Через повномасштабну війну цьогорічний освітній процес зазнав серйозних змін. Особливо це стосувалося випускників шкіл. Замість ЗНО їм довелося складати мультипредметний тест.
Раніше випускники здавали два обов’язкових предмети (минулоріч – українська мова та математика). Решту – обирали, залежно від того, куди мали намір вступати. Кожен предмет здавали окремо, були творчі завдання.
Цього року мультипредметний тест поєднував у собі три обов’язкових предмети – українську мову, математику та історію України.
З одного боку – це хороша можливість за один раз «відстрілятися» з усіх трьох предметів і не їздити на кожен окремо, як це було у минулі роки.
Ще з плюсів – самі випускники розповідають, що завдання не були важкими, і той, хто стабільно вчився, здав тест без проблем.
Але були й мінуси. По-перше, багато хто з дітей ще на початку навчального року готувався здавати зовсім інші предмети. Звісно, що усі розуміли – українська мова та математика – обов’язкові, а ось історію України не всі очікували побачити у списках обов’язкових.
По друге, здавати мультипредметний тест довелося в умовах воєнного стану, і це хвилювало. Адже у будь-який момент міг пролунати сигнал тривоги. Тоді процес зупинявся, діти ішли в укриття. Після цього уже не можна було дописувати завдання, а треба було іти на додаткову сесію.
Та, незважаючи на проблеми, випускники Шумщини гідно пройшли це випробування.
Олександр Філіп’юк, срібний медаліст
– По 200 балів я отримав із двох предметів – з української мови та математики. До НМТ готувався сам, без репетиторів. Правда, з математикою трохи допомагала бабуся Галина Філіп’юк. Вона – у минулому викладала у школі математику та фізику. І я щиро вдячний їй за консультації.
Та основний обсяг завдань я готував сам. Брав завдання із ЗНО попередніх років, проходив їх по кілька разів.
Правда, не був готовим до того, що складатиму історію України. Бо ж готувався обрати англійську мову. А тут НМТ спонукав підтягнути цей предмет. Також готував історію сам, користувався каналом у ютубі.
Головне, коли приходиш здавати тест, треба не хвилювати, а, навпаки – бути впевненим у своїх силах. Усі завдання я виконав за 40 хвилин. Ну, звичайно, перед тим треба добре підготуватися. І це треба робити не в останній момент, а систематично, наполегливо. Виділяти для навчання по кілька годин на день.
Хочу подякувати за якісну підготовку до тесту вчителям Ларисі Щурик та Марії Зелінській. На уроках вони давали нам необхідний багаж, консультували, допомагали. А усій школі – за роки навчання, проведені тут.
Важлива також участь в олімпіадах. Тут ти набираєшся певного досвіду. З цьогорічних новинок – при подачі документів до вузів, потрібно було написати мотиваційний лист.
Навчатимуся у Національному університеті «Львівська політехніка». Пройшов сюди на бюджет. Буду вивчати «Інженерію програмного забезпечення».
Катерина Федусь, золота медалістка
– До ЗНО починала готуватися з репетиторами. Обрала чотири предмети, які планувала здавати. А тут – повномасштабна війна в Україні, яка серйозно скорегувала увесь процес. Для нас зробили мультипредметний тест. Чесно кажучи, у мене трохи були проблеми з історією, тому довелося підтягувати, адже до цього вона не була обов’язковою на ЗНО. Спочатку готувалася під час уроків, консультацій, а десь після Великодня – з репетитором. І так до 28 липня.
Звісно, що трохи переживала. Адже день перед тим у Кременці здавали НМТ мої ровесники, і була тривога, по Кременцю зник інтернет. Але у мене усе відбулося нормально.
Дуже переживала за математику, але коли побачила завдання, заспокоїлася. Склала цей предмет на 192 бали. А українську мову та історію – на 200.
Для тих, хто залишається у школі, хочу побажати уміти знаходити у собі бажання вчитися, бо без бажання усі зусилля марні. Дуже важливо було знайти таку мотивацію під час війни.
На самому ЗНО чи НМТ важливо не нервувати. А загалом, щоб досягти успіху, треба вчитися системно, не залишати усе на останній момент. І, що теж дуже суттєво – не забувати про відпочинок. Потрібно давати собі перерву у навчанні. Словом, треба гармонійно усе поєднувати.
Буду вивчати міжнародне право у Київському Національному університеті ім.Т.Шевченка на державній формі.
