Після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого українці кардинально змінили своє ставлення до росіян та всього, що з ними пов’язане. Література також не стала винятком. Російські книги йдуть слідом за воєнним кораблем. Комунальний заклад «Публічна бібліотека Великодедеркальської сільської ради» у бібліотечному фонді також проводить «зачистку». Книги, які потрапили до так званого «чорного списку», вилучають з відкритого доступу та переміщають у сховище. Час наводити порядок.
Станом на 1 січня 2022 р., бібліотечний фонд бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Великодедеркальської сільської ради» становить 64 тис. 626 примірників. Із них російською мовою – 23 тис. 95.
Ще на початку травня Міністерство культури та інформаційної політики (Мінкульт) заявило, що працює над вилученням пропагандистської російської літератури з українських бібліотечних фондів, щоб замінити її на якісну україномовну літературу та книги українських видавництв. Списання відбуватиметься на основі відповідних методичних рекомендацій, які напрацювала та схвалила Рада з розвитку бібліотечної справи при Мінкульті, до якої входять провідні спеціалісти бібліотечної справи з усіх регіонів України.
Так, у першочерговому порядку потребують вилучення з бібліотек видання, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України.
Передбачається, що кошти, отримані від реалізації вилучених з книгозбірень російськомовних книг та книг російських авторів і видавництв, частково будуть використані для поповнення бібліотечних фондів якісною українською та зарубіжною літературами, а частково – на допомогу нашим захисникам.
У кожній сільській філії нашої бібліотеки є російськомовні видання, у деяких їхня кількість доволі велика. Загалом у бібліотечних установах нашого комунального закладу такої літератури близько 30%.
Керуючись наказами та рекомендаціями Міністерства культури та інформаційної політики, де вже більш чітко роз’яснено, яку літературу треба вилучати з відкритого доступу, ми вже почали активніше це робити. Адже в умовах російсько-української війни зберігати в бібліотечних фондах та пропагувати книги явно антиукраїнського змісту неприпустимо.
У перший етап вилучення потрапляє література антиукраїнського змісту з імперськими наративами і пропагандою насильства, проросійської шовіністичної політики.
У другий – книжки сучасних авторів, які видані в росії після 1991 року, причому, різних жанрів (детективи, любовні романи тощо), а також книги, видані в Україні упродовж різного періоду, але які можуть частково містити прорадянську позицію.
Також є перелік авторів, видавництв, до яких застосовані санкції, економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до рішень Ради національної безпеки та оборони України.
Ми переглянули свої фонди. Таких книг, які пропагують повалення конституційного ладу, розпалювання ворожнечі, у нас, на щастя, немає.
Маємо невелику кількість книг, виданих в рф після 1991 року. Це, здебільшого, пізнавальні дитячі, твори російських письменників. На сьогодні вони вилучені з відкритого доступу.
Міністерство освіти й науки підготувало перелік книг приблизно 40 російських письменників, яких більше не вивчатимуть за шкільною програмою.
Зокрема, тепер знаємо, що списанню підлягають твори І.Буніна, Ф.Достоєвського, О.Пушкіна тощо.
Планували цьогоріч, у межах 10 тисяч гривень, закупити нову літературу для усіх наших бібліотек громади. Але війна внесла свої корективи. Тож сьогодні, як ніколи, актуальна акція «Подаруй бібліотеці книгу». Тому звертаюся до усіх мешканців нашої громади з проханням, якщо маєте сучасну українську літературу, яку прочитали, і вона просто стоїть на полиці, поділіться нею, за бажанням, з нашими читачами. Тим самим ви допоможете поповнити та оновити бібліотечний фонд.
Що стосується вилучених коштів за макулатуру, то частину з них плануємо перерахувати на допомогу нашим захисникам, а решту – на закупівлю нових книг.
З огляду на те, що вартість 1 кг макулатури – 3 грн, а книга, в середньому, коштує 200 грн, – то зібрати її треба багато.
Закінчиться війна, ми переможемо. Відновиться фінансування бібліотек. Сподіваємося, що нові книги будуть надруковані та потраплять до читачів. Зрозуміло одне: бібліотеки повинні наповнитися і новими книжками, і новими читачами. І держава, і органи місцевого самоврядування, і громадськість мають у цьому посприяти.
Закликаємо усіх небайдужих жителів громади долучитися до акції «Дерусифікуй свою домашню бібліотеку». Переберіть книги російських авторів, або мовою окупантів та віддайте на макулатуру. Від цього буде багато користі.
По-перше, очистите свої книжкові полиці від російського непотребу та звільните місце для сучасної і якісної літератури. По-друге, допоможете у збереженні навколишнього середовища, адже вторинна сировина зараз популярна у всьому світі і дозволяє зберегти дерева та зменшити викид у повітря шкідливих речовин. І, по-третє, підтримаєте наших мужніх і найкращих у світі захисників, котрі обороняють нас від російської навали, – розповіла завідувачка Публічної бібліотеки Великодедеркальської сільської ради Тетяна Лапій.