2024 рік завершився й уже можна підсумовувати зроблене та акцентувати на проблемах, які залишаються та потребують уваги у 2025-ому. Тому до розмови ми запросили голову Шумської громади Вадима Боярського. Отож – читайте далі.
– Вадиме Андрійовичу, зрозуміло, що в умовах війни важко говорити про розвиток, адже бюджет спрямований на нагальні потреби. Та все ж деякі кроки у цьому напрямку громада робить. Де шукаєте для цього можливості?
– Перш за все, постійно працюємо над збільшенням дохідної частини бюджету – це створення нових робочих місць, ефективне управління землями громади (право оренди земельних ділянок через аукціони, оформлення земельних ділянок у власність, які ще не були оформлені з 2000 років). Ну, і, звичайно, раціональне використання ресурсів.
– У пріоритеті залишається допомога військовим. Можете озвучити інформацію, скільки коштів спрямовано цьогоріч на підтримку армії?
– Як ви знаєте, з 2024 року частина податків (частина ПДФО) з місцевих бюджетів громад передана автоматично у державний бюджет для підтримки ЗСУ (по Шумській громаді у 2024 році ця сума становить 26,1 млн грн).
Також майже на кожній сесії міської ради виділяємо кошти для підтримки військових частин та оборонних цілей. Загальна сума складає близько 6 млн гривень.
– Яким буде бюджет-2025 для Шумської громади? У чому втрачаємо, а де, можливо, з’явиться додатковий ресурс?
– Плануємо невеликий ріст, у порівнянні з цим роком. Важливим є те, щоб усі підприємства, підприємці продовжували працювати у 2025 році, також є напрацювання по збільшенню робочих місць. Це не проста задача, бо тут впливає багато факторів, з яких основний – це нестача людського ресурсу під час війни, також у витратах – будемо мати їх збільшення внаслідок зростання тарифів на енергоносії, товари та послуги, продукти харчування (харчування дітей в школах, дошкільних закладах).
– Чи зареєструвалися у громаді за рік, що минає, нові підприємства чи підприємці? А, може, навпаки їх стало менше?
– Так, зареєструвались і сплачують податки до державного та місцевого бюджетів. У громаді відкрито ще одну птахофабрику, яка продовжує нарощувати виробництво, розпочало свою діяльність підприємство ТОВ «Тех-Всесвіт». Кількість підприємців з кожним роком збільшується. Всього у громаді в поточному році утворено понад 100 робочих місць.
Усе це позитивно вплинуло на статтю доходів, бо це додаткова сума сплати податків.
– Чи є перспектива задіяти якісь нові виробничі потужності у наступному році. Якщо так, то яку користь від цього матиме бюджет громади?
– Основною проблемою у залученні інвестицій у Шумську громаду є її віддаленість від обласних центрів, відсутність залізниці та стан доріг. Але, разом з тим, постійно ведемо переговори з потенційними інвесторами, беремо участь у всіх можливих майданчиках для популяризації громади. Продовжуємо вести переговори з інвесторами, які пропонують консервний завод по обробці фруктів, надали дозволи та землю для встановлення вітрогенераторів, також передали в оренду землю для встановлення сонячних панелей, продовжує розвиватися «Шумський маслозавод» (за інформацією власника, планується створення додатково ще понад 70 робочих місць, також збільшення виготовлення різновиду продукції), розширення ТОВ «АГАРІС МІКО Україна» та інші.
– Хто є одними із найбільших платників податків до бюджету Шумської ТГ, і скільки це становить у відсотковому відношенні?
– Назву три найбільших платники з не бюджетної сфери: ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ПОЛІССЯ» – 12,5%, ТОВ «АГАРІС МІКО Україна» – 5,7%, ТОВ «ШУМСЬКАГРО» – 2,6%.
– Шумська громада активно працює із грантами, залучає благодійну допомогу. Які проєкти реалізовано протягом року і завдяки чиїй фінансовій підтримці це вдалося зробити?
– Так, дійсно, під час війни залучення грантів стало однією із актуальніших можливостей для розвитку громади.
