Як повідомила військовослужбовець 1-го відділу Кременецького РЦТК та СП Ірина Свідрук, з питаннями організації роботи військкомату (колишня назва більш звична для шумчан) проблем немає. Життєдіяльність військової структури забезпечено практично на сто відсотків.
Захист
– Фактично, у стадії завершення комплектування роти охорони території обох громад та самого відділу. Працюють призначені, відповідно до визначеного графіку, наряди роти – її бійців можна розпізнати за синіми нарукавними пов’язками. Вони озброєні, але в денну пору, щоб не хвилювати мирних громадян, зброя прихована. Її носять із собою спеціальні чергові наряди лише в нічну пору під час патрулювання.
Цілодобово чергові нашого відділу моніторять ситуацію, реєструють інформацію від шумчан про підозрілі, на думку мешканців, випадки. Доповідають про них у вищестоящі структури для реагування та перевірки. Наголошую: жодна повідомлена інформація про явища, які можуть становити загрозу, на щастя, не підтвердилася.
На центральних шляхах, важливих перехрестях діють блокпости. У селах активні громадяни організовували самооборону на місцях, теж облаштували блокпости за власною ініціативою. Ситуація повністю контрольована.
Освіта і медицина
Навчальні заклади громад зараз на канікулах. З останніх новин – відмінили ДПА для здобувачів освіти 4, 9, 11 класів. Також продовжили реєстрацію на зовнішнє незалежне оцінювання.
Завідувачка поліклінічним відділенням Шумської міської лікарні повідомила, що більшість лікарів працюють зараз у комісії у військкоматі. Є резервний склад, який їх підміняє. До лікарні звертаються особи з числа переселенців зі своїми хронічними соматичними захворюваннями. Тут їх реєструють та інформацію передають у поліцію.
Донорської крові наразі вистачає, тому забору не проводять. Коли така потреба виникне, шумчан будуть повідомляти.
За словами головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Шумської міської ради Юрія Тхорика, на даний час бажаючих вакцинуватися записують, і коли є необхідна кількість, повідомляють, коли прийти, аби уникнути скупчення. ПРЛ-тестів наразі не проводять, лише експрес-тести. Екстрена медична допомога працює планово, кількість викликів залишається на тому рівні, що і раніше, – каже завідувачка Шумською підстанцією ЕМД Ірина Білоока.
У Шумській громаді зараз налічують 378 дорослих та 188 дітей з числа переселенців. КУ «Центр надання соціальних послуг» Шумської міської ради контактує зі старостами і реєструє усіх, хто прибуває у громаду. Окремо вивчають, чи є серед них чоловіки, віком 18-60 років. Такі ж заходи проводять у Великодедеркальській громаді. Там наразі перебуває 125 осіб-переселенців, з них 42 – діти.
Волонтерство
Волонтери ГО «Схід та Захід єдині» в основному зосереджують свою роботу на блокпостах. Також допомагають Збройним силам України та добровольчим батальйонам, постачають продукцію у гарячі точки країни. Уже зібрали біля 35 тонн допомоги, а це: картопля, овочі, цукор, крупи, макаронні вироби, консервація, тушонки, побутова хімія, медикаменти.
Багато корисних речей для наших українців передають з Європи, які можна використати у польових умовах. Жителі Шумщини допомагають, хто чим може.
Цими днями кипить робота майже в усіх школах, в інших закладах. Долучаються й діти. Для військових шумчани сплели багато маскувальних сіток, які уже їм відправили та планують ще.
Господині виготовили для захисників багато енергетичних батончиків – це корисна їжа, яка зігріває та насичує організм.
Обидві громади організовують роботу по збору допомоги – приймають, сортують, упаковують, відправляють у військкомати, теробороні та у зони військових дій. А ті, в свою чергу, перерозподіляють між тими, хто її потребує. Люди плетуть маскувальні сітки, ліплять вареники, готують інші страви.
Ціни
Ми перевірили, чи змінилися ціни на необхідні продукти харчування, станом на 2 березня. У магазині «Продсервіс» не вони не зросли на макарони, рис, гречку, цукор, сіль. Борошно можна купити: 2 кг – 30,50 грн, 5 кг – 108 грн, олію продають від 55 грн до 62 грн за пляшку, хліб – та ж ціна, яка й була. Також не змінилися ціни у «Шансі». На полицях є усі необхідні продукти харчування.
У «Рукавичці», як і два дні тому, на полицях не було крупів, у ящиках теж порожньо, розкупили і цукор, який днями ще був. Але є акція на олію.
У підвалі, що біля магазину «Роксолана», не змінилася ціна на макарони, рис, цукор, олію. Гречки на поличці, як і два дні тому, не помітила. Правда, звернула увагу на здорожчання ціни на борошно. Два дні тому 10 кг борошна можна було придбати за 220 грн, а зараз його ціна – 231 грн за 10 кг.
На ринку теж є необхідні продукти харчування. Макарони можна купити по 27-40 грн за кг, цукор – по 27 грн за кг, рис – по 25-35 грн за кг, сіль – по 10 грн за кг, олію – по 60 грн за пляшку. Гречки не було, оскільки постачальник пропонував її по 70 грн за 800 грамів, тож поки що не брали.
Як розповідає продавчиня, ціни на ринку не змінилися, хоча асортимент продуктів став меншим. На «бриківській» заправці бензин тільки є А-95 Energy за ціною 35,50 грн за літр. Іншого пального не відпускають – потрібен запас для потреб фронту. Найближчим часом не очікують доставки пального.
На газовій заправці газу немає – тільки для організацій, які уклали з ними договір. Є метан – по 55 грн за куб. На Михайлівці бензин А-92 – по 35 грн за літр. Продають його по 20 літрів на руки, дизпаливо – по 34 грн за літр, можна придбати не більше 30 літрів. Газу тут теж немає.