Анастасія Бабій, золота медалістка
– Скажу чесно, що зовсім не збиралася здавати ЗНО з історії України. Для мене у пріоритеті була англійська мова. Але коли зробили НМТ, і цей предмет став обов’язковим, почала підтягувати історію. Робила це сама, з допомогою довідника. Використовувала ЗНО минулих років, і так готувалася. І здала історію України на 200 балів. Українську мову склала на 194 бали, математику – на 180. З гуманітарними науками мені було легше.
Під час самого тесту не хвилювалася. Поводилася вільно, адже дуже часто брала участь в олімпіадах. Для мене стали звичними чужі аудиторії, тестові завдання.
Хочу щиро подякувати учителям Шумського ліцею за високі, якісні знання, які вони нам передали, особливо – учительці історії Ларисі Приймич. У неї настільки цікаві уроки, що просто хочеться вчитися.
А взагалі треба систематично засвоювати матеріал, повторювати. Під час самого тесту не хвилюватися, бо стрес на ЗНО чи НМТ – це найгірше, що може бути. Не пити заспокійливих, бо це пригальмовує роботу мозку.
Не треба сприймати тест, як кінець світу. Просто варто регулярно вчитися, готуватися, відпочивати.
При виборі професії не слухати нікого, тільки себе, адже це вам навчатися, і те, що ви оберете, має подобатися. Бо якщо ти почнеш учитися і зрозумієш, що це не твоє, завжди можна усе почати заново.
Пройшла на бюджет у Київський Національний університет імені Т.Шевченка в Інститут високих технологій на освітню програму «Біологія (високі технології)».
Марія Кунинець, золота медалістка
– 200 балів я отримала із української мови. Я так і сподівалася, що матиму з мови високий бал. Мені завжди подобався цей предмет, я брала участь в олімпіадах та конкурсах.
– А коли прийшла на навчання з Дедеркал у Шумський ліцей, моє бажання удосконалювати свої знання з української мови тільки посилилося. Адже у мене була дуже класна учителька – Лілія Ткачук. Тому я не мала репетитора, вистачало знань на уроках та самостійної роботи.
Коли приїхала здавати тест, звичайно, що хвилювалася, але коли побачила своїх однокласників, поспілкувалася із ними, то заспокоїлася. Тому тим, хто здаватиме тести у наступні роки, раджу не хвилюватися, бо це не на користь. Від переживань усе в голові перемішується. У мене так було з математикою. Тому треба триматися і регулярно вчитися. Тоді усе вдасться.
Для себе я обрала українську філологію. Пройшла на бюджет у Львівський національний університет ім.І.Франка.
Юрій Степовенко, срібний медаліст
– Успішно, на 200 балів, я склав тест з історії України. Цей предмет мені завжди подобався, і я приділяв його вивченню велику увагу. Спочатку сам, а потім, коли з Мізюринець прийшов на навчання у Шумський ліцей, потрапив до вчительки Лариси Приймич. Я щиро вдячний Ларисі Іванівні за той багаж знань, який вона мені передала, за цікаві уроки та корисні консультації.
Звичайно, що я добре готувався до тесту, але напередодні дуже переживав. Та коли розпочався тест, зрозумів, що не усе так страшно, а ще побачив в аудиторії знайому, то заспокоївся. Це дуже важливо, адже не тільки потрібно добре підготуватися, а й бути впевнений у своїх знаннях, не розгублюватися і не переживати.
До мультипредметного тесту я готувався планомірно. Треба робити це крок за кроком, а не в один день. Потрібно правильно розподілити свій час, щоб і вчитися встигати, і був час на прогулянки.
Пройшов на бюджет у Тернопільський технічний університет ім.І.Пулюя за спеціальністю «Кібербезпека».
Алла Сачко
– 200 балів на мультипредметному тесті я отримала з історії України. Не скажу, що завжди якось особливо цікавилася вивченням цього предмета. Але коли почала готуватися до тестування, зрозуміла, що історія мені подобається.
А ще, коли з Рохманова прийшла у Шумський ліцей, почала вивчати її разом з учителькою Ларисою Приймич. Лариса Іванівна дуже багато зусиль докладає до того, щоб на уроці максимально якісно викласти навчальний матеріал. Багато я навчалася й самостійно. Історія – це такий предмет, який потребує знань фактажу, карт. Тут або знаєш, або не знаєш – зазубрювання не допомагає уміти. Тому я черпала знання у школі, вдома, з різних джерел.
Напередодні тесту і під час нього я не хвилювалася, була впевненою у собі, і це теж дуже важливо. Психологічний стан відіграє значну роль.
Буду навчатися у Буковинському державному медичному університеті за спеціальністю «Медицина». Пройшла на бюджет.