Тепер у харчоблоці Суразької школи готують обіди, сніданки та вечері не для школярів, а для військових потреб. Бо, як кажуть у народі: «Хороший воїн – ситий воїн». І це дійсно так. До слова, у лавах Збройних сил України захищають нашу державу від російського агресора біля 50 земляків із Суража та Ходак.
Із початком повномасштабної війни в Україні організували кілька фронтів. Поки українські військові захищають рідну країну від загарбників, жінки забезпечують надійний тил. Жителі Шумщини масово долучаються до волонтерських ініціатив, аби разом допомогти побороти ворога: одні збирають гуманітарну допомогу, інші готують їжу нашим захисникам.
Жителі Суража та Ходак зорганізувалися, щоб забезпечити приготування страв для Збройних сил України, жителів міст, які постраждали від ворожих обстрілів. Хтось готує їжу вдома, а хтось налагоджує масове виробництво у школі.
Коли до суражців звернулися із питанням про маскувальні сітки, адже на початках війни це було проблемою, відразу взялися допомагати. Знімали їх у школах, телефонували до знайомих, друзів, родичів. Долучалися до плетіння сіток у Пластовій домівці.
Потім вирішили робити це вдома. Але до справи долучалося усе більше людей. Тому перенесли виробництво у спортзал місцевої школи. Навіть із інших сіл приходили сюди помічники.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну сталося 24 лютого. А вже через три дні, у неділю, у Суражі закипіла робота. Спочатку виникла ідея готувати чаї для військових.
Тоді жінки приносили з дому до школи швейні машинки та виготовляли мішечки для чаю. А збори чаїв доставляли із Кутів, Васьковець, Сошищ, Боровиці та інших населених пунктів. Читали поради у соцмережах, адже є такі зілля, що не можна поєднувати. Аби не завдати шкоди здоров’ю, до кожного пакетика прикріплювали інструкцію.
Також жінки та дівчата шили аптечки, для воїнів вони дуже зручні та потрібні, розгрузки – це дуже клопітка робота. А потім вже почали готувати їжу.
Спочатку односельці різали удома живність та привозили м’ясо. 4 телят і 4 свиней для виготовлення м’ясної продукції надали мешканці Суража безкоштовно.
Перед Пасхальними святами докупили свиню. Аби наші воїни хоча б трішки відчули атмосферу Великодня, для них зробили кошики у вигляді коробок, куди поклали: ковбаску, м’ясо, сало, паску, мазурки, яйця, хрін.
Вдячні суражці за співпрацю пластунам, адже багато ідей почерпнули саме від них. Ті поділилися рецептом енергетичних батончиків, тож почали виготовляти їх самі.
Допомагають продуктами і волонтери. Бувало, що люди, які приносили борошно, яйця, смалець та інше, придумували різні страви. Крутили голубці, робили зрази, рисовики, крученики, ліпили вареники, пельмені, випікали печиво, пироги з різними начинками, млинці з яблуками.
Передавали готову продукцію ГО «Схід та Захід єдині», у Шумську міську раду. Було, що автомобілі завантажували продукти харчування безпосередньо у Суражі, а волонтери, які це доставляли, надсилали відео, фото, як усе роздають. А відправляли вантажі у Київ, Харків, Донецьк.
У Суражі є чоловік, який служить у війську, то його брат організовує роботу щодо доставки продуктів.
Коли спілкувалася із суражцями, у селі якраз завантажували машину, яка поїхала на Черкащину.
– Маємо підтримку від старости села Олександра Михальчука, Шумської міської ради, – розповідають суразькі волонтери. – У наших односельців є родина з Харкова, то вони теж підтримують їх. А ті, в свою чергу, зорганізувалися і волонтерять у своєму місті, допомагаючи то грішми, то необхідними продуктами харчування.
Найбільше українські воїни запитують про енергетичні батончики (сама назва говорить за себе). Для їхнього виготовлення з Харкова передали на Шумщину вже 2,5 мішка горіхів.
Вдячні жителі Суража Олексію Доскочу, який продає продукти для енергетичних батончиків за закупівельними цінами, ще завжди передає щось від себе особисто.
За які кошти закуповують продукцію суражчани? Фінансово підтримують мешканці села. Звісно, є проблеми, але їх завжди вдається вирішувати.
Скільки всього зробили – не звітують, бо кажуть, що це для благородної справи – нашої Перемоги. На цьому не думають зупинятися. Відсвяткували Великдень – і знову до роботи. Планують закупити свиню та виготовити з неї продукцію: тушонки, паштети, ковбаси, сало.
За це їм земляки, які боронять державу, дуже вдячні і радіють за своїх господинь. Коли побратими запитують воїнів-суражців, звідки допомога, вони гордо відповідають: «Це з нашого села». Приємно, що люди об’єдналися задля патріотичної справи – Перемоги України.