Складний 2022 рік уже завершився. Наші військові наближають перемогу на полі бою. А в медиків – свій фронт, на якому вони щоденно борються за життя українців.
Попри війну в країні, лікарі Шумської міської лікарні, завдяки своїй вмотивованості та бажанню постійно вдосконалюватися, освоюють все новіші малоінвазивні методи лікування.
Це дає змогу зменшити тривалість непрацездатності громадян та збільшити надходження у бюджет держави. А це у такий нелегкий час дуже цінно. Бо дбати про життя і здоров’я дуже важливо.
Що ж це за методи і який від них ефект при лікуванні хворого, редакції «Новин Шумщини» розповіли лікарі-хірурги Шумської міської лікарні Михайло Чорнобай та Андрій Пастух.
– Для початку познайомте наших читачів із тим, що таке лапароскопічні втручання. Бо не всі знають, що означає цей медичний термін.
– Лапароскопічні оперативні втручання – це спосіб виконувати хірургічні маніпуляції та оперативні втручання без розрізу живота. Замість розрізу хірург робить кілька проколів, через які вводять спеціальні інструменти. Те, що відбувається всередині пацієнта, хірургічна бригада контролює за допомогою відеосистеми, з’єднаної з оптичним приладом, який також вставляємо у живіт через прокол.
Лапароскопічні втручання усе частіше витісняють традиційні. Багато жителів Шумщини вже знають про такі переваги не з розмов, а відчули їх на собі. Це – пацієнти, які прооперовані на базі хірургічного відділення Шумської міської лікарні.
– Поясніть, яка перевага такого методу лікування?
– Ми проводимо операції із застосуванням сучасної лапароскопічної техніки фірми KARL STORZ. Сповідуючи сучасні критерії безпеки, команда хірургів постійно вдосконалює свої знання та практичні навички, використовуючи лапароскопію як в плановій, так і в невідкладній хірургії. Переваги тут явні – значно менший больовий синдром після операції, зменшення тривалості перебування хворих у стаціонарі, використання невеличких проколів, на відміну від великих розрізів, відсутність спайкового процесу після операції, мінімізація контакту черевної порожнини із зовнішнім середовищем.
– Наскільки мені відомо, Шумська міська лікарня уже має успішний досвід у проведенні таких операцій.
– Шумські хірурги постійно удосконалюються у цьому напрямку. Масштаби застосування даного методу оперативного втручання щоразу зростають. За кількістю проведених операцій ми уже доганяємо передові райони.
Крім того, оперативні втручання з допомогою такого методу були застосовані у галузі гінекології, успішно працюють у цьому напрямку і наші травматологи – виконують оперативні втручання методом артроскопії.
– Для того, щоб такі операції проводити, потрібно не лише бажання лікарів, їхні знання та навички, а й відповідна апаратура. Наша лікарня такою забезпечена?
– Так, ми маємо відповідне обладнання. Крім того, у кожному відділі є УЗД-апарати. Це стало можливим завдяки зусиллям самої лікарні, Шумської громади, коштам благодійників та грантовим програмам.
– Це радує, що лікарня розвивається. А тепер хотіла б запитати ще про один метод хірургічного втручання. Мова іде про варикозну хворобу нижніх кінцівок. Ця недуга доволі поширена в Україні, серед шумчан, зокрема. Як відомо, шумські хірурги і тут застосовують сучасні методи лікування. Можна про це детальніше?
– Ще одним із сучасних малоінвазивних втручань у Шумській міській лікарні є лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок методом ендовенозного високочастотного електрозварювання. Синонімом даної методики є біологічне зварювання живих тканин, яке виконується за допомогою вітчизняного апарату EK-300М, розробленого Київською компанією «Свармед».
Цей метод полягає у тому, що ми пунктуємо вену через катетер і зварюємо вену. Стінки судин спаюються зсередини.
Таку операцію здійснюємо з допомогою проколів, під УЗД-навігацією. Однією з переваг є те, що операцію проводимо у стаціонарі одного дня, що дозволяє пацієнтам у найбільш короткий час повернутися до своїх буденних справ.
Технологія «Біозварювання» ґрунтується на точному, високоінтелектуальному алгоритмі автоматичного визначення оптимального енерговкладення у цільовому сегменті вени, а тому не поступається «золотому стандарту» у своїх результатах.
– У чому перевага технології «Біозварювання», про який ви розповідаєте?
– Якщо порівнювати її із лазерною коагуляцією, переваги помітні одразу. У чому вони полягають?
По-перше, у більш безпечному процесі, який проходить при мінімальній температурі.
По-друге, процес повністю автоматизований, а це означає виключення людського фактору.
По-третє, цей процес розбитий на ітерації, які скорочують час проведення операції, в порівнянні з радіочастотною абляцією.
Одним із великих плюсів вітчизняної новинки є те, що даний апарат використовується не тільки в флебології, але і в лапароскопічній та відкритій хірургії, отоларингологічних операціях. Перевагою методу «Біозварювання» над іншими методами механічного чи термічного впливу є те, що процес електрозварювання не призводить до утворення коагуляційного струпу, некрозу та втрати життєдіяльності тканин.
– Ви згадали про отоларингологічні операції таким методом. У Шумську він теж застосовується?
– Так, метод біозварювання, операції із застосування ендоскопії, впроваджуємо у нашій роботі, – розповідає лікар-оторалинголог Андрій Зінько. – При гіпертрофії мигдаликів ІІ-ІІІ ст., що супроводжується частими загостреннями (тонзиліт), ускладненнями (абсцес, ангіна, ураження інших органів), проводиться тонзилектомія у дітей та дорослих безкровно, методом елекрозварювання м’яких тканин мигдаликів без подальшого порушення їхньої функції.
Ефективним є використання біозварювання у разі гіпертрофії носових раковин, що супроводжується порушенням носового дихання у дорослих. Таким самим методом, із застосуванням ендоскопічних технологій, є можливість проведення аденоїдних вегетацій, що дає змогу відновити дихання через ніс із покращенням сну та якості життя пацієнта.
У час, коли триває повномасштабна війна, питання життя і здоров’я людини стають особливо цінними. Тому впровадження нових методів лікування, які позитивно впливають на якість життя пацієнта, є у пріоритеті. Відрадно, що це розуміють шумські лікарі. І не просто розуміють, а й розвиваються у цьому напрямку, освоюють нове, закуповують сучасне обладнання. Адже переваги цих методів лікування очевидні.