Упродовж року було реалізовано грантові проєкти у сфері культури, освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства. Більшість із них потребувала незначного, але співфінансування із міського бюджету.
Проте, громада отримала значно більші можливості при реалізації важливих проєктів:
– «Облаштування території з встановленням тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Шумськ» в рамках співпраці з Програмою USAID DOBRE. На території біля центру культури і дозвілля облаштовано громадський простір, встановлено 4 тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності для жителів громади та місцевих майстрів художніх промислів і ремесел;
– «Сенсорна кімната у комунальній установі «Інклюзивно-ресурсний центр» – впроваджено у рамках співпраці з Програмою розвитку ООН та уряду Швеції;
– облаштування громадського простору «Час на себе» на території КНП «Шумська міська лікарня» за підтримки Проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я»;
– облаштування молодіжного простору «Shum.Ok» у Публічній бібліотеці у Шумську за сприяння Програми USAID DOBRE;
– спільно із громадською організацією «ПРОСТО ДІЙ» реалізовано проєкт з облаштування громадського простору «Діалог для поколінь» у Шумському краєзнавчому музеї за сприяння Програми USAID DOBRE та ГО «Український Народний Дім в Чернівцях»;
– з благоустрою міського парку та придбання трактора з додатковим навісним обладнанням спільно із Програмою USAID DOBRE;
– також із нашими земляками – сім’ями Андрія і Наталії Ільківих – та німецькими партнерами продовжуємо реалізацію проєкту по підтримці Шумської школи мистецтв та Центру культури і дозвілля.
Вдячний, що мешканці Шумщини висловлюють підтримку такій діяльності. Спільно нам вдається сформувати позитивний імідж громади перед благодійниками, міжнародними партнерами та друзями. Хоча є і неприємні моменти, коли отримане майно за міжнародною програмою доставлено в заклад, і внаслідок недбалості розпочалося його руйнування. Зроблено відповідні висновки по керівнику установи. За необхідності про це розкажу детальніше у річному звіті.
– За ті роки, що очолюєте громаду, які проблеми бачите найактуальнішими і, головне, шляхи їхнього вирішення?
– Багато напрямків вдалося стабілізувати та розвинути. Наприклад, якщо б ми не вклалися ресурсами та постійною працею в медичну галузь, то про розвиток первинної і вторинної медицини у громаді можна було б забути, а так, на сьогоднішній день, ми маємо первинну і вторинну медицину – одну із кращих в області (на завершенні – ремонт поліклінічного відділення, в пріоритеті – реорганізація бактеріологічної лабораторії відповідно до вимог Національної служби здоров’я України, що також дасть економічний ефект для бюджету лікарні).
Виведено з боргів комунальну галузь, замінено ряд критично важливих комунікацій господарства (кілометри труб, ремонт водонапірних веж, колодязів), які були в незадовільному стані та в інших галузях, про які теж розповім у річному звіті про роботу міської ради у січні 2025 року.
Основною проблемою є демографічна ситуація у Шумській ТГ – як наслідок російської агресії.
Також – стан доріг. Як читачі вже знають, що 90% доріг у громаді належить до компетенції управління капітального будівництва Тернопільської ОВА – це всі під’їзні шляхи до сіл. Ямковий ремонт на деяких останній раз проводили більше, як 14 років тому. Зважаючи на це, громада надала співфінансування для ямкового ремонту під’їзних шляхів, державної дороги Р-26 і його здійснено загальною протяжністю близько 90 км.
Для цих доріг необхідний капітальний ремонт, а не ямковий, тому без загальнодержавної програми такий стан шляхів і залишиться – порушую це проблемне питання на всіх рівнях влади. В межах можливого також будемо працювати по утриманні доріг у наступному році.
Також однією із основних проблем є стан водопостачання – іржаві вежі, іржаві та зношені десятки кілометрів труб водопостачання, непрацюючі розгалуження та засувки – над цими питаннями також будемо продовжувати працювати у наступному році.
Немає не важливих питань у громаді, хотілося б їх вирішити в один момент, але мусимо робити це поступово – в межах фінансового ресурсу та враховуючи пріоритетність.
