З 1 квітня в Україні розпочався перший етап призову громадян України на дійсну строкову службу 2022 року. Про законодавчі нюанси розповідає начальник 1-го відділу Кременецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Ігор Парій:
– На призовні комісії, відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», мають прибути:
– призовники, які не завершили медичного обстеження під час попередніх призовів або знаходилися на лікуванні та стосовно яких необхідно прийняти остаточне рішення щодо їхньої придатності до військової служби;
– призовники, які не пройшли призовні комісії з різних обставин або втратили право на відстрочку від призову на строкову військову службу;
– призовники, які ухиляються від призову на строкову військову службу.
Оповіщення призовників провести, відповідно до пункту 56 «Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (Постанова КМУ №352 від 21.03.2002 року зі змінами від 20.01.21 №100).
Доводимо до відома призовників та їхніх батьків, що відправки у військові частини під час весняного призову 2022 року здійснюватися не будуть.
Прийняття призовними комісіями рішень про надання громадянам відстрочок від призову здійснюється тільки після подання громадянами всіх необхідних документів, які підтверджують законність надання їм відстрочок.
При первинному наданні відстрочки від призову на строкову військову службу для продовження навчання призовники в обов’язковому порядку викликаються на призовні комісії. Відстрочки від призову цим особам надаються на підставі довідок (Додаток 20 Постанови КМУ №352 від 21.03.2002 року зі змінами від 20.01.21 №100), яка видається призовникам керівниками навчальних закладів. Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:
– у закладах загальної середньої освіти ІІІ ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;
– у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі, під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
– у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі, під час здобуття наступного ступеня освіти;
– в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.
Відстрочка від призову на строкову військову службу також надається громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. Така відстрочка надається на весь період проведення військової підготовки та на строк, що триває від завершення такої підготовки до присвоєння громадянину України первинного військового звання офіцерського складу, але не довше, ніж до кінця поточного року після завершення підготовки.
Право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти також мають громадяни України, які, в рамках міжнародних договорів України, навчаються у закладах освіти інших держав.
Громадяни призовного віку, які перервали навчання у зв’язку з отриманням академічної відпустки, реалізують право на академічну мобільність, а також ті, які поновлені у закладі вищої освіти, право на надану відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачають.
У разі переведення призовників, які навчаються у закладах вищої чи фахової передвищої освіти з денною формою навчання, для навчання в інший заклад вищої чи фахової передвищої освіти із зазначеною формою навчання право на відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачається.
Медичний огляд призовників під час призову проводимо згідно з вимогами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402. Відповідно до вимог начальника Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України від 24.02.2022 року №598/495, на період дії воєнного стану в Україні військово-лікарські комісії виносять одну із таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Обмежено придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Взяття на військовий облік призовників, які прибули з інших адміністративно-територіальних одиниць (вимушених переселенців), відбувається за таким алгоритмом:
– при наявності паспорта громадянина України, взяття на військовий облік здійснюється за письмовою заявою, в якій вказується, що він є призовником (при відсутності приписного посвідчення) та проживає у районі відповідальності Р(ОМ)ТЦК та СП, відділу РТЦК та СП, вказує свій склад сім’ї, місце роботи, навчання;
– формується дублікат особової справи призовника, основою якої є копія паспорта громадянина України та інші документи (про освіту, свідоцтво про народження, довідка про склад сім’ї, довідка з місця теперішнього проживання, ідентифікаційний код та інші). Призовник проходить медичний огляд, результати якого заносять в особову справу призовника;
– після проходження медичного огляду та формування дублікату особової справи – виписують дублікат посвідчення про приписку до призовної дільниці;
– при наявності всіх документів, що підтверджують їхнє право на відстрочку від призову на строкову військову службу, виносить рішення призовна комісія, заносять в обліково-алфавітну книгу та в програмний комплекс «Призов».
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», призов на військову службу по мобілізації призовників не передбачено чинним законодавством, зазначена категорія громадян України може бути прийнята виключно в добровільному порядку на військову службу за контрактом.
Фото ілюстративне.