококваліфікована працівниця, яка підходить під умови та схему роботи фабрики. Багато з них – це ті кадри, які працювали ще на попередньому підприємстві, мають великий досвід роботи, дисципліновані та відповідальні. Крім цього, до нас приходить і молодь, частка якої складає близько 40%. А це свідчить про перспективу підприємства та його привабливість для працевлаштування.
– А як щодо оснащення фабрики?
– Крім швейних ліній, є потужний вишивальний цех з двома сучасними вишивальними машинами, розкрійний обладнаний автоматичними розкрійними та настилочними машинами. Обсяг виробництва складає близько 50000 виробів на місяць.
Успіх підприємства зв’язаний з багатьма чинниками. Так, виняткова виробнича потужність підприємства, ефективність праці, якість готових виробів в багато чому залежить від встановленого на фабриці обладнання, яке є якісним та сучасним.
Цехи оснащені підвісними швейними лініями, яскравим денним освітленням, парогенераторами та компресорами.
Окрему увагу слід звернути на розкрійний цех, де використовуємо сучасні автоматичні розкрійні та настилочні машинки та інноваційні комп’ютерні технології. Нові комп’ютеризовані вишивальні машинки забезпечують відмінну якість та швидкість вишивки, термопреси наклеюють на вироби логотипи та написи.
– Сучасне оснащення у роботі – доволі важливий показник. А які умови праці створені для колективу?
– Дбаємо про те, щоб вони були найкращі. Так, у 2023 році середня заробітна плата по підприємству складає 18528 грн. Крім цього, за досягнуті успіхи працівники отримують щомісячні премії, а також одноразові грошові винагороди. Щорічно зростає заробітна плата. Зокрема, в 2024 році її розмір підвищено на 30%.
За час реконструкції фабрики вона перетворилася на по-європейському комфортне підприємство, забезпечене всіма можливими умовами для праці та відпочинку. Робочі місця обладнані за всіма вимогами технічного та соціального законодавства, є сучасне обладнання та засоби праці.
До послуг працівників та працівників – комфортна та простора їдальня, зручні роздягалки, чисті туалети, душові кабінки, місця для відпочинку в обідню перерву. У цехах встановлена сучасна опалювальна та вентиляційна системи, кондиціонери, вентилятори та інші побутові прилади, призначені забезпечити найбільш здорові умови праці.
Окрім цього, підприємство забезпечує всі соціальні гарантії, передбачені законодавством, навіть доповнює їх. Передбачено додаткові відпустки, щорічно виплачуємо додатковий заробітний оклад на оздоровлення та лікування. Передбачено медичне страхування, у мирний час за рахунок підприємства організовували корпоративи, відпочинок працівників на Закарпатті, Чорному морі та багато іншого.
На підприємстві створений дружний, сімейний клімат, кожен працівник та працівниця почувається рівноправним членом великої виробничої родини.
– Як виклики останніх років вплинули на роботу підприємства?
– Від початку діяльності виробничі потужності ТОВ «Сегеш-Україна» постійно зростали. Але пандемія коронавірусу у 2020 році та початок повномасштабної війни у 2022-ому внесли свої корективи. Так, приміром, у 2019 році фабрика відшивала продукції на 51095 тис. євро в місяць, а у 2023 році ми маємо значно менше – 37128 тисяч. Якщо взяти в розрізі продукції, то в 2019 році підприємство випускало 374 тис. виробів у рік, а в 2022 ж році їхня кількість скоротилася до 165 тис. виробів.
Сучасні виклики серйозно вплинули не лише на український, а й на європейський ринок. Але щоб забезпечити підприємство роботою, працюємо над залученням нових замовників. Так, займалися пошиттям військової форми для наших воїнів. Будемо і далі дбати про те, щоб залучати додаткові можливості, аби забезпечити колектив роботою.
– Сьогодні усі свідомі українці об’єдналися у протистоянні російському окупанту. Як долучається до цього ТОВ «Сегеш-Україна»?
– З перших днів повномасштабного вторгнення ми активно допомагаємо армії. Так, минулого року закупили 2 автомобілі на суму 10 тис. євро та передали їх нашим військовим.
Пошили біля 2,5 тисячі розвантажувальних поясів, також закупили для потреб армії два причепи, перерахували нашим захисникам та захисницям 120 тис. грн.
Співпрацюємо з волонтерами. Виготовили і передали сотні кілограмів смужок з тканини, які використовують для плетіння маскувальних сіток. Наші працівниці постійно приносять продукти харчування, речі першої необхідності.
– Раніше підприємство долучалося й до іншого спонсорства. Як зараз?
– Окрім обов’язкових платежів та податків, що фабрика регулярно сплачує до бюджету, ми намагаємося надати допомогу тим закладам, які цього потребують.
Так, уже декілька років «Сегеш-Україна» надає постійну спонсорську допомогу Васьковецькій гімназії, Шумській школі мистецтв, місцевій лікарні та багатьом закладам соціальної сфери, які в теперішніх умовах не мають повноцінного фінансування з бюджету.
– Сподіваюся, що підприємство і далі не просто працюватиме, а й матиме поступ. Бо це вигідно усім – і громаді, і колективу. Хоча й нелегко це зараз робити, але ж немає нічого неможливого, якщо є бажання працювати і є стратегія розвитку підприємства.
– Так, ТОВ «Сегеш-Україна» ніколи не забуває про розвиток і не зупиняється на досягнутому. Ми не тільки зберегли підприємство в цей нелегкий час, а й плануємо його розширення.
Для цього запрошуємо на роботу професійних швачок і робітниць інших професій, які повернулися чи збираються повернутися із далекого чи ближнього зарубіжжя, які стали біженками в результаті нападу оскаженілої русні на нашу країну.
Ми маємо гарну перспективу та з оптимізмом дивимося у майбутнє. Разом зможемо продовжити успішну історію підприємства, відкрити нові горизонти та зберегти дружню сім’ю під назвою «Сегеш».