Хочу зазначити, що на сьогодні вирішено одну із актуальніших проблем – руйнування діючих будівель комунальної власності громади внаслідок багаторічного протікання дахів – у цьому році відремонтовано дахи будинку культури с.Сураж, клубу с.Тетильківці, дитячого садка «Сонечко» (м.Шумськ) та адмінбудинку міської ради.
– Які прогнози щодо мережі освітніх закладів на наступний рік. Адже кількість учнів зменшується, а держава чітко виписала норми, за якими мають функціонувати освітні заклади. Які виклики очікують у 2025-ому? Яка, приблизно, вартість утримання одного шкільного закладу?
– На організацію освітнього процесу витрачається більше 60% коштів бюджету громади (у 2024 році – це 169,6 млн грн). Для прикладу, приведу вартість організації освітнього процесу у Вілійській школі (заробітна плата, енергоносії, утримання, харчування, під’їзд дітей). Це – близько 4 млн гривень на рік.
Демографічну ситуацію дітей шкільного віку можна назвати катастрофічною. Так, на 438 школярів стало менше за останніх три роки.
Як ви й зазначили, школи реорганізовуються залежно від їхньої наповнюваності, тому освітня мережа у 2025 році буде формуватися на основі кількості дітей в кожному із закладів.
Разом з тим, у громаді забезпечено освітній процес у повному обсязі та щороку працюємо над удосконаленням якості надання освітніх послуг.
Для підготовки закладів до цього навчального періоду придбано матеріалів на суму 350 тис. гривень. Здійснювали критичні ремонти паливних, котлів та систем водопостачання, шкільних автобусів на суму понад 950 тис. гривень.
Кожний заклад забезпечений швидкісним інтернетом. У всіх школах підтримується відповідний температурний режим, також заклади забезпечені пальним на опалювальний період, у кожній школі є електрогенератор для роботи паливних під час відключення електроенергії.
Організовано процес харчування учнів та закуплено для цього продуктів на суму понад 5,5 млн гривень. Запроваджено безкоштовне харчування всіх учнів 1-4 класів, таку можливість мають учні старших класів пільгових категорій.
Цього року у всі школи громади для навчальних кабінетів 5-6 класів придбано засоби навчання, інтерактивні панелі та дошки.
Шумський ліцей визначено осередком викладання навчального предмету «Захисту України», для цього будуть обладнані навчальні кабінети відповідними засобами, зокрема – комп’ютерним симулятором управління дронами, пневматичним та інтерактивним (лазерним) стрілецьким тренажером та інше, загальною вартістю понад 2 млн грн. У цьому осередку навчаються також діти В.Дедеркальської громади та Шумського ПТУ.
Забезпечено підвезення учнів, у цьому році придбано два нових шкільних автобуси.
Пріоритетне завдання – це створення безпечних і комфортних умов для навчання, забезпечення пожежної та техногенної безпеки закладів освіти, подальше зміцнення матеріально-технічної бази, безпечне харчування та підвезення учасників освітнього процесу.
– Зараз громада активно напрацьовує нову стратегію розвитку. Як розставляєте пріоритети?
– Ми вже вище частково про це говорили – підтримка ЗСУ, економіка та інфраструктура, екологія, освіта-медицина-соціальний захист, комунальне господарство.
До речі, Ви не запитали про соціальний захист, зазначу коротко: ми – одна із перших громад в області, яка запроваджує роботу фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб за рахунок коштів субвенції із державного бюджету. Основними завданнями таких фахівців будуть: організація супроводу ветеранів війни та членів їхніх сімей, психологічна та консультаційна підтримка – надання відповідей на запити ветеранів щодо отримання публічних, соціальних, освітніх, реабілітаційних, психологічних та інших послуг.
– Що побажаєте колегам, мешканцям громади у новому році?
– Найперше – хочу подякувати Богу та нашим військовим за захист, бо без них би не було місцевого самоврядування, а, можливо, і нас. Шановні краяни, колеги! Я дякую кожному, хто працює поруч для забезпечення життєдіяльності громади та її розвитку, то ж побажаємо для України Перемоги та закінчення війни.