«Чи правда, що усім власникам земельних паїв потрібно оформити право власності на землю, бо можуть її втратити»» – з таким запитанням зателефонував до редакції наш читач. Щоб дізнатися про це більше, ми звернулися до відділення з надання безоплатної правової допомоги та отримали таку відповідь:
– Так, до 1 січня 2025 року власникам сертифікатів на земельну частку (пай) необхідно оформити право власності. Такі вимоги передбачені ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Які відомості має сертифікат на земельну частку (пай)?
Сертифікат на земельну частку (пай) засвідчує право власника на отримання земельної ділянки та містить дані про її вартість та площу в умовних кадастрових гектарах, він не є підтвердженням права власності на саму ділянку й не встановлює її меж.
Оформлення у власність земельної частки (паю) передбачає заміну сертифіката про право на таку земельну частку на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Як оформити право власності й отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно,
якщо у вас є сертифікат?
Зверніться до сільської, селищної чи міської ради, на території якої розташована земельна частка (пай) із письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
До такої заяви додайте копію сертифіката на земельну частку (пай). Отримайте відповідне рішення сільської, селищної чи міської ради.
Зверніться до землевпорядної організації, щоб розробити проєктну документацію із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки. Оплатіть послуги та отримайте технічну документацію землеустрою.
Зверніться до органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Отримайте витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння такого номера.
Зверніться до відповідної сільської, селищної чи міської місцевої ради, щоб затвердити розроблену проєктну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність.
Отримайте рішення про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.
Зверніться до державного реєстратора та зареєструйте право власності на земельну ділянку на підставі рішення про передачу у власність земельної ділянки на місцевості.
Відомості про земельну частку (пай) вносяться до єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а вам нададуть витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Що буде, якщо ви не оформите право власності на земельну частку (пай)?
Якщо ви маєте сертифікат на земельну частку (пай), але не встигнете оформити право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, або межі земельної частки (паю) не будуть виділені в натурі (на місцевості), ваші частки (паї) будуть вважатися невитребуваними.
Невитребувана земельна частка (пай) за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування й на підставі рішення суду буде передана у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована.
Громадянам, які пропустили строк оформлення з поважних причин, суд, за відповідним позовом, може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення.
Проте, причини такого пропуску мають бути обґрунтовані та підтверджуватися належними доказами.
Отже, якщо ви є власником земельного паю, рекомендуємо вчасно звернутися за оформленням документів для здійснення реєстрації права власності на земельний пай до 1 січня 2025 року.
За консультацією ви можете звертатись на гарячу лінію Координаційного центру з питань безкоштовної правничої допомоги – 0-800 213-103 або до бюро правової допомоги за місцем вашого проживання.